Csipike és Kacor király Boszorkáéknál

Néhány lelkes csíkszeredai pedagógus két évvel ezelőtt úgy döntött, hogy az óvodai és iskolai tevékenységükön túl még egy olyan pluszt próbálnak nyújtani a gyerekeknek, amely évek óta hiányzik a környékről. Az ötletet tett követte, és létrehozták a Boszorka bábcsoportot.

Péter Beáta

2011. március 22., 17:112011. március 22., 17:11

2011. március 23., 09:012011. március 23., 09:01

„Nagyon nagy lelkesedéssel hoztuk létre a csapatot, amit végül is a lelkesedés viszi ezt előre. Az első darab, amit színre vittünk, Fodor Sándor Csipike, a gonosz törpe című meséje volt” – mesélte Győrfi Erzsébet, a csoport egyik tagja. Az említett előadás rendezőjének – amelyet ez idáig 24 alkalommal adtak elő Kovászna és Hargita megye különböző településein – Orendi Évát kérték fel.

A 11 tagú csapat nemrégiben mutatta be második előadását, a Kacor király című népmese-feldolgozást. Mindkét előadás díszlete és bábjai Bakó Klára textilművész munkáját dicsérik. A mostani előadásban nemcsak díszlet- és bábkészítő, hanem szereplő is. „Én tulajdonképpen díszletkészítőként álltam be a csapatba, aztán megkívántam a játékot, és szükség is volt rám.”

A Kacor király című előadás rendezője a nagyváradi Rusz Csilla tanítónő és drámapedagógus, aki a bábosokat is megmutatta az előadásban a gyerekeknek. „Mi a hagyományos kézbábhoz nyúltunk, mivel ez a gyerek által is a legkönnyebben használható az óvodában vagy az iskolában. Ebben az előadásban a történet nem a paraván mögül van megmutatva, hanem arra törekedtünk, hogy az élő személy jelenléte még közelebbivé tudja tenni, még kézzelfoghatóbbá és érthetővé, főleg, hogy színészi játékkal is társul. A 0 és 5 év közötti gyerekeknél nagyon fontos, hogy jelen legyen, hogy lássa, ki az, aki mozgatja a bábut. A kisiskolásoknál pedig szeretnénk, hogy megkívánja azt, hogy a kezére húzhassa ezeket a kézbábokat, és reméljük, hogy sikerült ezt a célt elérnünk” – mondta el lapunknak a rendező, aki még hozzátette, hogy nagyon jó volt ezzel a csapattal dolgozni.

„Azért is lényeges, hogy létrejött ez a csoport, mert Csíkszeredának nem volt bábszínháza, és a gyerekek akkor kaptak ilyen előadást, ha valaki vendégszerepelni jött. Azt csodálom ebben a csapatban, hogy az átlagkorosztály negyven éven felül van. A többi pedagógus talán rácsodálkozik, hogyan lehet mentálisan egészséges maradni, és harminc-negyven év munka után is így közelíteni a gyerekek felé. Ezt a lelkességet megőrizni nagyon nehéz ebben a világban. Ők példaértékű dolgot végeznek ezzel a tevékenységükkel.”

A Boszorka Csíkszeredának szeretne a bábcsoportja lenni, de más települések meghívásának is szívesen eleget tesznek. „Nagyon szívesen elvinnénk a darabokat, reméljük, a lelkesedésünket sikerül átadni az ottani gyerekeknek és pedagógusoknak.Az lenne nekünk nagyon jó, ha úgy és azzal értékelnék a munkánkat, hogy meghívnak – fejtette ki a csoport egy másik tagja, Kedves Ildikó.”

A Boszorka bábcsoport tagjai:
Borsos Edith, Győrfi Erzsébet, Czikó Gizella, Drăghici Marika, Molnár Anna, Nyírő Ibolya, Máthé Tünde, Bakó Klára, Kedves Ildikó, Székely Anna, Takács Éva
Elérhetőségük: 0756-521887, boszorkaegyesulet@yahoo.com

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

Késelésig fajult egy konfliktus vasárnap éjjel Madéfalván, a 44 éves áldozatot kórházba vitték, ám az orvosok erőfeszítései ellenére a férfi hétfőn életét vesztette – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt
2025. szeptember 01., hétfő

Késelés Madéfalván, egy férfi meghalt

2025. szeptember 01., hétfő

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon

Két útkereszteződésben is körforgalmat szeretne kialakítani a csíkszentkirályi önkormányzat, hogy biztonságosabb legyen az autós közlekedés, csakhogy egyik esetben az országos útügy, a másikban pedig a Hargita Megyei Tanács az illetékes.

Körforgalmakat szeretnének kialakítani Csíkszentkirályon
2025. augusztus 31., vasárnap

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben

Hosszú ideig próbálták megmenteni annak a férfinek az életét, aki szombat este az István, a király koncert helyszínére menet rosszul lett, és végül elhunyt.

Elhunyt egy férfi szombat este a csíksomlyói nyeregben
2025. augusztus 31., vasárnap

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók

Mintha nem is lett volna több ezer ember a csíksomlyói hegynyeregben szombat este, olyan érintetlennek tűnik a terület.

Ismét jelesre vizsgáztak a csíksomlyói nyeregbe látogatók
2025. augusztus 31., vasárnap

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón

A csíksomlyói nyeregben újra megelevenedett a rockopera, amely nemzedékek óta összeköt bennünket. Tízezrek énekelték együtt a dalokat, a fények és a himnuszok pillanatai pedig örökre beégtek az emlékezetbe.

Láng, dal, összetartozás – István, a király Csíksomlyón
2025. augusztus 30., szombat

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve

Egyre többen érkeznek a nyeregbe, családok, több generáció. Sokan vannak, akik már a korábbi István, a király rockoperán is jelen voltak.

Így érkeztek a nézők az István, a király koncertre – frissítve
2025. augusztus 30., szombat

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét

A biztonság áll a középpontban a ma esti István, a király koncert előtt Csíkszeredában. Korodi Attila polgármester tájékoztatása szerint a rendezvény zavartalan lebonyolítása érdekében kora reggel vadhajtási akciót hajtottak végre a környéken.

Vadhajtási akcióval biztosítják az István, a király koncert helyszínét
2025. augusztus 30., szombat

Idén is indul a Lábbusz program Csíkszeredában

Biztonságosan és jókedvvel indulhatnak iskolába a csíkszeredai diákok, hiszen szeptember 9-én ismét elindulnak a Lábbusz járatai, amelyekhez a régi résztvevők mellett új jelentkezőket is várnak a szervezők.

Idén is indul a Lábbusz program Csíkszeredában
2025. augusztus 30., szombat

István és Koppány hangja újra összecsendül a csíksomlyói nyeregben

Szombat este ismét benépesül a csíksomlyói nyereg: az István, a király koncertváltozata Feke Pál és Dolhai Attila főszereplésével érkezik Székelyföld szakrális terébe. A produkció egyszerre ígér látványos zenei élményt és közös ünnepet.

István és Koppány hangja újra összecsendül a csíksomlyói nyeregben
2025. augusztus 29., péntek

Minden, amit tudni érdemes, mielőtt a csíksomlyói nyeregbe indulna koncertezni

Útlezárások, parkolási lehetőségek, különjáratok – minden, amit tudni érdemes arról, szombaton hogyan lehet eljutni a csíksomlyói nyeregbe, az István, a király-koncertre.

Minden, amit tudni érdemes, mielőtt a csíksomlyói nyeregbe indulna koncertezni