
Kopjafát lepleztek le vasárnap a nyárádszentbenedeki kastélyudvaron, amellyel a belga testvérek 25 éve tartó önzetlen barátságát örökítették meg a szentbenedekiek. A magyarországi Edve faluval fennálló 15 éves kapcsolat előtt is tisztelegtek.
2016. augusztus 23., 14:012016. augusztus 23., 14:01
Az ünnepi istentisztelet, nemzeti himnuszunk eléneklése és a vendégek köszöntése után a kastély mellett leleplezték az évfordulóra készítette kopjafát.
Ünnepi beszédében Nám Emese, az Együtt Nyárádszentbenedekért Egyesület elnöke mondott köszönetet a faluközösség nevében a belga Kasterlee településnek mindazért a támogatásért és áldozatért, amelyet a nyárádmenti faluért és Ákosfalva községért tettek az elmúlt évtizedekben.
Az ünnepi pillanatokban felszólalt Jeff van Meerbergen, a belga testvérkapcsolati bizottság elnöke, valamint Imre László Csaba edvei és Osváth Csaba ákosfalvi polgármester, a székelyszentistváni Sándor János mester bemutatta az általa készített, most leleplezett kopjafa jelképeit, majd ennek kicsinyített mását jelképes ajándékként nyújtották át a házigazdák a vendégeknek oklevelek kíséretében, amelyből a szentbenedekieknek is jutott, ezzel köszönve meg az ők önzetlen munkáját, tevékenységét is.
Az ünnepi műsort a helyi gyerekeknek és fiataloknak az évfordulóhoz és Szent István napjához kötődő kulturális műsora gazdagította, majd az Európai Unió himnuszával zárult az ünnepség, ugyanis jelen volt Ákosfalva község minden testvértelepülésének küldöttsége. A huszonöt éves évforduló kapcsán Nám Emese egy emlékkönyvecskét is összeállított, amely magyar és holland nyelven mutatja be fejezetenként a két települést, illetve együttműködésük legfontosabb pillanatait, mindezt gazdag képanyaggal illusztrálva.
Kasterlee 1990-ben választotta „testvéréül” Nyárádszentbenedeket, első ide vezető útja alkalmával segélyszállítmánnyal érkezett, majd a falu életszínvonalát emelő tervekkel és azok megvalósításával segített. 1992–93-ban hatalmas beruházással és saját munkájukkal bevezették a faluba a földgázt, majd 2000–2001-ben kiépítették az utcai vízvezetéket is a lakosságnak. Ugyanilyen jelentős és fontos beruházás volt az, amikor 2001-ben Kasterlee megvásárolta Szentbenedek részére az árverés alá került egykori helyi Toldalagi-kastélyt is. Mindezek mellett a település tanintézményének korszerűsítésében, taneszközökkel való ellátásában sem fukarkodtak a belgiumiak, de a község egészét is segítették, amikor Ákosfalva egy mentőautót és egy fogászati berendezést is kapott Kasterleetől. Az orvosi rendelőt és a község iskoláit is támogatták, tavalyelőtt pedig egy újabb mentőautóval érkeztek a községbe.
A kapcsolat hatékony működtetése miatt 2002-ben bejegyezték az Együtt Nyárádszentbenedekért Egyesületet, amely azóta számos ifjúsági és kulturális programot valósított meg, falumúzeumot létesített, falumonográfiát adott ki, 1848-as kopjafát állíttatott, Ferenczy Júlia emlékparkot hozott létre, karbantartást végzett a kastélyon, és évente megszervezi az idősek karácsonyát is. Mindezt a belgiumiak hozzájárulásával.
Edvével 15 éve állnak testvértelepülési kapcsolatban a szentbenedekiek, de ez a kapcsolat más jellegű, nem a gazdasági segítségnyújtás a célja, hanem inkább a trianoni szerződés által széttépett Magyarország és a kényszerhatárokon kívül szorított Erdély népének testvéri kézfogása, a két közösség kultúrájának, hagyományainak, szülőföldjének kölcsönös megismerése.
Számos kölcsönös ifjúsági és iskolai cserekirándultatás, a nyárádmentiek edvei táncműsora mindezt bizonyítja, ugyanúgy az a kopjafa is, amelyet a szentbenedekiek állítottak a rábaközi településen. Az államalapító királyra is emlékezve Nám Emese úgy fogalmazott a hétvégén, hogy Edvével nem tizenöt, hanem ezer éves a testvéri kapcsolat, hiszen a 700 kilométernyi távolság ellenére ugyanaz az anyanyelv, kultúra, történelmi és nemzeti örökség köti össze őket, „amelyek számunkra a legnagyobb kincset, népünk további megmaradását jelentik”. Imre László Csaba edvei elöljáró nemzeti zászlót, bronz emlékplakettet és festményt adott át a benedekieknek az évforduló alkalmából.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
Az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasza mintegy 50 százalékban elkészült, a 24 kilométeres sztrádát 2027 első felében adhatják át a forgalomnak – jelentette be kedden Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára.
A korábbinál gyorsabban és pontosabban vizsgálhatják a szövetmintákat a Maros Megyei Klinikai Kórház patológiai laboratóriumában. Az intézményben évente már akár negyvenezer mintát is elemezhetnek Maros, Hargita és Beszterce megyei páciensektől is.
Bár a szovátai tanuszodát még tavaly decemberben átadták, a létesítmény azonban csak most nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A városvezetés bejelentése szerint az első hónapban ingyenesen vehetik birtokba a látogatók az uszodát.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
szóljon hozzá!