Visszatérő harangok és szobor

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Gyergyóalfalvi kezdeményezésnek köszönhetően két, nemrég ellopott harang illetve egy szobor kerül vissza méltó helyére. Az említett településen indították ugyanis a Kirúlyfürdőről és Szécsenyből eltulajdonított harangok újraöntése érdekében a gyűjtést. Az akció során a csíkszeredai Remat nagy mennyiségű színesfémet ajánlott fel, mellyel a két éve Csíkrákos központjából eltűnt Cserei Mihály szobor újbóli felállítása is megvalósulhat.

Rédai Botond

2011. április 27., 14:322011. április 27., 14:32

2011. április 28., 14:482011. április 28., 14:48

Remélhetőleg újból lesz Cserei Mihály-szobor Csíkrákoson

„Ha Bíró József, a csíkszeredai Remat igazgatója nem ajánlja fel a 100 kiló színesfémet, az ellopott szobor visszaállításának ügyében nem tudtunk volna előrelépni” – fogalmazott érdeklődésünkre Császár Attila. Csíkrákos polgármestere kifejtette, a községben is szerveztek gyűjtést, emellett további pénzbeli adományokra is szükség van, hiszen maga az öntés is sokba kerül. Az egész történet egyébként a gyergyóalfalviak kezdeményezésére indult, ennek közönhetően ismét lesz harang Szécsenyben és Kirulyfürdőn.

A Csíkrákos Polgármesteri Hivatala és a Cserei Mihály Egyesület által kezdeményezett gyűjtés révén a község lakóinak adományából 18 kg vörösréz és 74 kg sárgaréz gyűlt össze Cserei Mihály mellszobrának újraöntésére és helyreállítására. Császár Attila polgármester szerint a szobor ügyében akkor történt előrelépés, amikor Bíró József, a Remat igazgatója nagy mennyiségű rezet ajánlott fel a községnek. Székely Csaba és Kósa Barna önkéntesek segítségével a faluban is sikerült megvalósítani a gyűjtést. A szükséges anyagmennyiség most már rendelkezésre áll, csupán az öntéshez szükséges pénzösszeget kellene előteremteni.

„Ezúton is köszönjük mindenkinek a nagylelkű adományt, az önkénteseknek pedig a segítséget, ugyanakkor fel szeretnénk hívni a lakosság és a községből elszármazottak figyelmét, hogy pénzadományokat is elfogadunk a szobor megöntésére, mivel ez a művelet is jelentős összegbe kerül” – hangsúlyozta a település elöljárója. Az adományokat május 31-ig várja a polgármesteri hivatal. Ezzel kapcsolatosan érdeklődni lehet a 0266–379237-es telefonszámon, Péter Mártánál.

„Nem tettem egyebet, mint válaszoltam az alfalviak felhívására” – fogalmazott szerényen kérdésünkre Bíró József. A csíkszeredai Remat igazgatója elmondta, száz kiló színesfémet ajánlott fel a két harang, illetve a csíkrákosi szobor újraöntésére, ezt már el is juttatta a székelyudvarhelyi Lázár Imre harangöntő mester műhelyébe.

„A királyfürdői harangra, illetve a rákosi szoborra megvan a szükséges anyagmennyiség” – felelte érdeklődésünkre a harangöntő. Kifejtette, az előbbit még ebben az évben kiöntik, újraszentelésére azonban nem biztos idén sor kerül. „Ugyanolyan körülmények között visszaállítani nincs értelme” – magyarázta a harangöntő. Tudomása szerint a lövétei plébánia és közbirtokosság a királyfürdői iskola épületének felújítását tervezi, melynek során az ingatlan mellé egy zárt harangláb is épülne.

A szoborral kapcsolatosan annyit még elmondott, ennek kiöntésére is hamarosan sor kerülhet. „Mindenképpen újraöntetjük a szécsenyi harangot” – ezt már Darvas Kozma József nyilatkozta. A Szent Kereszt plébánia esperese elmondta, ahhoz, hogy a haranglopás ne ismétlődhessen meg, megfelelő biztonsági intézkedést kell hozni. Ennek mikéntjéről a későbbiekben döntenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 22., szerda

Zajlik a közműépítés, májustól indulhat az aszfaltozás a gyergyószentmiklósi Virág negyedben

Hozzáláttak a közműépítési munkálatoknak a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részén, ahol a szennyvíz- és ivóvízhálózat fejlesztése után indulhat a lakónegyed teljes felújítása. A város más pontjain is dolgoznak.

Zajlik a közműépítés, májustól indulhat az aszfaltozás a gyergyószentmiklósi Virág negyedben
Hirdetés
2026. április 22., szerda

Közvitát tart Gyergyószentmiklós a játéktermek szabályozásáról

A játéktermek működésének helyi szabályozásáról szervez közvitát Gyergyószentmiklós önkormányzata csütörtökön, a Vaskertes iskola dísztermében.

Közvitát tart Gyergyószentmiklós a játéktermek szabályozásáról
2026. április 22., szerda

Újra fogad látogatókat a múzeum, de változtak a szabályok

Újra megnyitotta kapuit a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum, de a látogatás új szabályokhoz kötött. Egyszerre legfeljebb két csoport tartózkodhat az épületben, az előzetes bejelentkezést pedig főként a szervezett csoportoktól kérik.

Újra fogad látogatókat a múzeum, de változtak a szabályok
2026. április 19., vasárnap

Egy órára Jeruzsálemmé vált a gyergyószentmiklósi Szent István tér

Különleges lelki utazás részesei lehettek vasárnap délután a gyergyószentmiklósiak: a Passió misztériumjátéka nemcsak felidézte, hanem átélhetővé is tette Krisztus szenvedéstörténetét.

Egy órára Jeruzsálemmé vált a gyergyószentmiklósi Szent István tér
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Létszámcsökkentés Gyergyószentmiklóson: 25 állás szűnik meg

Az átszervezés nyomán 25 állást szüntetnek meg, ezek közül jelenleg hat betöltetlen – elfogadta a gyergyószentmiklósi testület azt a határozatot, amely a polgármesteri hivatal működését a kormány által előírt kötelező létszámplafonhoz igazítja.

Létszámcsökkentés Gyergyószentmiklóson: 25 állás szűnik meg
2026. április 16., csütörtök

Zöldhulladék-gyűjtés Gyergyószentmiklóson

Elszállítják a zöldhulladékot a magánházaktól, a lombtalanítási akció április 20. és 26. között lesz Gyergyószentmiklóson.

Zöldhulladék-gyűjtés Gyergyószentmiklóson
Zöldhulladék-gyűjtés Gyergyószentmiklóson
2026. április 16., csütörtök

Zöldhulladék-gyűjtés Gyergyószentmiklóson

2026. április 15., szerda

Betörtek egy maroshévízi lakásba, de hamar elfogták a négyfős társaságot

Betörés miatt négy férfit fogtak el Maroshévízen, miután egy helyi lakos bejelentette, hogy ismeretlenek törtek be az otthonába, és elvitték a kézitáskáját. A rendőrök rövid idő alatt azonosították a gyanúsítottakat, a lopott holmit pedig visszaszerezték.

Betörtek egy maroshévízi lakásba, de hamar elfogták a négyfős társaságot
Hirdetés
2026. április 15., szerda

Lezárják a szolgáltatást a régi ivóvízhálózaton több gyergyószentmiklósi utcában

Hamarosan megszűnik a szolgáltatás a gyergyószentmiklósi régi ivóvízhálózat egy részén, ezért csatlakozni kell az új vízvezetékre – hívja fel az érintettek figyelmét a városi közműszolgáltató.

Lezárják a szolgáltatást a régi ivóvízhálózaton több gyergyószentmiklósi utcában
2026. április 15., szerda

Támogatócsoport életközépi válságban lévőknek

Támogatócsoport indul Gyergyószentmiklóson azok számára, akik a kamasznevelés kihívásaival és az életközép kérdéseivel egyszerre néznek szembe. A jelentkezési határidő április 17.

Támogatócsoport életközépi válságban lévőknek
2026. április 15., szerda

Beizzanak a smokerek: barbecue-fesztiválra készül Gyergyószentmiklós

Első alkalommal rendezik meg a BBQ Street by Marble gasztroeseményt Gyergyószentmiklóson, ahol április 24–25. között különleges ízek, illatok, látványelemek és hangulat várja az érdeklődőket a sétálóutcában.

Beizzanak a smokerek: barbecue-fesztiválra készül Gyergyószentmiklós
Hirdetés