
Fotó: Boda L. Gergely
Nem fogadta el a tanügyminisztérium a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem chartáját. Több pont módosítására szólítják fel a tanintézmény vezetőségét, többek közt az önálló tagozatok hiányát kifogásolták, és a multikulturalitás érvényesítését kérik a MOGYE vezetőségétől.
2011. október 06., 19:472011. október 06., 19:47
2011. október 06., 20:002011. október 06., 20:00
Eredményt hozott a tiltakozás?
Markó Béla miniszterelnök-helyettesi hivatalának tájékoztatása szerint, a tanügyminisztérium szerdán hivatalos átiratban kérte a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) vezetőségét, hogy maradéktalanul érvényesítse a multikulturális jelleget az egyetemi chartában, és az erre vonatkozó törvénycikkelyeket kötelező módon mindenütt tüntessék fel. A kért módosítások biztosítják a magyar tagozat, valamint az ehhez szükséges külön intézetek létrehozásának és működésének feltételeit is.
Az oktatási tárca az egyetemi charta összesen tizenhat pontban történő kötelező módosítását kéri. Az átirat előírja a charta átfogalmazását, amely az új változat szerint úgy rendelkezne: a tanintézménynek egy önálló tagozatokból álló egyetemi struktúrát kell létrehoznia, ugyanakkor egy olyan új bekezdés beiktatását kéri, amely kimondja a multikulturális egyetemek sajátos struktúrájának biztosítását és tiszteletben tartását.
A minisztérium továbbá az egyetemi charta olyan módosítását is javasolja, a javasolt szövegváltozat egyértelműen leszögezi: az oktatási törvény értelmében, az egyetemen zajló elméleti oktatás, valamint a klinikai és szakmai gyakorlat román, magyar és angol nyelveken zajlik – derül ki az RMDSZ közleményéből.
A tanügyminisztérium átiratára reagálva, az egyetem rektorhelyettes, Nagy Örs elmondta, ezt a reakciót már nagyon rég várták. „Most már kényszerszerhelyzetben van a szenátus, s döntenie kell, remélhetőleg fejet hajt a miniszteri utasítás előtt a román többségű szenátus is” – nyilatkozta a MOGYE rektorhelyettese.
Ötórás műtét során kapott új szívet egy 19 éves, Beszterce-Naszód megyei fiatal a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézetben (IUBCvT). Ez volt 2026 első szívátültetése Romániában.
Hosszabb távú gyalogosforgalmi korlátozásokra kell számítani Marosvásárhelyen a Park Hotel mögötti parkolóház építése miatt: a munkálatok idején több utcában ideiglenesen módosul a közlekedés rendje.
Bár egyelőre nincsenek sorok a pénztárak előtt, a marosvásárhelyiek az előző évekhez hasonló ütemben törlesztik a helyi adókat és illetékeket. Egy hét alatt hat és fél millió lejt fizettek be.
Egy időben riasztották a tűzoltókat Nagyernyében és Marosvásárhelyen, két különböző tűzeset miatt.
Közúti balesethez riasztották a hatóságokat Nyárádkarácsonba vasárnap este. Két gépkocsi ütközött össze, aminek következtében az egyik jármű egy gázcsőnek csapódott, ezért felmerült a gázvezeték megrongálódásának gyanúja.
Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint tervezett karbantartási munkálatok miatt Szászrégen több utcájában is ideiglenes áramszünetekre kell számítani a következő napokban.
Az Ecolect Maros Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója tisztázta a Marosvásárhelyen kiosztásra kerülő kukák körüli kérdéseket: az új rendszer célja az átlátható és egységes hulladékszállítás, de nem mérik le mindenkinek külön a szemétmennyiségét.
Négy hónap alatt hatszáznál több szabálytalanul parkoló vagy közterületen hagyott autót szállítottak el Marosvásárhelyen. Soós Zoltán polgármestert cáfolta, hogy a luxus, nagyméretű járművek a helyükön maradnak, bárhol is állomásoznak.
Negyven hektáros területen fekvő sport- és szabadidőpark létrehozását tervezi a marosvásárhelyi városháza, és százötvenezer eurós össznyereményt ajánl fel azoknak a tervezőknek, építészeknek, akik rész vesznek a tervpályázaton.
Földrengéshez hasonló zajt és mozgást eredményezett pénteken reggel a hó súlya alatt összeomlott röpde a marosvásárhelyi állatkertben. A Zöld házat és környékét is lezárták.
szóljon hozzá!