
Fotó: Szándor Nagy Tünde
Csütörtök este ért véget a Romániai Magyar Demokrata Szövetség udvarhelyszéki tisztújító küldöttgyűlése, melyen egyetlen jelöltként dr. Verestóy Attila megkapta a bizalmat a küldöttektől.
2010. december 09., 22:092010. december 09., 22:09
2010. december 10., 10:032010. december 10., 10:03
Meghívottakkal és a küldöttekkel több mint 400 RMDSZ-es személy gyűlt össze csütörtökön este a székelyudvarhelyi Művelődési Ház nagytermében. Több napirendi pontban is döntés született. Egyik legfontosabb az elnöki tisztségéről augusztusban lemondó Bunta Levente pótlása volt. Mindössze egyetlen jelölt pályázta meg a posztot, mégpedig dr. Verestóy Attila szenátor. Kovács Péter, az RMDSZ területi szervezetekért felelős osztályának ügyvezető alelnöke vezette le a küldöttgyűlést, aki Sófalvi Lászlót, Rafai Emilt, dr. Fehér Istvánt és Antal Lórántot kérte fel ülésvezetőknek. A tisztújítást igazoló bizottságba Bíró Barna Botondot, Incze Csongort és Fancsali Kálmánt kérte fel Kovács.
Előbb a meghívottak és a leköszönő elnök beszédét hallgatták meg az összegyűltek. Bunta Levente hangsúlyozta, nem is tudja, hogy szomorú kell-e legyen, mivel miatta ennyi ember össze kellett gyűljön. Udvarhely polgármestere továbbá azt is elmondta, nem a tisztség volt számára a fontos, hanem az elvégzett munka. „Úgy érzem, hogy a munkámat tisztességesen elvégeztem. Voltak, akik megnehezítették a dolgom, de ennek ellenére eredményesnek mondható az elmúlt két év” – közölte beszédében Bunta Levente. Néhány alapszabály-módosítás után következett a széki elnökválasztás, mely előtt Verestóy Attila egy kis ízelítőt adott, hogy mivel is szeretné a széki szervezet további munkáját erősíteni.
A szenátor elmondta, hogy a székely társadalom egy harcos nép, és olyan időszakok következnek, amikor szükség lesz az összefogásra. „Székelyföldnek meg kell teremteni belső erejét, ez a cél, amiért a következő néhány évben küzdenünk kell. Udvarhelyszék, Székelyföld és az egész erdélyi magyarság saját kulturális, gazdasági erőt kell teremtsen, amiben én hiszek, hogy sikerülni fog.” – fogalmazott a szenátor.
Ezután következhetett a titkos szavazás. Összesen 379 küldött volt jelen a gyűlésen, 372-en voksoltak is. A szavazatok közül 14-et érvénytelennek nyilvánítottak, a többiből pedig 335 igen és 23 elutasító választ számoltak össze. Verestóy Attila elmondta, hogy jobb lett az eredmény, mint amire számított. „Az eredmény azt jelenti, hogy van esély az építkezésre, amihez több eszköz is a rendelkezésünkre áll: kormányzati és önkormányzati háttér, valamint a központi politikai erő, az RMDSZ is elősegíti munkájukat” – köszönte meg a bizalmat Verestóy.
Az ülés utolsó részében felszólalt Kelemen Hunor művelődési miniszter is, aki beszámolt a szövetség munkájáról, a kormányban végbemenő döntéshozatali nehézségekről, és a kényes kérdésekben való állásfoglalásaikról. Végül, de nem utolsósorban az újonnan megválasztott udvarhelyszéki szervezeti vezető megnevezte az elnökség tagjait, melyet a küldöttgyűlés is elfogadott (Antal Lóránt, Asztalos Ferenc, Bokor Botond, Bunta Levente, Farkas Mózes, György Sándor, dr. Fehér István, Nagy Lajos, Pálffy Domokos, Katona Mihály, Sófalvi László és Rafai Emil), majd arról is döntöttek, hogy a választmányra bízzák a következő Székely Képviselők Tanácsába küldöttek személyének megnevezését.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!