
Közösen dolgoztak az építészek, a művészettörténészek, a tájépítészek és régészek
Fotó: Nyári egyetem a kastélyban diáktábor
Idén második alkalommal szervezték meg a gernyeszegi Teleki-kastélyban a Nyári egyetem a kastélyban elnevezésű diáktábort, amelyen egyetemisták és fiatal szakemberek vettek részt. Ugyanott szerdán megnyitotta kapuit a Nemzetközi Kastélypark Művésztelep, ahol kortárs képzőművészek alkotnak két héten keresztül.
2017. augusztus 02., 20:352017. augusztus 02., 20:35
Gernyeszegen a Teleki-kastély évről évre egye több alkotónak, építésznek, műépítésznek, képzőművésznek és művészettörténésznek mozgatja meg a fantáziáját, nyújt ihletet, hogy tovább gondolja a barokk kastély és a kastélypark nyújtotta lehetőségeket.
A Teleki Kastély Egyesület és az Arché Egyesület közösen szervezte meg a Nyári Egyetem a kastélyban elnevezésű projektet, amely egy korábbi kezdeményezésnek, a 2015-ös Gernyeszegi Nyári Egyetemnek a tulajdonképpeni folytatása.
A július 20. és 29. közötti nyári egyetem résztvevői szakértők irányításával dolgoztak.
Az idei táborban 25 egyetemista és fiatal, – építész, mérnök, művészettörténész, régész és tájépítész képzettségű – szakember vett részt Kolozsvárról, Nagyváradról, Iasi-ból és Bukarestből. A kutatómunkát és a tábor eseményeit fényképész és egy operatőr rögzítette.
Az első bemutatót gróf Teleki Kálmán tartotta, aki ismertette a tábor résztvevőinek a gernyeszegi kastélyt és a birtok történetét. A kastély építéstörténetéről és építészeti megoldásairól Anca-Raluca Majaru építész beszélt a diákoknak, Makkay Dorottya építészmérnök pedig az erdélyi barokk tetőszerkezetek titkaiba avatta be jelenlévőket. Diana Culescu kertészeti szakértő az ember és a természet viszonyáról tartott előadást, Soós Zoltán történész pedig a térségben végzett régészeti ásatásokról számolt be. A szakmai felkészítőket követően a diákok bekapcsolódtak a múlt hét végén szervezett Gernyeszegi Kastélynap programjaiba is, majd egy tanulmányút során meglátogatták a sáromberki, a sárpataki, az abafájai és a görgényszentimrei kastélyokat.
Jól sikerült az idei Nyári egyetem, sikerült befejezni a kastély építészeti felmérését
Fotó: Nyári egyetem a kastélyban diáktábor
A tábor második részében a négy interdiszciplináris műhelyben – építészeti és mérnöki, tájépítész és kertészmérnöki, építészet és művészettörténeti, valamint a régészeti és művészettörténeti műhelyekben a kutatómunkára és a felmérésekre fektettek nagyobb hangsúlyt, összehangolva a különböző szakterületeket.
A felmérést egy 3D lézeres szkenner segítségével végezték, így a diákok azt is megtanulhatták, hogyan működik ez a berendezés. A tájépítészek és kertészmérnökök a kastély körüli park helyzetét mérték fel, és javaslatokat tettek a legsürgetőbb beavatkozásokra, a történészek, művészettörténészek a műemléki értékeket dokumentálták, illetve javaslatokat fogalmaztak meg arra, hogy hol kellene régészeti ásatásokat végezni.
Magyarországról Bartalus Ildikó, Knyihár Amarilla, Őry Annamária, Gintner Csilla érkezett a szerdán megkezdődött alkotótáborba, Ausztriából pedig Dawn Csutoros, Szerbiából Gugyela Tamás, Romániából Csóka Szilárd Zsolt és Pokorny Attila. A képzőművészek mellett Schneller János és Márton Zsófia Eszter magyarországi művészettörténészek is részt vesznek a táborban.
A Nemzetközi Kastélypark Művésztelepet 2014 óta rendszeresen megszervezik, célja, a kortárs képzőművészeti alkotótevékenység támogatása és a közép-kelet-európai régióban zajló művészeti párbeszéd elősegítése. A Teleki-kastély rehabilitációjának felgyorsításához is hozzá kíván járulni azáltal, hogy az alkotótábor és kísérőrendezvényei újrateremtik a kulturális életet a kastélyban.
A művésztelep Pokorny Attila és Knyihár Amarilla képzőművészek kezdeményezésére, a Castle Art Port Egyesület és a Gernyeszegi Teleki-kastély Egyesület szervezésében valósul meg. A meghívott művészek évről-évre változó tematika mentén hoznak létre a Teleki-kastély és park inspirációjára készülő műveket. A 2017-es művésztelep alkotásainak témája a fény.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!