
Közösen dolgoztak az építészek, a művészettörténészek, a tájépítészek és régészek
Fotó: Nyári egyetem a kastélyban diáktábor
Idén második alkalommal szervezték meg a gernyeszegi Teleki-kastélyban a Nyári egyetem a kastélyban elnevezésű diáktábort, amelyen egyetemisták és fiatal szakemberek vettek részt. Ugyanott szerdán megnyitotta kapuit a Nemzetközi Kastélypark Művésztelep, ahol kortárs képzőművészek alkotnak két héten keresztül.
2017. augusztus 02., 20:352017. augusztus 02., 20:35
Gernyeszegen a Teleki-kastély évről évre egye több alkotónak, építésznek, műépítésznek, képzőművésznek és művészettörténésznek mozgatja meg a fantáziáját, nyújt ihletet, hogy tovább gondolja a barokk kastély és a kastélypark nyújtotta lehetőségeket.
A Teleki Kastély Egyesület és az Arché Egyesület közösen szervezte meg a Nyári Egyetem a kastélyban elnevezésű projektet, amely egy korábbi kezdeményezésnek, a 2015-ös Gernyeszegi Nyári Egyetemnek a tulajdonképpeni folytatása.
A július 20. és 29. közötti nyári egyetem résztvevői szakértők irányításával dolgoztak.
Az idei táborban 25 egyetemista és fiatal, – építész, mérnök, művészettörténész, régész és tájépítész képzettségű – szakember vett részt Kolozsvárról, Nagyváradról, Iasi-ból és Bukarestből. A kutatómunkát és a tábor eseményeit fényképész és egy operatőr rögzítette.
Az első bemutatót gróf Teleki Kálmán tartotta, aki ismertette a tábor résztvevőinek a gernyeszegi kastélyt és a birtok történetét. A kastély építéstörténetéről és építészeti megoldásairól Anca-Raluca Majaru építész beszélt a diákoknak, Makkay Dorottya építészmérnök pedig az erdélyi barokk tetőszerkezetek titkaiba avatta be jelenlévőket. Diana Culescu kertészeti szakértő az ember és a természet viszonyáról tartott előadást, Soós Zoltán történész pedig a térségben végzett régészeti ásatásokról számolt be. A szakmai felkészítőket követően a diákok bekapcsolódtak a múlt hét végén szervezett Gernyeszegi Kastélynap programjaiba is, majd egy tanulmányút során meglátogatták a sáromberki, a sárpataki, az abafájai és a görgényszentimrei kastélyokat.
Jól sikerült az idei Nyári egyetem, sikerült befejezni a kastély építészeti felmérését
Fotó: Nyári egyetem a kastélyban diáktábor
A tábor második részében a négy interdiszciplináris műhelyben – építészeti és mérnöki, tájépítész és kertészmérnöki, építészet és művészettörténeti, valamint a régészeti és művészettörténeti műhelyekben a kutatómunkára és a felmérésekre fektettek nagyobb hangsúlyt, összehangolva a különböző szakterületeket.
A felmérést egy 3D lézeres szkenner segítségével végezték, így a diákok azt is megtanulhatták, hogyan működik ez a berendezés. A tájépítészek és kertészmérnökök a kastély körüli park helyzetét mérték fel, és javaslatokat tettek a legsürgetőbb beavatkozásokra, a történészek, művészettörténészek a műemléki értékeket dokumentálták, illetve javaslatokat fogalmaztak meg arra, hogy hol kellene régészeti ásatásokat végezni.
Magyarországról Bartalus Ildikó, Knyihár Amarilla, Őry Annamária, Gintner Csilla érkezett a szerdán megkezdődött alkotótáborba, Ausztriából pedig Dawn Csutoros, Szerbiából Gugyela Tamás, Romániából Csóka Szilárd Zsolt és Pokorny Attila. A képzőművészek mellett Schneller János és Márton Zsófia Eszter magyarországi művészettörténészek is részt vesznek a táborban.
A Nemzetközi Kastélypark Művésztelepet 2014 óta rendszeresen megszervezik, célja, a kortárs képzőművészeti alkotótevékenység támogatása és a közép-kelet-európai régióban zajló művészeti párbeszéd elősegítése. A Teleki-kastély rehabilitációjának felgyorsításához is hozzá kíván járulni azáltal, hogy az alkotótábor és kísérőrendezvényei újrateremtik a kulturális életet a kastélyban.
A művésztelep Pokorny Attila és Knyihár Amarilla képzőművészek kezdeményezésére, a Castle Art Port Egyesület és a Gernyeszegi Teleki-kastély Egyesület szervezésében valósul meg. A meghívott művészek évről-évre változó tematika mentén hoznak létre a Teleki-kastély és park inspirációjára készülő műveket. A 2017-es művésztelep alkotásainak témája a fény.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
szóljon hozzá!