Hirdetés
Hirdetés

Van még ahová fejlődni a szelektív hulladékgyűjtés terén Székelyföldön

Több típusú szelektív hulladékot gyűjtenek, de csak 50-60 százalékát tudják értékesíteni újrahasznosításra •  Fotó: Gábos Albin

Több típusú szelektív hulladékot gyűjtenek, de csak 50-60 százalékát tudják értékesíteni újrahasznosításra

Fotó: Gábos Albin

A vonatkozó törvények szerint a háztartási hulladékok legkevesebb 50 százaléka újrahasznosítva kellene végezze, az ország településeinek a többsége azonban a megszabott értéknek a felét is alig teljesíti, és Székelyföldön sem túl jó ez az arány. Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy az országos átlag fölött áll e téren, 30-40 százalékát hasznosítva újra a kidobott hulladékoknak, más városokban még ennél is lehangolóbb a helyzet.

Barabás Hajnal

2022. július 16., 11:452022. július 16., 11:45

„Csíkszereda az országos átlaghoz képest jól áll a szelektív hulladékgyűjtés terén, de van még hová fejlődni, hiszen nem értük még el a törvény által előírt 50 százalékos újrahasznosítási arányt” – mondta Pál Tamás, a hulladékkezeléssel megbízott Eco Csík Kft. igazgatója.

A hargitai megyeszékhelyen 30 százalékot sikerült teljesíteni, amely jó eredménynek számít az országos 25 százalékos átlaghoz képest.

„Nagyon nehéz értékesíteni az újrahasznosítható hulladékot, a kartonnak, a PET-palacknak van kicsit jobb felvevőpiaca, az üvegért azonban csak egy lejt fizetnek tonnánként, így nagyon nehéz nyereséget kovácsolni” – magyarázta az igazgató.

Májusban egyébként 9530 tonna háztartási hulladékot gyűjtöttek össze, ebből 2560 tonnányit szelektíven.

Hirdetés

„Azt is tudni kell, hogy a begyűjtött szelektív hulladékból alig 50–60 százalékot sikerül értékesíteni, a többit az égetőbe szállítjuk” – jegyezte meg az igazgató. Hozzáfűzte:

sokat jelentene, ha az építkezési törmelék és a zöldhulladék is szelektív hulladéknak minősülne, az sokat javítana az elvárt újrahasznosítási arányokon.

Csíkszeredában egyébként több lehetőség is adott a szelektív hulladékgyűjtésre, például a gyűjtőpontoknál kihelyezett harang vagy szekrény típusú tárolókba lehet dobni az újrahasznosítható hulladékot, a magánházaknál külön szemeteszsákokat osztanak erre a célra.

A használt étolaj gyűjtésére is kihelyeztek tárolókat a város több pontján, továbbá a hulladékgazdálkodási vállalat udvarára is lehet beszállítani újrahasznosítható hulladékot.

Ezek mellett különböző akciókat is szerveznek: üveg- vagy elektronikaihulladék-gyűjtést. Újdonságként Pál Tamás elmondta, hogy

már az autók gumiabroncsait is le lehet adni hulladékként a cég udvarán.

Noha a háztartási hulladék legkevesebb 50 százalékát kellene újrahasznosítani, ez a valóságban jóval kisebb mértékben sikerül •  Fotó: Székelyhon Galéria

Noha a háztartási hulladék legkevesebb 50 százalékát kellene újrahasznosítani, ez a valóságban jóval kisebb mértékben sikerül

Fotó: Székelyhon

Tudatosító kampányokat folytattak

A csíkszeredaihoz hasonlóan jár el a székelyudvarhelyi hulladékkezelő cég is, ugyanis a szelektíven gyűjtött hulladék 50–55 százalékát újrahasznosító gyárakba juttatja, a maradékot égetőbe viteti, amely energetikai újrahasznosításra kerül.

„Az RDE Harghita Kft. a teljes lakosságra kiterjedő szelektív hulladékgyűjtő rendszert üzemeltet.

Idézet
A kertes házaktól havi rendszerességgel szállítják el a szelektív hulladékot, azaz a műanyagot, a fémet, a papírt, a kartont, valamint az üveget, ehhez a zsákokat térítésmentesen biztosítja a szolgáltató. A tömbházas övezetekben levő gyűjtőpontoknál a vegyes háztartási hulladék gyűjtésén túlmenően ugyancsak több típusú szelektív hulladék – műanyag-fém, papír-karton, üveg, valamint szerveshulladék – gyűjtésére van lehetőség

– osztotta meg Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtófelelőse. Hozzátette, a szelektív gyűjtést ösztönző kampányok részeként a szelektív gyűjtés fontosságát tudatosító plakátokat helyeztek ki a város több pontján, valamint a gyűjtőpontokon, lépcsőházakban, továbbá szórólapokat terjesztettek a kertes házaknál. Ugyanakkor a szolgáltató szakemberei tudatosító kampányokat végeznek az oktatási intézményekben is, valamint sor került tömegeket megmozgató kezdeményezésekre is, mint amilyen a Kupakmozaik és Kupakszív akciók voltak.

Idézet
A hulladékszolgáltató vállalat önkéntes szelektív hulladékudvart üzemeltet a Termés utcai telephelyén, ahova a magánszemélyek építkezésből, lomtalanításból származó és elektronikai hulladékokat, illetve gumiabroncsokat, használt étolajat, azaz nem veszélyes lakossági hulladékot adhatnak le

– sorolta a lehetőségeket a városházi szóvivő. Hozzáfűzte, hogy évente két alkalommal szerveznek használt elektronikai hulladékgyűjtési kampányt. Ilyenkor a használt étolajat is gyűjtik. „Tavaly óta ezt egyébként állandóan le tudja adni a lakosság a város több övezetében elérhető gyűjtőpontoknál.

Idézet
Fontos tudni azt is, hogy biztosítjuk a város majdnem mindegyik patikájában a lejárt gyógyszerek begyűjtését

– hangsúlyozta. Az előírások szerint továbbra is érvényben van a végleges lerakásra kerülő hulladék után fizetendő illeték, amely tonnánként 80 lej. Áprilisban 869, míg májusban 855 tonna hulladék került lerakásra, ami 69 542, illetve 68 417 lej illetéket jelentett.

Marosvásárhely: 60 százalékos újrahasznosítás

Marosvásárhelyen a begyűjtött szelektív hulladék 60 százalékát tudják újrahasznosítani, ez az arány hasonló, mint Csíkszereda és Székelyudvarhely esetében. A magánházaknál szintén a kiosztott zsákokba gyűjtheti a lakosság a szelektív hulladékot, a módszer ugyanaz, mint a többi város szolgáltatója esetében. Mint Borsos Csabától, a marosvásárhelyi városháza sajtószóvivőjétől megtudtuk:

legutóbb április-májusban zajlott szelektívhulladék-gyűjtő kampány, amely során 3000 tonna hulladék gyűlt össze, többnyire fa, építkezési törmelék, zöldhulladék, valamint veszélyes hulladékok is.

Májusban a lakók 51,33 tonna műanyagot, 56,45 tonna papírt, 42,88 tonna üveget, valamint 86,25 tonna szerves hulladékot adtak le.

•  Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI Galéria

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Szerves zöldhulladékot is gyűjtenek

Sepsiszentgyörgyön a Tega Rt. gyűjti be a hulladékot és szállítja a lécfalvi hulladékkezelő központba az Eco Bihor Kft.-nek, amely értékesítheti a szelektív hulladékot. Előbbi cég munkatársától megtudtuk, hogy

az általuk begyűjtött hulladékmennyiség 40 százaléka szelektív hulladék.

Országos viszonylatban, a csíkszeredai adatokhoz hasonlóan ez egy jó aránynak számít. Sepsiszentgyörgyön egyébként a tömbházas övezetekben 110 szelektív-hulladékgyűjtőpont működik.

Öt típusú hulladékot gyűjtenek: pillepalackot, üveget, papírt és biológiailag lebomló hulladékot, illetve vegyes háztartási szemetet.

A kertes házban élő lakók számára két különböző színű zsákot biztosítanak. Különböző kampányok során is gyűjtenek be szelektív hulladékot, például ettől az évtől három alkalommal szerveznek üveggyűjtési akciót.

Idézet
Ugyanakkor Sepsiszentgyörgyön folyamatosan működik a lomtalanítási program, ahol a lakók előzetes telefonos egyeztetés alapján nagyméretű tárgyaktól – kanapék, nagyobb elektromos háztartási gépek, matracok, bútorok – szabadulhatnak meg díjmentesen.

A program vidéken is nagyon jól működik, a településekre évente négy alkalommal látogatunk el a lomokat összegyűjteni. Az elektromos hulladékért 0,35 lejt vonunk le a számla értékéből, az üveghulladékért pedig fél liter sört adunk” – magyarázta. A Tega Rt. áprilisban 603 tonna szelektív hulladékot gyűjtött be, májusban pedig 632 tonnát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés