Hirdetés
Hirdetés

Új műszerekkel bővült a csíkszeredai kórház radiológiai osztálya

Pontosabb diagnózis állítható fel a részletesebb képet készítő korszerű CT-készülékkel •  Fotó: Gábos Albin

Pontosabb diagnózis állítható fel a részletesebb képet készítő korszerű CT-készülékkel

Fotó: Gábos Albin

Nemrég vadonatúj diagnosztikai gépekkel gazdagodott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház radiológiai osztálya. Az osztály vezetője úgy véli, a modern eszközök több orvost vonzanak majd a kórházba, és beszerzésükkel egy határozott lépést tettek a regionális kórházzá fejlődés folyamatában. A kórházi osztályok fejlesztését bemutató sorozatunkat a radiológiai osztály ismertetésével kezdjük.

Barabás Hajnal

2020. január 09., 14:392020. január 09., 14:39

„Kicsi osztály nagy gépekkel” – így jellemezte Burszán-Barabás Andrei radiológus főorvos, osztályvezető a csíkszeredai kórház orvosi képalkotó és röntgenlaboratóriumát, azaz a radiológiai osztályt. Mint mondta, négy szakorvosa van az osztálynak (Neagu Adél, Sántha Izabella Noémi, Radu Ramóna, Simó Andrei), közülük egy személy jelenleg szülési szabadságon van. Hozzátette,

legalább öt orvosra volna szükség, hogy a napi 24 órás ügyeleteket teljesen lefedjék, azonban humán erőforrás hiányában alternatív módon voltak kénytelenek megoldani ezt a feladatot.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A sürgősségre érkező pácienseket ugyan éjjel-nappal fogadják a röntgentechnikusok, így sürgős esetben el tudják készíteni a felvételeket a sérült, beteg testrészekről. A képek kiértékelését viszont, ha éppen nincs helyi szakorvos ügyeletben, a telemedicina révén, távkapcsolatban végzik el besztercei vagy marosvásárhelyi szakorvosok, akikkel szerződésben állnak. A radiológus szakorvos hozzátette, a radiológiai osztály az az osztály, ahol a kórházba érkező páciensek legalább 80 százaléka megfordul, hiszen a diagnosztikában jelentős szerepet játszanak képalkotó készülékeik.

Hozzájuk kerülnek mind a tüdőgyulladás-gyanús esetek, mind a csonttöréses sérültek, vagy akár a daganatos, illetve más megbetegedésben szenvedő páciensek is.

Hirdetés

Elköteleződés

Az osztályvezető küldetésének tekinti, hogy az állami intézményben olyan magas minőségű szolgáltatást nyújtsanak, mint amilyen a magánszférára jellemző. Ugyanakkor minden igyekezetükkel azon vannak, csatlakozva a kórház vezetőségéhez, hogy az intézmény regionális klinikává fejlődjön. Ezen elképzelés megvalósulásához 

az első lépés a korszerű felszerelések beszerzése volt, amiből nemcsak a vezetőség, hanem az osztály dolgozói is jócskán kivették a részüket.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

„A csapat az ügy mellé állt, többletmunkát is vállaltak. Mindenki érzi, hogy a fejlődés jó, még akkor is, ha a több gép több munkát jelent majd” – fűzte hozzá Burszán-Barabás Andrei. Nemrég ugyanis új gépekkel gazdagodott az osztály, legtöbbje decemberben érkezett meg. A műszerek nagy részét beszerelték, és tavasztól tervezik beüzemelni, ugyanis a működtetésükhöz szükséges engedélyeztetési eljárás néhány hónapot is igénybe vehet.

Idézet
A korszerű felszerelések előnye, hogy több szakorvost lehet vonzani a kórházba, így több beteget is tudnak majd ellátni. Ezek mind fontosak ahhoz, hogy regionális kórházzá fejlődjön az intézmény

– magyarázta az osztályvezető orvos. Az osztályon kényelmes székeken várakozhatnak a páciensek, a falakon pedig régi röntgen- és CT-felvételek láthatók. Látszik, hogy felújítás és korszerűsítés zajlott, zajlik. A radiológiát érinti egyébként leginkább a nagyiramú technikai fejlődés, ezért is szükséges újabb és újabb berendezéseket beszerezniük, hogy tudják tartani a lépést. A radiológus főorvos szerint

a modernebb eszközökkel kisebb dózisú röntgensugár felhasználásával pontosabb diagnózist tudnak felállítani.

Csak egy ilyen CT van még

Az osztályhoz tartozó műszaki felszereltségért, valamint a gépeket működtető személyzetért Lőrincz Csaba orvosfizikus felel. Tőle tudjuk, hogy jelenleg

a kórházban huszonöt képalkotó géppel rendelkeznek, melyek közül tíz más kórházi osztályokon működik. Tavaly decemberben kilenc új berendezéssel gazdagodtak.

A fejlesztéseket nagyrészt kormánytámogatás révén valósították meg, de sikerült erre európai uniós pénzt pályázni, továbbá az intézményt működtető Hargita megyei önkormányzat és a kórház saját bevételeit is használták erre a célra.

Tavasztól várható, hogy beüzemelik a radiológiai osztály nemrég beszerzett új, modern diagnosztikai készülékeit •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Tavasztól várható, hogy beüzemelik a radiológiai osztály nemrég beszerzett új, modern diagnosztikai készülékeit

Fotó: Gábos Albin

Az új gépek közül Lőrincz Csaba kiemelte a korszerű CT-készüléket, amelyből az országban ezen kívül még csak egy működik.

Idézet
Egy forgás alatt, egy szívdobbanásnyi idő alatt kis dózisú röntgensugár felhasználásával 128 szeletes képet rögzít ez a gép. Ennek köszönhetően tiszta kép készül, mondhatni rekonstruálja a szívet, az ereket

– magyarázta a szakember. Hozzátéve, minden egyéb testrész, de a szív- és érrendszer feltérképezésére és kivizsgálására is kiválóan alkalmas ez a készülék. Kaptak továbbá egyebek mellett új röntgengépeket, amelyek közül

három mobil gép, azaz a kórházban fekvő mozgásképtelen páciensekhez tudják vinni, így nem kell a beteget emeletről emeletre hordozni egy kivizsgálásért.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A mobil röntgengépek közül egyet a szentegyházi egészségügyi központ kapott meg. Egy másik, szintén fontos berendezés a mágnesesrezonancia-készülék, amelyet tavaszra várnak. Mint az orvosfizikus magyarázta, 

Hargita megyében hatalmas az igény a mágnesesrezonancia-vizsgálatokra, hét hónapos a várólista, ezért sokat jelent, hogy a kórház birtokába is kerül egy ilyen eszköz.

„Az MRI-nek tudományosan nem bizonyított, hogy lenne káros hatása” – jegyezte meg, ez is magyarázza, hogy miért választják ezt a diagnosztikai eljárást szívesebben a belső szervek, az idegrendszer, az izomzat és kötőszövetek kivizsgálására.

Az eszközpark bővült még tavaly csontsűrűségmérő eszközzel, új ultrahangkészülékkel, négy új műtős röntgennel is.

Az új orvosi műszerek, gépek előnye, hogy digitalizáltak, ami nemcsak az adatfeldolgozást könnyíti meg, hanem azt is lehetővé teszi, hogy az orvosok akár távolról is diagnózist állítsanak fel.

Burszán-Barabás Andrei radiológus főorvos, és mellette Lőrincz Csaba orvosfizikus. A radiológiai osztály fejlesztése szolgáltatásuk minőségét növeli •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Burszán-Barabás Andrei radiológus főorvos, és mellette Lőrincz Csaba orvosfizikus. A radiológiai osztály fejlesztése szolgáltatásuk minőségét növeli

Fotó: Gábos Albin

Jövőbeli tervek

Amellett, hogy a regionalitás felé irányulnak, idei terveik közé tartozik egy szenológiai központ beindítása, ahol a mell daganatos elváltozásait azonosítják modern készülékekkel. Ugyanakkor tervezik egy intervencionális kardiológiai központ létesítését – az új CT már ezt szolgálná ki – és különböző kutatásokban való részvételt.

Az osztály alkalmazottjai

Négy szakorvosa van a radiológiai osztálynak: Neagu Adél, Sántha Izabella Noémi, Radu Ramóna, valamint Simó Andrei. Munkájukat 22 asszisztens, 2 orvosírnok, 3 takarítónő, 1 orvosi fizikus segíti. A kórház szintjén sugárvédelmi szempontból 72 személyt monitoroznak.

A radiológia

Az orvosi képalkotás kifejezés azokra a technikákra utal, amelyeket arra használnak, hogy az emberi testről különböző orvosi eljárásokkal nem invazív módon képek készülnek. Ide tartoznak egyebek közt az ultrang-, röntgen-, és mágnesesrezonancia-vizsgálatok. Ezeket az eljárásokat nevezzük általában radiológiának, és a radiológus feladata a képek értelmezése – írja a Wikipédia.

Az új gépek listájaHozzávetőleges értékük
CT-készülék850 ezer euró
Két digitális röntgengép260 ezer euró darabja
Négy műtős röntgengép100 ezer euró darabja
Három digitális mobil röntgengép90 ezer euró darabja
Csontsűrűségmérő készülék40 ezer euró
Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2025. november 06., csütörtök

Emberölési kísérlet miatt négy év letöltendőt kapott az ismert manele-énekes

Jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte csütörtökön a brassói ítélőtábla emberölési kísérlet és garázdaság miatt Dani Mocanu manele-énekest.

Emberölési kísérlet miatt négy év letöltendőt kapott az ismert manele-énekes
2025. november 06., csütörtök

Tánczos Barna: azonnal kilőhetők a településekre bejáró medvék

Sürgősségi kormányrendeletet fogadott el csütörtökön a kormány, amely lehetővé teszi, hogy a településekre bejáró medvéket azonnal kilőhessék – olvasható az RMDSZ közleményében.

Tánczos Barna: azonnal kilőhetők a településekre bejáró medvék
2025. november 06., csütörtök

A FIFA elnöke is megemlékezett Jenei Imréről

A FIFA elnöke, Gianni Infantino csütörtökön a Román Labdarúgó-szövetségnek (FRF) címzett levélben fejezte ki részvétét a nemzetközi szövetség nevében a szerdán 88 éves korában elhunyt Jenei Imre halála miatt.

A FIFA elnöke is megemlékezett Jenei Imréről
A FIFA elnöke is megemlékezett Jenei Imréről
2025. november 06., csütörtök

A FIFA elnöke is megemlékezett Jenei Imréről

Hirdetés
2025. november 06., csütörtök

Őrizetbe vettek egy bánsági tanítót, miután feljelentették a szülők, hogy gyerekeiket megpofozta

Őrizetbe vett a rendőrség egy 51 éves férfit, egy lugosi iskola tanítóját, miután két tízéves diáklányt arcul ütött fegyelmezetlenségre hivatkozva.

Őrizetbe vettek egy bánsági tanítót, miután feljelentették a szülők, hogy gyerekeiket megpofozta
2025. november 06., csütörtök

Házkutatási nagyüzem: ha nem nyitottak ajtót, hát betörték – videóval

A Román Rendőrség csütörtökön gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elleni országos akciókat hajt végre a Jupiter 4 művelet keretében.

Házkutatási nagyüzem: ha nem nyitottak ajtót, hát betörték – videóval
2025. november 06., csütörtök

Így emlékszik Jenei Imrére a román államfő

Jenei Imre kivételes pályafutása során döntő mértékben hozzájárult a román sporttörténet dicsőséges fejezeteinek megírásához – emlékezett meg szerda este az államfő a 88 éves korában elhunyt neves sportemberre.

Így emlékszik Jenei Imrére a román államfő
Így emlékszik Jenei Imrére a román államfő
2025. november 06., csütörtök

Így emlékszik Jenei Imrére a román államfő

Hirdetés
2025. november 06., csütörtök

A tényező, ami miatt mindig fokozott figyelmet kap a NATO-tól Románia

Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán a hivatalában találkozott Mark Rutte NATO-főtitkárral, akivel Románia, a keleti szárny és katonai szövetség biztonságát megerősítő intézkedésekről tárgyalt.

A tényező, ami miatt mindig fokozott figyelmet kap a NATO-tól Románia
2025. november 05., szerda

Ha elfogadják, hivatalos legószett lehet a székelykapu

Két év alatt elérte a tízezer támogató szavazatot a Lego Ideas-programban a mintegy ezer legókockából készült székelykapu. A LEGO cég 2026 januárjában értékeli ki a munkát, ha elfogadják, hivatalos legószetté válhat a székelykapu.

Ha elfogadják, hivatalos legószett lehet a székelykapu
2025. november 05., szerda

Közigazgatási reform küszöbén: leépítések és bérkeretcsökkentés jöhet a közszférában

Jövő héten tárgyalja első olvasatban a kormány a közigazgatási reformról szóló törvénytervezetet – jelentette be Kelemen Hunor Sepsiszentgyörgyön. A javaslat 10 százalékos létszámcsökkentést és bérkeret-megvágást irányoz elő a közszférában.

Közigazgatási reform küszöbén: leépítések és bérkeretcsökkentés jöhet a közszférában
Hirdetés