
Fotó: Farkas Antal
A hét végén Székelyudvarhelyen gyűltek össze Románia prefektusai. Szombaton a találkozón megjelent Mihai Răzvan Ungureanu román miniszterelnök is, aki helikopterrel érkezett a rendezvényre. A Septimia szállodájának konferenciatermében zárt ajtók mögött tartottak munkaülést, majd a parajdi sóbányába utaztak egy kis kikapcsolódásra. A találkozón az év hátralevő részének prefektusi teendőit beszélték meg.
2012. április 01., 16:142012. április 01., 16:14
2012. április 03., 12:442012. április 03., 12:44
Szirénázó autók és helikopter zaja kavarta fel a máskor csendes szombati kisvárosi hangulatot: Székelyudvarhelyen Románia prefektusai, alprefektusai, államtitkárok és miniszterek valamint maga a kormányfő tartott megbeszélést a 2012-es év teendőiről. A találkozó után sajtótájékoztatón számoltak be az ülésen elhangzottakról.
A miniszterelnök és Gabriel Berca belügyminiszter mellett Bunta Levente polgármester, Ladányi László Zsolt, Hargita megye prefektusa, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának az elnöke is részt vett a sajtótájékoztatón, de csak a miniszterelnök és a belügyminiszter értékelte az eseményt.
Mihai Răzvan Ungureanu megköszönte a szíves vendéglátást, majd elmondta, hogy a kormánybiztosok találkozóján az idén sorra kerülő helyhatósági-, valamint parlamenti választásokról beszéltek. Megjegyezte, hogy a prefektusok feladata a választások példás, kihágásmentes levezetése lesz. „Nem szeretném, ha létezne román állampolgár, aki kételkedik a szabad politikai választás függetlenségében” – jelentette ki Ungureanu.
Ugyanakkor a tanácskozáson szó esett a kormánybiztosok hivatalának a közelmúltban megtépázott tekintélyéről. „A hatalom felelősség, nem pedig felségjog! A prefektus nem egy hivatalnok, hanem a nagyközönség jólétének biztosítója” – jelentette ki a miniszterelnök.
Több pénzt kértek fejlesztésre
A találkozó alkalmából Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök megbeszélést folytatott Borboly Csabával, Hargita Megye Tanácsának elnökével, amelyen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Antal István parlamenti képviselő, Sófalvi László, a megyei tanács alelnöke, Bende Sándor megyei tanácsos, valamint Bunta Levente székelyudvarhelyi, Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai és Rafai Emil székelykeresztúri polgármester is. Az egyeztetésen Borboly Csaba kormánytámogatást kért a miniszterelnöktől a megye úthálózatának karbantartására, ugyanakkor kifejtette, hogy a kis és elmaradottabb települések fejlesztéséhez és a fejlettebb településekhez való felzárkóztatásukhoz több pénzre van szükség, amivel elviekben a miniszterelnök is egyetértett. Borboly Csaba azt javasolta Mihai Răzvan Ungureanunak, hogy legközelebbi látogatásakor tartózkodjon hosszabb ideig Hargita megyében, hogy több idő legyen a folyamatban levő és további szükséges fejlesztések számbavételére, közölte a Hargita megyei tanács sajtószolgálata.
Az adócsalás elleni küzdelem is terítékre került. A nemzetbiztonságot és a közigazgatási átszervezést alapjaiban érinti az adócsalás, mondta a miniszterelnök. Szó volt még az európai alapok lehívásáról, arról, hogy a helyi kormányszervek miként vehetnek részt ezekben a projektekben. Végezetül Ungureanu úgy értékelte a rendezvényt, hogy „nemcsak egy szükséges, hanem egy nagyon jó találkozó is volt”.
Gabriel Berca belügyminiszter néhány szóban egészítette ki a miniszterelnök által elmondottakat, hozzátéve, hogy felkérte a helyi önkormányzatokat, mindenben támogassák a kormányszerveket a választások akadálytalan levezetésében. A média képviselőinek két, csak a prefektusi találkozóra vonatkozó kérdésre válaszoltak.
Látogatást tettek a sóbányában
A tanácskozás után a miniszterelnök a prefektusok találkozójának részvevőivel, valamint a sajtó képviselőivel Parajdra utazott. A településre beérkezve fúvószenekar fogadta a vendégeket, majd Bokor Sándor, Parajd polgármestere köszöntötte őket. Autóbusszal mentek le a sóbányába, ahol Seprődi Zoltán bányaigazgató a parajdi valamint a Prahova-völgyi sóbányák turisztikai fejlesztésének tervét mutatta be.
A sajtó képviselőinek sikerült kétszer is mikrofonvégre kapni a miniszterelnököt, de kérdéseikre legtöbbször kitérő válaszokat kaptak. Ungureanu arra a kérdésre, hogy beszél-e még magyarul, azt válaszolta, most nem fog megszólalni. Rákérdezésre mondta el csak, hogy eligazodik nyelvünkön. Minden kérdésnél megragadta az alkalmat, hogy dicsérje és megköszönje a vendéglátást, kiemelve a környék festői szépségét.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!