Egy hónapos vesztegzárat rendeltek el a kutyákra és macskákra vonatkozóan Székelyvarságon, miután a település területén egy veszett vadmacska több embert is megtámadott, megkarmolva, megharapva őket. A nagy riadalmat keltő eset után több turista is kórházba került, ahol veszettség elleni kezelést kaptak. A veszett állatot agyonverték, a megyei állategészségügyi hatóság laborvizsgálata igazolta a fertőzést.
2012. május 04., 16:212012. május 04., 16:21
2012. május 07., 12:172012. május 07., 12:17
Egy szénégetőre, két turistára és egy varsági gazdaság állataira is rátámadt az a veszett vadmacska, amely miatt egy hónapos karantént rendelt el Székelyvarság területén a Hargita Megyei Állate-gészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság. Az eset április 28-án, szombaton, a majálist megelőző hosszú hétvégén történt – tájékoztatott dr. Püsök László, a hatóság szóvivője.
A veszett vad először egy varsági szénégetőre támadt rá, majd egy helyi gazdaság teheneire, de az állattartó gazda időben észrevette és elkergette a vadmacskát, amely ezt követően egy vendégház turistáit vette célba. A házat 16 parajdiból és két szovátaiból álló turistacsoport tagjai körében nagy riadalmat keltett a veszett állat, kettejüket meg is karmolta, illetve megharapta, de végül sikerült agyonütniük.
A fertőzést – amely kezelés hiányában halált okoz – terjesztő vadmacska tetemét először a székelyudvarhelyi állategészségügyi laboratóriumban vizsgálták meg, ez negatív eredményt hozott, ám később, a Csíkszeredában elvégzett, uniós követelményeknek megfelelő vizsgálati módszer igazolta a veszettséget – mondta el dr. Püsök László. Ezt követően elrendelték a vesztegzárat. A veszettség egyébként már az állat rendellenes viselkedése alapján is feltételezhető volt, hiszen a vadmacska rejtőzködő életet él, kerüli az embert.
A veszett vadmacska által megharapott, megkarmolt személyek a székelyudvarhelyi kórház fertőző osztályán veszettség elleni oltást kaptak, tudomása szerint egyikük Kolozsváron egyetemista, így az ő utókezelését valószínűleg ott végzik majd – közölte dr. Püsök László, hozzáfűzve, hogy a turistacsoport többi tagjának a neveit közölték a parajdi és szovátai családorvosokkal. A vadmacska által meglátogatott gazdaságban tartott négy tehenet is beoltották veszettség ellen, fertőtlenítették a területet, akárcsak a turistacsoport által kibérelt vendégház területét, illetve az épület pincéjét.
Az állat által megtámadott személyek közül csak ketten kaptak veszettség elleni oltást, a harmadik személy esetében nem volt erre szükség, ugyanis a támadás ellenére nem találtak testén külsérelmi nyomokat. A másik két megtámadott személyen esetében ellátták a harapások és karmolások okozta sebeket, megkezdték a veszettség elleni szérumkezelést és megfigyelés céljából egy-két napra benn tartották őket a kórház fertőzőosztályán – tájékoztatott dr. Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy az eset után néhány nappal jelentkezett egy nagyobb kirándulócsoport is a kórházban, akiknek a táborhelye körül járt a veszett vadmacska, de esetükben inkább az ijedtség volt nagy, nem voltak sérüléseik, így kezelésre sem volt szükség.
A Székelyvarságon elrendelt vesztegzár 30 napig tart, ez idő alatt tilos a macskákat és kutyákat kivinni a település területéről.
Az év eleje óta ez a harmadik, veszettség miatt elrendelt karantén Hargita megyében, de ez az előző évek átlagához képest nem számít soknak, sőt kevesebb a megszokottnál – felelte kérdésünkre dr. Püsök László. Két héttel ezelőtt Csíkszentmártonban egy veszett róka miatt rendelt el vesztegzárat a szakhatóság, ott azonban nem történt támadás, ugyanis a gazdaságot őrző kuvasz megölte a veszett állatot. Azt megelőzően, február közepén Zetelaka községet vonta vesztegzár alá a hatóság, ugyanis egy ivói gazdaságban tartott tehénen a veszettség tüneteit észlelték, ám a leölt állatból vett vér- és agymintákon elvégzett bukaresti laborvizsgálat végül nem erősítette meg a veszettséget.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!