
Fotó: Veres Nándor
Közel 400 ezer lej értékű külső és belső felújítást követően, hétfőn sajtótájékoztató keretében átadták a székelyudvarhelyi kórház fizioterápiás és rehabilitációs osztályát. A részleg két korszerű orvosi műszerrel is gazdagodott, ennek köszönhetően jövő hónapban a lakosság egy hétig ingyenes csontsűrűségmérésre jelentkezhet.
2012. március 26., 17:502012. március 26., 17:50
2012. március 26., 18:012012. március 26., 18:01
Hétfőn sajtótájékoztató keretében adták át a városi kórház felújított fizioterápiás és rehabilitációs osztályát. Az épületen elvégzett külső és belső munkálatok, valamint a parkoló bővítésének költsége 380 ezer lej, ezt állami pénzből finanszírozta az egészségügyi minisztérium – mondta el az eseményen Lukács Antal, a kórház igazgatója. Mivel műemléképületről van szó, a felújítást az 1886-ban felhúzott épület értékeinek megőrzése mellett végezték el, a parkolót pedig húsz férőhelyesre bővítették – fejtette ki az intézmény főigazgatója. A 30 ágyas fizioterápiás és rehabilitációs osztály jelentőségéről elmondta, egy nagyon fontos részlegről van szó, hiszen saját betegeik mellett szinte az összes többi kórházi osztály számára végeznek itt rehabilitációs kezeléseket.
Az osztály a műszerezettség tekintetében is gazdagodott: az egészségügyi minisztérium egy 48 ezer lej értékű csontsűrűségmérőt vásárolt a kórháznak, valamint a fizioterápiában és rehabilitációban csúcstechnológiának számító, 50 ezer lej értékű lézeres elektroterápiás eszközzel is bővült a részleg felszereltsége. Csontsűrűségmérésre mostanáig csak magánrendelésen volt lehetőség, most viszont már a városi kórházban is el tudják ezt végezni. Noha az egészségbiztosítási pénztár csak 20 betegen elvégzett mérés költségeit finanszírozza, április 16–22. között, 9-től 12 óráig, előjegyzés alapján bárkit ingyen megvizsgálnak, ennek költségeit a városháza fedezi – hangzott el a sajtótájékoztatón. A lézeres elektroterápiás készüléket a kórház saját forrásaiból vásárolta meg, kiegészítve a polgármesteri hivatal anyagi segítségével. Lukács Antal köszönetet mondott dr. Tóth Attila fizikoterápiás és rehabilitációs főorvosnak, aki a kórház orvosainak alapítványa, az Imre Domokos Alapítvány képviselőjeként nemcsak a fizioterápiás osztálynak, hanem más részlegeknek is szerzett támogatásokat.
Az átadáson jelen lévő Bunta Levente polgármester elmondta, számára öröm látni a fejlődést egy olyan osztályon, amely tudomása szerint a kórház egyik leginkább igénybe vett részlege. A városvezető a kórházban elvégzett felújítássorozatról beszélt, dicsérve az intézmény vezetőségét, amely sok mindent megvalósított az elmúlt időszakban, majd jó egészséget és jó munkát kívánt az osztályon dolgozóknak.
A városi kórház fizioterápiás osztálya 1983-ban jött létre, de dacára annak, hogy azóta több más kórházi részleggel is osztozott az épületen, ilyen mértékű felújítás még nem történt – mondta el dr. Máthé Ildikó fizikoterápiás és rehabilitációs szakorvos, az osztály vezetője. Most viszont az osztály teret nyert, így egy használható és jól felszerelt tornatermet is ki tudtak alakítani, valamint a kórtermek komfortja is javult, most már nem 11 beteg fekszik egy kórteremben, mint régen – fejtette ki az osztályvezető főorvos, nem feledkezve meg a műszerezettség bővüléséről sem. Az előírásoknak megfelelően az egy betegre jutó 21 légköbméteres tér is biztosított az osztályon, ez az európai normák szempontjából egy fontos tényező – hangzott el a sajtótájékoztatón. A csontsűrűségmérő jelentőségéről dr. Máthé Ildikó elmondta, az eszköz arra szolgál, hogy kiszűrjék a lakosság azon rétegét, amely hajlamos a csontritkulásra, és szükség esetén kezeljék őket. Ugyanakkor üdvözölte az április 16–22. között történő ingyenes mérés ötletét, és felkérte a lakosságot, hogy időben kérjenek előjegyzést, amennyiben részt vennének a csontsűrűségmérésen.
Egyébként a mérés költsége nem annyira borsos, hogy ha valakinek szüksége van rá, de már nem fér bele a biztosítóház által finanszírozott keretbe, ne tudja megfizetni – fejtette ki az osztályvezető főorvos.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
szóljon hozzá!