
Fotó: Veres Nándor
Igazi családi húsvétra készül a kápolnásfalusi Kele család, hisz hosszú hónapok után végre újból együtt lehetnek. A tavaly ősszel lovas balesetet szenvedett Márk, a házaspár kisebbik fia április 29-én indul vissza a zalaegerszegi kórház gyermekosztályának rehabilitációs központjába. Bár a felépülésig még hosszú az út, bebizonyosodott: sok szeretettel, kitartással és közösségi összefogás révén nincs lehetetlen.
2012. április 05., 18:502012. április 05., 18:50
2012. április 05., 19:012012. április 05., 19:01
Tavaly szeptemberben balesetet szenvedett a kápolnásfalusi Kele Márk, a kisfiú a súlyos koponya- és agysérülés következtében éber kómás állapotba került. Márkot Marosvásárhelyen műtötték, azonban felépüléséhez több hónapnyi intenzív gyógytornára és rehabilitációra volt szükség. Decemberben tehát Márk és édesanyja Zalaegerszegre utaztak, a csodagyereknek nevezett kisfiú állapota ezek után rohamosan javult. „Reményekkel telve mentünk ki Magyarországra, de mégsem számítottam arra, hogy ilyen gyors lesz a fejlődés” – mesélte Kele Magdolna, majd hozzátette, a legutóbbi MR-vizsgálat a vártnál is jobb eredményeket mutatott.
A Zala megyei rehabilitációs központban négy gyógytornász is foglalkozott Márkkal, délelőttönként folytak a kezelések, ebéd után következett az úszás, délután pedig Magdolna tornáztatta kisebbik fiát. „Nagyon szeret a medencében tornászni, itthon is járunk úszni, és már akkor mosolyog, amikor meglátja a vizet” – avatott be az édesanya. Egyébként a baleset körülményei ellenére Márk nem fél a lovaktól, az utóbbi hetekben édesapjával, Zoltánnal voltak lovagolni, továbbá a zalaegerszegi körpontban is fog majd lovasterápiára járni. „Ha nem is beteg az ember, belebetegedhet abba, amit kint lát a kórház rehabilitációs központjában. Márk igazi csodagyereknek számított, még a gyógytornászok is meglepődtek gyors fejlődésén”– tudtuk meg. Kiderült, Magdolna több technikát is elsajátított ottlétük során, fontolgatja, hogy gyógytornászi tanfolyamot végez el itthon, majd beteg gyerekekkel szeretne foglalkozni. „Idegenek közé mentünk, mégis számtalan barátra találtunk Zalaegerszegen” – fogalmazott az édesanya.
A meglehetősen drága kezelést közösségi összefogás és gyűjtések révén tudta kifizetni a család: nemcsak a kápolnásfalusiakat, de egész Székelyföldet, sőt Magyarországot megmozgatta a kicsi Márk esete. A kisfiú április 29-én utazik újból Zalaegerszegre, orvosai szerint további két-három hónapi kezelésre lesz szüksége. „Remélem, ezt a három hónapot is kihúzzuk, hisz a zalaegerszegi kórház alapítványától körülbelül egy havi, a kaposvári Kötél Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület jóvoltából pedig még egy havi kezelés költsége már megvan” – magyarázta Magdolna. Egyébként húsvétkor jótékonysági bált rendeznek Kapolnáson, de az X-Faktorból ismert Baricz Gergő is felajánlotta segítségét a családnak.
Locsolni is készül a kicsi Márk, édesapja és bátyja, Zolika kísérik majd el hétfőn. „Ezúttal a locsolóvers elmarad, de elmondja helyette a bátyja” – jegyezte meg az édesanya. A szakemberek véleménye szerint Márk teljes felépülésre számíthat, de mindezt legalább másfél éves munka előzi majd meg, ősztől viszont már óvodába is mehet a kisfiú. – Minden nap valami újat csinál, fejlődik. A beszéd ugyan még nem megy, de sokat biztatjuk. Esténként a bátyja olvas mesét, aztán jön az ölelés és az imádság ” – tudtuk meg. Márk nagyon kitartó: mászik és édesanyja segítségével lépeget, játszik és mosolyog, puszit ad, sőt huncutul nyelvét is kiölti. Keléék egy célt tartanak szem előtt: „azt szeretnénk, hogy amikor legközelebb hazajövünk, már egyedül, saját lábán léphessen át a küszöbön”.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!