Figyelemfelkeltő napot szervezett a Gyulafehérvári Caritas Önkéntes Szolgálat székelyudvarhelyi osztálya szombaton, az esemény célja volt a felhívni a figyelmet a rákszűrés fontosságára.
2012. május 13., 18:152012. május 13., 18:15
2012. május 13., 19:212012. május 13., 19:21
Körülbelül 45 személy gyülekezett szombaton délután a Caritas udvarhelyi székhelyénél, ahol egy-egy színes léggömböt vehettek át a szervezőktől. A résztvevők a lufik madzagjára az élők soraiból eltávozott szeretteiknek címzett üzeneteket kötötték fel, majd a társaság átvonult a Városháza térre, ahol rövid ima után a magasba engedték a légballonokat.
A lufieregetést előadássorozat követte a városháza dísztermében, a rendezvény összefogó témája a daganatos betegségek, illetve ezek kezelése, megelőzése volt. „Rendezvényünk egyik jelmondata az, hogy a rák gyógyítása nem csak orvosi feladat. Ennek szellemében hoztuk létre egy éve a támogató csoportunkat, ahol a betegségben szenvedő vagy abból kigyógyult személyek találkozhatnak, megoszthatják tapasztalataikat, félelmeiket. A csoport egyéves születésnapja alkalmából szerveztük meg a figyelemfelkeltő napot, abban a reményben, hogy további születésnapokat is együtt ünnepelhetünk majd a részvevőkkel” – mondta el Bíró Ildikó önkéntes koordinátor, szervező. Egyébként a támogató csoport minden második hétfőn találkozik a Kossuth utca 18. szám alati székhelyen, a beszélgetések és programok létrehozásában András Annamária önkéntes és Lőrincz Éva pszichológus is közreműködik.
„2011 márciusában hoztuk létre a támogató csoportot, akkor folyton azon törtük az agyunkat, hogy milyen és hányféle tevékenységet és programot lehetne szervezni a tagoknak. Fél év után rádöbbentem arra, hogy nem kell tenni semmit, csak szeretni, figyelni, meghallgatni egymást” – osztotta meg tapasztalatait az előadássorozatot megelőző beszédében András Annamária. Az önkéntes elmondta, a támogató csoport tagjai megtanították arra, hogy ne bújjon közhelyek mögé. „Erre biztatok mindenkit, ha beteg ismerősével, rokonával találkozik: ha nincs értelmes válaszunk, akkor inkább hallgassunk, hallgassuk végig őket” – tette hozzá.
A késő délutánba nyúló előadások során több szakorvos (nőgyógyász, urológus, bőrgyógyász, onkológus), illetve pszichológus is felszólalt. Többek közt kiderült, a 2011-es statisztika szerint Hargita megyében valamivel több férfi, mint nő esetében diagnosztizáltak daganatos betegséget, összességében pedig a megyében tavaly körülbelül ötezer új rákos beteget regisztráltak.
Végül a szervezők felhívták a figyelmet, hogy ingyenes bőr- és nőgyógyászati szűrővizsgálaton vehetnek részt az érdeklődők: május 14-18. között hétköznaponként 7.30-tól 8.30-ig a járóbeteg-rendelőintézet nőgyógyászati rendelőjében, illetve május 30-ig naponta hétfőtől csütörtökig 9 és 11 óra között a bőrgyógyászatiban, előjegyzést a 0733-007111-es telefonszámon kell eszközölni.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!