Tíz millió lejért pályázik a szentegyházi önkormányzat, hogy újraépíthessék az egykori vashámort, amely tárlatok és különböző rendezvények helyszíne lenne. Az egyedülálló létesítmény 1996-ig üzemelt, aztán tönkrement. És nagy része eltűnt.
2025. április 14., 21:002025. április 14., 21:00
Egyelőre az épületfelújítás a cél, a patakmederben nem dolgozhatnak
Fotó: Csató Andrea
Tíz millió lejért pályázik a szentegyházi önkormányzat, hogy újraépíthessék az egykori vashámort, amely tárlatok és különböző rendezvények helyszíne lenne. Az egyedülálló létesítmény 1996-ig üzemelt, aztán tönkrement. És nagy része eltűnt.
2025. április 14., 21:002025. április 14., 21:00
Áfamentesen mintegy 150 ezer lejért vásárolta meg 2022-ben egy vállalkozótól az egykori vashámor omladozó épületét a szentegyházi önkormányzat, hiszen az volt a céljuk, hogy helyreállítsák azt.
Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere a Székelyhonnak elmondta, nagyjából két éve dolgoznak azon, hogy megvalósíthassák elképzeléseiket.
Munkájuk során a bürokrácia okozta a legnagyobb gondot, hiszen a vízimalom visszaállítása érdekében egyebek mellett a helyi önkormányzat ügykezelésébe kell helyezni a Kis-Homoród patak medrét, illetve vízkivételi jogot kell vásárolni. A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy
Ezek megoldása még várat magára.
Fotó: Csató Andrea
A haladás érdekében viszont a polgármester úgy döntött, hogy egyelőre csak az ingatlan felújításáért fognak pályázni. El is készült a beavatkozási terv (DALI), amely szerint egyszintes épületet alakítanak ki, elválasztható termekkel. Itt pedig
Fotó: Csató Andrea
A lényeg, hogy a szentegyháziak mellett egész Homoród-mente használhassa azt, hiszen sokan dolgoztak ott a vidékről. Mindemellett
Az elképzelések szerint a Bartók Béla Művelődési Ház ügykezelésébe kerülne a vashámor a korszerűsítést követően. A szentegyházi önkormányzat tíz millió lejes támogatást igényelt az Európai Unió Regionális Operatív Programjában (POR) a megvalósításra. Jelenleg a pályázatuk kiértékelése zajlik.
Fotó: Csató Andrea
A lakókat is szeretnék bevonni az egész folyamatba, ezért arra kérnek mindenkit, hogy
– magyarázta az elöljáró. Hozzátette, a felvételeket a relatii.publice@primariavlahita.ro emailcímre várják. Ezzel nagyban segíthetik az emberek a restaurálási munkát, ugyanakkor egyes tárgyakat be is lehet majd mutatni a nagyközönségnek.
Fotó: Csató Andrea
Lőrincz Csaba azt is elárulta lapunknak, hogy
„Nálunk a hegyvidéken többnyire a víz erejét hasznosították régen az emberek a munkájuk során. Például több mint hatvan vízi fűrész volt, amelyeket a szomszédság összefogva készített el és használt. Ezt szeretnénk bemutatni az idelátogatóknak” – hangsúlyozta.
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Európában egyedinek számított
A szentegyházi vashámor az 1800-as években épült, jelenleg pedig B kategóriás műemléknek számít. Utóbbi státuszát egykori funkciójának, ugyanakkor a benne alkalmazott technológiának köszönheti. Ott ugyanis régen három, a víz szabályozásával üzemeltetett nagy méretű kalapács dolgozott, amelyeket fémmegmunkálásra használtak. A létesítmény 1996-ig üzemelt – többnyire lapátokat és egyéb kerti szerszámokat készítettek ott –, akkor pedig egyedülállónak számított Európában.
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Fotó: Szentegyháza Polgármesteri Hivatala
Koncertek, kiállítás, Örkény-est – tartalmas programokat és minőségi zenei élményt kínál a 23. Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál, amelyet a G. Egyesület szervezésében november 10–16. között tartanak. A részletekről Bihari Lóránt főszervező mesélt.
Javítási munkálatok miatt november 7-én, péntek több utcában is szünetel az áramszolgáltatás Székelykeresztúron – közölte a DEER Hargita megyei kirendeltsége.
Csődbement vállalkozó, pénzhiány és más akadályok is nehezítették a homoródszentmártoni óvoda megépítését, amelyet hosszabbított programmal működő napközi otthonként képzeltek el. Most azonban úgy tűnik, még idén elkészülhet az épület.
Több szülő gondol nehéz szívvel arra az időre, mikor fogyatékkal élő gyermekének az ő hiányában kell majd túlélnie, megküzdenie a hétköznapokkal. Egy közelmúltbeli eset kapcsán próbáltunk megoldási lehetőségek után nézni.
Bár nyár elején gőzerővel kezdődött el a homoródfürdői Hatos villa energetikai felújítása, jelenleg nem látni munkásokat a helyszínen. Hargita Megye Tanácsának elnökét kérdeztük, hogy milyen problémákba ütköztek a kivitelezés során.
Nyergesvontatóval ütközött egy személygépkocsi kedden este a Kalonda-tetőn, a balesetben a személyautó sofőrje megsérült. A forgalom jelenleg is – immár közel két órája – áll a 13A jelzésű országúton.
Első alkalommal rendeznek cigány tánccsoport-találkozót és Kóré Géza emléknapot november 9-én Székelyszenterzsébeten, ahol a roma kultúra és hagyományőrzés kerül középpontba.
Bár számos nehézség hátráltatta a beruházást, hamarosan óvodává, majd napköziotthonná alakul át a régi kányádi községháza. A polgármester azt szeretné, ha már a következő félévben az új helyszínre költözhetnének a gyerekek.
Ismét kimagasló eredményeket ért el Veress Erna, ezúttal a Nyílt Európai Úszóbajnokságon, Portugáliában – számolt be közösségi oldalán edzője, Buti László. A szakember azonban a verseny néhány árnyoldalára is rámutatott.
Több mint nyolcezer kilométer, húsz nap, két robogó. Európát és a Szahara egy részét is átszelve végül megérkezett Dakarba Mihály Alpár és Bertici Attila, akik nemcsak a sivatagon, hanem a saját határaikon is átvágtak.
szóljon hozzá!