Kulturálisra faragták a negyedik Szent István-napokat

Számos és színes, kulturális illetve szórakoztató programmal kecsegtet a négy napos székelyudvarhelyi IV. Szent István-napok. Ezúttal sem lesz zsibvásár, hisz a hangsúly a kulturális jellegű, tartalmas kikapcsolódáson van, ígérik a szervezők.

Kovács Eszter

2013. augusztus 14., 20:152013. augusztus 14., 20:15

2013. augusztus 15., 18:402013. augusztus 15., 18:40

 

Székelyudvarhely polgármesteri hivatala a városi könyvtárral, a Haáz Rezső Múzeummal, a Művelődési Házzal és az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületével, valamint az Amigo and Intercost Kft.-vel partnerségben augusztus 17–20. között immár negyedik alkalommal rendezi meg a székelyudvarhelyi Szent István-napokat. A programok, koncertek két helyszínen, a Márton Áron és a Városháza téren zajlanak, ezekre délelőtt a gyerekeket, délután és este pedig a felnőtteket várják. 

A kulturális programok, előadások két, a Városháza téren felállítandó kis- és a nagyszínpadon zajlanak majd: a történelmi sátorban lévő kisszínpadon a gyerekek interaktív műsoron vehetnek részt, a nagyszínpadon pedig a felnőtteknek szóló előadások lesznek. Szombaton és vasárnap számos neves, belföldi és külföldi együttes, előadó produkcióit tekinthetik majd meg az érdeklődők, többek közt a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a Háromszék Táncegyüttes egy-egy produkcióját, de fellép a magyarországi Nox együttes énekesnője, Péter Szabó Szilvia, a Palomita Show, a nemEz, illetve 20-án István Ildikó és barátai – a székelyudvarhelyi Kékiringó, Gereben és Boróka Néptáncegyüttesekkel közösen – népdaléneklésre és közös táncházra várják a nagyérdeműt.

„Igyekeztünk minél kulturálisabbra faragni a programot, hogy ne sörfesztivál jellege, hanem az ünnephez méltó, a hagyományokra alapuló legyen a Szent István Napok” – magyarázta Kerekes Csilla szervező, a polgármesteri hivatal munkatársa. Az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének közreműködésével tehát közel 50 kiállító kínálja majd portékáit a rendezvénysorozat első két napján, de lesz számtalan mesterségbemutató is. A gyerekeket kézműves foglalkozásokra várják a népi mesterek, lesz többek között bútorfestés, fonó kerékkel való fonás, csuhéfonás, rongybaba-készítés, fafaragás is, árulta el Tifán Irénke, az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének elnöke.
A városi téka gyereknek és felnőtteknek szóló programokkal is előrukkolt: a történelmi sátorban a miniatűrák és az iniciálékészítés technikáját leshetik el a kicsik, de lesz mese és történelmi filmvetítés, illetve könyvsarok is, ahol minden korosztály megtalálhatja majd a neki megfelelő olvasmányt.

A Művelődési Ház nagyszabású, három terembe kiállítandó tárlattal készül: a Nagy Pál munkásságát bemutató képzőművészeti kiállítás megnyitója kedden délután 6 órakor lesz, de a tárlat a Szent István-napok lejártával is, szeptember végéig lesz megtekinthető. Az intézménynél tartott hagyományos augusztusi alkotótábor tevékenységét is az ünnephez igazítják: a gyerekek koronamodellezésen vehetnek részt, illetve Elekes Gyula vezetésével a magyar szent korona zománcképeinek történetével, de készítésük technikájával is megismerkedhetnek az érdeklődők.

A Haáz Rezső Múzeum hétfőn két tematikus kamara-kiállítással kapcsolódik be a programsorozatba: 17 órakor lesz a 2005 és 2013 között udvarhelyszéki templomokban végzett régészeti ásatások leleteit bemutató tárlat megnyitója, közvetlenül ezután, 17 óra 30 perckor tartják az erdélyi fejedelmek székelyeknek adományozott címeres leveleit ismertető, zömében fotókból álló kiállítás megnyitóját.

Mint az már hagyományos, a Szent István-napok alkalmával futballtornát is tartanak a városi sportcsarnokban: a Szent István-kupán a térség kispályás futballcsapatai, az Önkormányzati labdarúgókupán pedig a környező települések csapatai és a testvérvárosok (Dunaszerdahely, Tatabánya és Vác), valamint a helyi sajtó válogatottjai rúgják majd a bőrt.

A IV. Szent István-napok zárónapja, egyszersmind megkoronázása a kedd esti, a felújított Márton Áron téren tartandó ünnepség: előbb az új kenyér megszentelésére, megáldására, majd a város kulcsának átadására kerül sor, majd István Ildikó és barátai húzzák a talpalávalót. A rendezvénysorozat fél 10-kor tűzijátékkal zárul majd.

A Szent István-napok részletes programja a polgármesteri hivatal honlapján böngészhető, illetve a rendezvény idején a programfüzet a kézműves sátraknál lesz beszerezhető. A programokon, koncerteken való részvétel mindenki számára nyitott és díjtalan.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 15., vasárnap

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó

Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.

Székelyföldön hangot adtak egységnek, tiszteletnek, múltnak és jövőnek – videó
Hirdetés
2026. március 15., vasárnap

Feleki Miklós színművész, honvéd szobrát leplezték le Nagygalambfalván

Feleki Miklós színművész szobrát is felavatták vasárnap Nagygalambfalván a március 15-i események részeként, ami nem is lehetett volna aktuálisabb, hiszen a helyi születésű jeles személyiség honvédként vett részt az 1848–49-es szabadságharcban.

Feleki Miklós színművész, honvéd szobrát leplezték le Nagygalambfalván
2026. március 15., vasárnap

Ünneplők Székelyudvarhelyen: a magyar történelem a szabadság története

A bátorságnak, a gyakorlatias gondolkodásnak és a közösségi összetartozásnak köszönheti a magyarság a megmaradását – hangzott el Székelyudvarhelyen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kirobbanásának évfordulóján szervezett ünnepségen vasárnap.

Ünneplők Székelyudvarhelyen: a magyar történelem a szabadság története
2026. március 15., vasárnap

Kokárdás buszokkal tisztelegni a forradalom emléke előtt

Március 15. alkalmából ünnepi díszbe öltöztek Székelyudvarhely buszai: kokárdák, valamint az 1848–49-es forradalom hőseitől származó idézetek kísérik az utasokat, így a mindennapi utazás is az emlékezés részévé válik.

Kokárdás buszokkal tisztelegni a forradalom emléke előtt
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Nyárra be kell fejezni a homoródfürdői Hatos villa felújítását

A kezdeti nehézségek és a munkálatok leállása után ismét zajlik a Hatos villa energetikai korszerűsítése. Hargita Megye Tanácsa áthidalta a költségvetési hiányt, így júniusra egy teljesen megújult, energiatakarékos épület várhatja a táborozókat.

Nyárra be kell fejezni a homoródfürdői Hatos villa felújítását
2026. március 13., péntek

Stratégiai tudással és erős közösséggel segítik a vállalkozókat

Három év szünet után folytatódik az Erdélyi Vállalkozói Iskola+ (EVI+) képzéssorozat – jelentették be pénteken, a képzés első hétvégéjének megnyitóján a partnerszervezetek képviselői Székelyudvarhelyen.

Stratégiai tudással és erős közösséggel segítik a vállalkozókat
2026. március 13., péntek

Felavatták az Erdélyi Hagyományok Házát Székelyudvarhelyen

Ahol a hagyományainknak teret adnak, ott a nemzetünknek jövője van, hangsúlyozta Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár az Erdélyi Hagyományok Háza székelyudvarhelyi központjának avatóünnepségén.

Felavatták az Erdélyi Hagyományok Házát Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. március 13., péntek

Kerékpárt lopott Székelyudvarhelyen, percekkel később elfogták a helyi rendőrök

Nem sokáig örülhetett zsákmányának pénteken a szomszédos megyéből érkező biciklitolvaj, hiszen a tettét követően mindössze néhány perc múlva elfogták őt a székelyudvarhelyi helyi rendőrök.

Kerékpárt lopott Székelyudvarhelyen, percekkel később elfogták a helyi rendőrök
2026. március 13., péntek

Az áldozatsegítés és jogi segítségnyújtás határok nélkül működhet

Konferenciát szerveztek Székelyudvarhelyen a határon átnyúló jogi segítségnyújtás és áldozatsegítés témájában pénteken. Magyarországi és erdélyi szakemberek osztották meg tapasztalataikat a jogi támogatás és az áldozatok segítésének lehetőségeiről.

Az áldozatsegítés és jogi segítségnyújtás határok nélkül működhet
2026. március 13., péntek

Fának hajtott egy autó Árvátfalván, majd egy másik is belerohant

Elvesztette az uralmát a jármű fölött és egy útszéli fának csapódott egy autós péntek reggel Árvátfalván. A szerencsétlenül járt sofőr járművébe egy másik, arra közlekedő személygépkocsi is nekiütközött.

Fának hajtott egy autó Árvátfalván, majd egy másik is belerohant
Hirdetés