Hirdetés
Hirdetés

Kétszáz méter mélyről fogják felhozni az ivóvizet négy Kányád községi településen

Mélyfúrás Ége határában

Mélyfúrás Ége határában

Fotó: Olti Angyalka

Elkezdődött az ivóvízhálózat kiépítése Székelydályában, Égében, Abránfalván és Székelypeteken – ezzel a beruházással szeretnék megszüntetni az évek óta tartó ivóvízhiányt. Kétszáz méter mélyről fogják szivattyúzni a talajvizet.

Fülöp-Székely Botond

2026. május 19., 12:032026. május 19., 12:03

Számos talajközeli forrás apadt el az elmúlt években Kányád községben, ami miatt rendszeres a vízhiány egyes településeken. Égében például egy átlagos időszakban is csak hetente egyszer működnek a csapok. Hasonló problémák vannak ugyanakkor Abránfalván, Székelydályában és Székelypeteken is – tudtuk meg György Sándor polgármestertől. Mint mondta, fájó nézni, hogy

az emberek sokszor pillepalackokkal és tartályokkal indulnak el, hogy vizet gyűjtsenek a patakokból és forrásokból.

„Ezt hosszú távon nem lehet bírni, ezért is igyekeztünk abban, hogy mielőbb javítsunk a helyzeten” – jelentette ki az elöljáró.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

Mélyfúrásokra volt szükség

Megoldást keresve a község vezetősége elsőként abban gondolkodott, hogy a székelyudvarhelyi ivóvízhálózatra csatlakoztatják az említett falvakat, ám az meglehetősen költségesnek bizonyult. Így nem volt más lehetőségük, 2019-ben geofizikai tanulmányokat készítettek talajvizeket keresve a mélyben.

Hirdetés

Ennek eredménye alapján négy helyszínt jelöltek ki, ahol 200 méter mélyre fúrtak le. Erőfeszítéseiket végül siker koronázta, hiszen

ivóvizet találtak Székelydálya, Ége, Székelypetek és Abránfalva közelében is.

Ezek felhasználásához azonban egy költséges rendszer kiépítésére van szükség, hiszen nem csak kiszivattyúzni és elvezetni, hanem kezelni is kell a vizeket az elemzések alapján.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

Van, ahol keményíteni vagy éppen lágyítani kell azokat, de a tisztításuk minden esetben fontos. Emiatt meg kell vásárolni a megfelelő berendezéseket – magyarázta a polgármester. Az új szabályozások érdekében ráadásul

a vízórákat is újra fel kell szerelni a háztartásoknál

úgy, hogy azok a portákon kívül legyenek. Ezt ugyancsak nem engedhette meg magának saját forrásokból a község. Ezért pályázatot adtak le az Anghel Saligny programban, ahol 7,5 millió lejes támogatást kaptak a megvalósításra.

Zajlik a munka

Számos nehézség következett a pályázat elnyerése után is, amíg sikerült aláírni a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal. A munkának idén tudtak nekifogni, mostanig

több mint nyolc kilométernyi vízvezeték került a földbe a településeken kívül.

Ezt követően a falvakban lévő hálózatokat kell modernizálni, illetve kibővíteni, majd az ivóvíz kezeléséhez szükséges berendezéseket kell megvásárolni és felszerelni. A csövek földbehelyezését és a rendszer modernizálását bonyolítja, hogy összesen 30 kilométernyi út újul meg a községben, a helyi önkormányzat utcakorszerűsítési, és Hargita Megye Tanácsának útmodernizálási projektje részeként, így folyamatosan egyeztetni kell a megbízott kivitelezőkkel.

Elkezdődött a hálózat kiépítése Galéria

Elkezdődött a hálózat kiépítése

Fotó: Olti Angyalka

György Sándor hangsúlyozta, az új előírásoknak megfelelően

az elkészült rendszert át kell majd adják egy szolgáltatónak, amely működtetni fogja azt, illetve a fogyasztást kiszámlázza.

Bíznak benne, hogy ezt követően a lakók is jobban fognak spórolni a vízzel, hiszen így a fogyasztás már a saját zsebükre megy. A takarékosság ugyanakkor azért is fontos, hogy ne apadjanak el az új kutak. „Az nem normális, hogy egyesek tartályokban gyűjtötték a vizet, másoknak meg annyi sem jut, hogy a vécét lehúzzák” – szögezte le a polgármester.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán

Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.

Kezdődik a strandszezon Parajdon
Kezdődik a strandszezon Parajdon
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

2026. június 10., szerda

Patthelyzetben a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felújítása

Magántulajdonban lévő kerítéseket és épületeket kellene elbontani ahhoz, hogy felújíthassák a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felső szakaszát. Keresik a lakók ingatlanjait legkevésbé érintő törvényes megoldást, de gyakorlatilag áll a projekt.

Patthelyzetben a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felújítása
2026. június 10., szerda

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek

Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében

Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében
2026. június 09., kedd

Bethlen Kata örökségét bemutató kötetet ismertetnek Székelyudvarhelyen

Bethlen Kata egyházépítő és mecénási tevékenységét feldolgozó kötetet mutatnak be csütörtökön a Haáz Rezső Múzeumban. A kiadvány két évtizedes kutatómunka eredményeit összegzi.

Bethlen Kata örökségét bemutató kötetet ismertetnek Székelyudvarhelyen
2026. június 09., kedd

Megújult a körforgalom, de újabb utat zárnak le Székelyudvarhelyen

Befejeződtek az aszfaltozási munkálatok a Haáz Rezső Múzeum előtti körforgalomnál, de újabb útlezárásra lehet számítani Szombatfalván – közölte Székelyudvarhely polgármestere.

Megújult a körforgalom, de újabb utat zárnak le Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megkeresik, elaltatják és elszállítják a Székelyudvarhelyen megjelent medvebocsot

Ismét megjelent Székelyudvarhelyen a medvebocs, amelyet szombaton rögzítettek a város térfigyelő kamerái – jelenleg a helyszínen keresik a vadat a hatóságok, hogy elaltassák, majd elszállítsák.

Megkeresik, elaltatják és elszállítják a Székelyudvarhelyen megjelent medvebocsot
2026. június 08., hétfő

Három autó ütközött Máréfalvánál

Három kisteherautó ütközött össze hétfő reggel a 13A jelzésű országúton, Máréfalva község területén.

Három autó ütközött Máréfalvánál
Három autó ütközött Máréfalvánál
2026. június 08., hétfő

Három autó ütközött Máréfalvánál

2026. június 07., vasárnap

Medvebocs Székelyudvarhely központjában – videóval

Medvebocs haladt át Székelyudvarhely központján – hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében Dávid Endre alpolgármester, hozzátéve, hogy a területet a hajnali órákban biztosították. Kéréssel fordult a városlakókhoz.

Medvebocs Székelyudvarhely központjában – videóval
Hirdetés