Csütörtökön tartotta áprilisi rendes havi ülését Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete: a napirenden tíz, főként a város vagyonát érintő pont szerepelt.
2013. április 25., 16:032013. április 25., 16:03
2013. április 25., 16:222013. április 25., 16:22
Bunta Levente polgármester nyitotta meg az áprilisi ülést, mondván, értékeli, hogy a városatyák hellyel-közzel pontosan érkeztek a kilenc órakor kezdődött tanácsülésre. A városvezető ezek után elhagyta a tanácstermet, Orbán Balázs ülésvezetőnek adva át a szót.
Az első napirendi pontot – amely a székelyudvarhelyi mentőállomás leltári értékének növeléséről, illetve annak a Hargita megyei mentőszolgálat használatába adásáról szólt – egyöntetűen elfogadta a testület, a második határozattervezet pedig az E.ON Gaz kérését foglalta magában, melyben a szolgáltató a járdafeltörésért kiszabott illeték módosítását vagy eltörlését javasolta. Mint kiderült, a helyi adókra és illetékekre vonatkozó tanácshatározat ezen pontjában nem érintett az E.ON Gaz, mivel közérdekű szolgáltatást végez. „A határozattervezet elfogadásakor hivatkozásként pontosan az E.ON Gazt emlegettük, és most őket mentjük fel a kötelezettség alól? Holott rendszerint nem vagy nem megfelelően tömik vissza a feltört aszfaltréteget. A tanács tehát két határozattal egy öngólt rúgott magának” – fejtette ki Zakariás Zoltán néppárti önkormányzati képviselő. A kifogás ellenére a testület elfogadta a tervezetet.
A következő napirendi pont egy, a Szászok tábora lakótelepen lévő, 3830 négyzetméteres területnek a városi közvagyonba vételéről szólt. A negyedikként tárgyalt határozattervezet területcserére vonatkozott: a városvezetőségnek sikerült megegyeznie a barompiac tulajdonosával, aki egy több mint kilenc méter széles területet biztosít az új barompiac megközelítésére. Ezt és a soron következő, korábbi tanácsi határozatok módosítására vonatkozó három tervezetet is elfogadták a városatyák.
Rendeződik a könyvtár épületének helyzete
A nyolcadik napirendi pont a Kőkereszt tér 2. szám alatti, jelenleg a városi könyvtár székhelyéül szolgáló ingatlannak a közvagyonból a város magánvagyonába való áthelyezését terjesztette elő. Mint ismeretes, az épület egyik szárnyát a város kénytelen visszaszolgáltatni a tulajdonosoknak, a magánvagyonba való áthelyezés azért szükséges, hogy a visszaszolgáltatást igazoló jegyzőkönyvet ki lehessen állítani.
A tervezet elfogadása után a polgármesteri hivatal és az önkormányzat jogi szolgáltatásairól tárgyaltak a városatyák. A polgármesteri hivatalnál a leépítéseket megelőzően hét jogász dolgozott, a szakemberek hiányában a város tavaly például 22 ezer eurót költött jogi szolgáltatásra. Ezúttal a keretösszeg bővítésére van szükség, hisz a szolgáltatás ára megemelkedett. Idén mintegy 40 ezer euróra lesz szükség, vázolta Bodnár László jegyző.
Szinte tulajdonok
A tizedik és egyben utolsó napirendi pontot a hivatal munkatársa, Csíki Endre ismertette: közel 350 hektár, a város tulajdonában lévő legelő bérbeadásáról volt szó a juhtartó gazdák szövetségének. A javaslat szerint a tulajdonos tíz évre adná bérbe a területet, és az állattartó gazdák által megpályázott területalapú támogatás húsz százaléka illetné meg a várost. A hivatal illetékese hozzáfűzte: rugalmas szerződésről lenne szó, melyet idővel vagy időszakosan módosítani lehet. Mike Levente, az MPP önkormányzati képviselője hozzáfűzte: tudomása szerint az említett területek egy része nincs a város tulajdonában. „A földosztó bizottság elismerte a tulajdonjogot, a város szinte tulajdonosa a területeknek. Itt nem lehet probléma, hisz 2004 óta senki nem támadta meg a tulajdonjog kérdését” – replikázott az előterjesztő. A továbbiakban Zakariás Zoltán kifejtette, egyebek közt azt nehezményezi, hogy a tanácsosok a tervezet részleteit későn tudták meg, illetve hogy azt már korábban el kellett volna készíteni, így több egyesület jelentkezhetett volna. A néppárti önkormányzati képviselő ugyanakkor azt is javasolta, hogy a területalapú támogatásból a város ne húsz, hanem negyven százalékot kapjon. Az ügy további halasztását elkerülendő, a testület végül azzal a módosító javaslattal fogadta el a határozatot, hogy a város a támogatás harminc százalékát kapja majd meg.
A különfélék közt Kulcsár-Székely Attila a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Nagy Pál által elkészített 2012-es éves beszámolóról beszélt, majd Zakariás a városi piac adminisztrálásáról érdeklődött. Gálfi Árpád a Bethlenfalvi Közbirtokossággal kapcsolatosan szólalt fel, Tamás Zoltán a Bányai János Műszaki Kollégium sporttermében elvégzendő javítási munkálatokról érdeklődött, végül Orbán Balázs a Márton Áron tér felújításával kapcsolatos kérdéseire kaphatott választ. A következő, májusi ülést Gergely László vezeti majd.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
szóljon hozzá!