Fennállásának 20. évfordulóját ünnepelte a székelykeresztúri Domus Alapítvány az újszékelyi szociális központban. A pénteki ünnepségen a köszöntő és köszönőbeszédek mellett tevékenységi és gazdasági beszámolók is elhangzottak, valamint a házban élő fiatalok is megosztották tapasztalataikat.
2012. november 03., 18:442012. november 03., 18:44
2012. november 03., 19:492012. november 03., 19:49
Külföldi segítséggel 1992-ben alakult a Domus Egyesület, alapítóik célja az volt, hogy az akkori székelykeresztúri gyermekelhelyező központból kikerülő 18. életévüket betöltött fiatalokat anyagiakban és erkölcsileg támogassák, elősegítsék beilleszkedésüket a társadalomba.
Főképp németországi segítséggel azóta több lakást is vásároltak, illetve bérelnek, családi típusú házakat alapítottak a közben alapítványként működő Domuson keresztül.
Első lépések
A születésnapi ünnepségen Szőcs Pál, az alapítvány elnöke köszöntötte a meghívottakat, majd Jakab Zsolt újszékelyi unitárius lelkész istentisztelete következett. Prédikációjában kiemelte az újszékelyi központban való vallásos és erkölcsi nevelés szükségességét és fontosságát, majd a fiatalok társadalmi beilleszkedési próbálkozásaiból idézett fel néhány pozitív és negatív példát.
A Domus Egyesület elnöke ezután röviden vázolta a rendszerváltás utáni gyermekotthonok és az ott felnőtté váló fiatalok hányatott sorsát. Legtöbbjük ugyanis képtelen volt beilleszkedni a társadalomba, az utcán éltek, bűnözőkké váltak, börtönbe kerültek. Ezen helyzet megoldására hozták létre német segítséggel 1992-ben a Domus Egyesületet, melyhez később angliai támogatókra is leltek.
Bernard Schmerschneider – az egyesület németországi képviselője, aki 20 éve feleségével látogatott el Újszékelyre – beszédében hangsúlyozta: a vasfüggöny lehullása után, mivel Romániában még nem volt törvényes kerete az egyesület létrehozásának, nem volt egyszerű annak beíratása.
Anna Ohnweiler, a németországi CJD Domus elnökének üzenete után Borboly Csaba megyei tanácselnök megköszönte a külföldiek folyamatos támogatását és háláját fejezte ki a tagok és alkalmazottak munkájáért.
Alapítvánnyá változott
2005-ben átszervezték a Domust, és két másik egyesülettel alapítványt hoztak létre, ennek folyamatáról és a hét éve tartó tevékenységekről Fazakas Áron István, a helyi CJD Domus pedagógiai igazgatója számolt be. Jelenleg az alapítványnál összesen 15 személy dolgozik, az újszékelyi szociális központon kívül 35 családi típusú házat hoztak létre a fiataloknak és további tizenhárom „védett lakást” tartanak fent Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron és Marosvásárhelyen.
A házak hetven, 18 éven felüli fiatalnak adnak otthont, továbbá három éve az alapítvány 20 fokozottan sérül személyt is foglalkoztat. Kiderült, hogy a fiatalok integrációs problémái továbbra is hasonlók, mint 1992-ben: családi háttér, az otthon hiánya és a rossz anyagi körülmények, gyenge szakmai felkészültség, a társadalom részéről pedig diszkriminálva érzik magukat.
A családi típusú házakban olyan alapvető dolgokat tanítanak meg nekik, melyek felkészítik őket az önálló élethez. A szakmai képzések mellett helyi cégeknél kipróbálhatták magukat az építkezés, a textilipar és a mezőgazdaság terén. Az alapítvány gazdasági beszámolóját Burus Endre, a CJD Domus gazdasági igazgatója tartotta, majd Lukács Erzsébet, a megyei szociális felügyelőség igazgatója szólt az egybegyűltekhez. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetőjének beszéde után a fiatalok egy kisebb előadással kedveskedtek a szép számú közönségnek. A találkozót közös ebéddel zárták.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!