Felelősségteljes döntést várnak a tanfelügyelőségtől

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

A székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában kialakult konfliktus apropóján egyeztetett Görbe Péter főtanfelügyelővel Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke – derül ki utóbbi intézmény sajtószolgálatának közleményéből.

Székelyhon

2015. november 12., 20:502015. november 12., 20:50

Mint közlik, november 8-án álláspontot fogalmazott meg Hargita Megye Tanácsának oktatási szakbizottsága a művészeti szakközépiskolában nyáron kialakult konfliktusról a pedagógustestület beadványa nyomán, amelyben a konfliktus megoldását kérték, akárcsak egy korábbi beadványukban a Hargita Megyei Tanfelügyelőségtől.

Időközben – a hónap elején – igazgatócsere történt az iskolában, Bodurián János igazgató helyett Porsche Éva vezeti az intézményt úgy, hogy a korábbi aligazgatót, Simó Melindát is leváltották. November 6-án az önkormányzat oktatási szakbizottsága kapott egy beadványt 73 pallós alkalmazott aláírásával, amelyben közlik, hogy az aláírók kérték a megyei tanfelügyelőségtől Simó Melinda kinevezését az igazgatói funkciójába, de a főtanfelügyelő nem vette figyelembe kérésüket.

A bizottság tagjai írásos állásfoglalásukban hangsúlyozzák: „Hargita Megye Tanácsának, illetve az oktatási szakbizottságának nincsenek tényleges hatáskörei e probléma megoldására (…), a romániai közoktatási rendszerben a fenti probléma hatékony, gyors megoldása a Hargita Megyei Tanfelügyelőség feladatköre, felelőssége és törvényes kötelezettsége. A szakbizottság tagjai nem értik, a megyei tanfelügyelőség miért nem oldotta meg a nyári szünidő idején a konfliktust, és aggodalommal állapítják meg, hogy az immár kinevezett új igazgató – Porsche Éva elemi oktatásért felelős tanfelügyelő – olyan szakfelügyelői beosztást szabadít fel jelenlegi, ideiglenes megbízatása miatt, amely a kisebbségi oktatásban stratégiai jelentőséggel bír, s amelyre az év folyamán versenyvizsga révén négyéves mandátumot kért és kapott. Így immár a kisebbségi oktatásért felelős szakfelügyelői posztok (magyar tanítókért, magyar óvónőkért és a magyar nyelv és irodalomért felelős szakfelügyelői posztok) közül immár csak egynek (a magyar óvónőkért felelősnek) van négyéves, versenyvizsgával megszerzett helye, ami aggasztó mértékben növeli a megye magyar nyelvű oktatásának sérülékenységét, hiszen míg a tanfelügyelőségen számos posztban az adott szakfelügyelők négyéves mandátumot nyertek, addig a fent említett, a kisebbségi oktatás szemszögéből rendkívül fontos jelentőséggel bíró tisztségek nagy többségében csak ideiglenesen kinevezett személyek vannak.”

A szakbizottság értékelése szerint a székelyudvarhelyi művészeti szakközépiskola igazgatóhelyettesének leváltása még jobban elmélyíti a tanintézetben létező konfliktusokat, illetve felfedi a tanfelügyelőség döntéshozatali eljárásainak következetlenségeit, mivel a szakfelügyelet a nevezett tanintézetvezető-helyettesnek az elmúlt tanévre nagyon jó minősítést adott, majd ugyanezen tanév konfliktusai miatt „rossz menedzsment” indoklással leváltotta – áll a sajtószolgálat közleményében. A szakbizottság továbbá elvárja, hogy a Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetősége felelősségteljes, hatékony és szakmailag megalapozott döntést hozzon az új szakfelügyelő nevesítését illetően.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 04., szerda

A tervek szerint Romániában sehol sem lesz alacsonyabb gépjárműadó, mint Székelyudvarhelyen

Nullára csökkentik a gépjárművekre kiszabott helyi pótadót a korábbi években alkalmazott 40–50 százalékról Székelyudvarhelyen. Viszont fontos, hogy ismét a városban jegyeztesse be járművét az is, aki korábban más településen tette meg ezt.

A tervek szerint Romániában sehol sem lesz alacsonyabb gépjárműadó, mint Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. március 04., szerda

Nem tűrik tovább az agresszorokat a székelyudvarhelyi szociális lakásokban – elkezdődtek a kilakoltatások

Elsősorban a társaikat rettegésben tartó embereket fogják kilakoltatni a székelyudvarhelyi szociális lakásokból a már megkezdett folyamat során, ugyanakkor a felhalmozott tartozásokat sem tűrik a végtelenségig. Dávid Endre alpolgármestert kérdeztük.

Nem tűrik tovább az agresszorokat a székelyudvarhelyi szociális lakásokban – elkezdődtek a kilakoltatások
2026. március 04., szerda

Öt fesztivállal számolnak idén, és megújult gasztroközponttal indítják az évet

Szintet lép Erdély gasztrofesztiválja 2026-ban: az eddigi gyimesi központ mellett négy új állomással, köztük egy magyarországi helyszínnel bővül a rendezvénysorozat. A szervezők célja nem kevesebb, mint 40 ezer látogató megszólítása.

Öt fesztivállal számolnak idén, és megújult gasztroközponttal indítják az évet
2026. március 04., szerda

Bontják a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlott épületrészét

Megkezdődtek a bontási munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál. Ezt követően a magyar állam támogatásával az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.

Bontják a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlott épületrészét
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Elbontott hidak és felmart aszfaltréteg – újrakezdték a munkát Udvarhelyszéken

Elbontott hidak és nagyobb szakaszon felmart aszfaltréteg is jelzi, hogy ismét hozzáláttak a kilenc éve megpályázott udvarhelyszéki nagyberuházás megvalósításához, amely során mintegy 50 kilométernyi utat korszerűsítenek.

Elbontott hidak és felmart aszfaltréteg – újrakezdték a munkát Udvarhelyszéken
2026. március 03., kedd

Meghalt Kerestély Zsolt zeneszerző

Kedden, 91 éves korában elhunyt Kerestély Zsolt zeneszerző – közölte a bukaresti Constantin Tănase Revüszínház.

Meghalt Kerestély Zsolt zeneszerző
Meghalt Kerestély Zsolt zeneszerző
2026. március 03., kedd

Meghalt Kerestély Zsolt zeneszerző

2026. március 03., kedd

Kézzel, vízzel, baltával – fotókon a Rózsa utcai tűzoltás

Tűz ütött ki kedden délután egy székelyudvarhelyi lakóházban. A Rózsa utcába több tűzoltó- és mentőegységet vezényeltek ki, két embert pedig kórházba vittek.

Kézzel, vízzel, baltával – fotókon a Rózsa utcai tűzoltás
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Lakóház ég Székelyudvarhelyen

Kigyulladt egy lakóház kedden délután Székelyudvarhelyen, a tulajdonosa egészségügyi ellátásra szorul. A tűzoltók a tűz továbbterjedését próbálják megfékezni.

Lakóház ég Székelyudvarhelyen
Lakóház ég Székelyudvarhelyen
2026. március 03., kedd

Lakóház ég Székelyudvarhelyen

2026. március 03., kedd

Jövő héttől ismét lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban

Újra lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban jövő hét elejétől – adta hírül az intézmény Facebook-oldalán.

Jövő héttől ismét lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban
2026. március 02., hétfő

Elkezdik a bontást a részben összeomlott székelyudvarhelyi bentlakásnál

Megkezdik a héten az épületrész bontását a 2023 decemberében részben összeomlott székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál – adta hírül hétfőn este Szakács-Paál István polgármester.

Elkezdik a bontást a részben összeomlott székelyudvarhelyi bentlakásnál
Hirdetés