Fotó: Lukácsi Lehel
Derékmagasságban kivágott fák csonkjaira hívták fel figyelmünket olvasóink, akik a Budvár erdejében jártak. Bár a magasan otthagyott fatörzsek az illegális fakitermelés jelei, az illetékesek nem gondolják, hogy különösebb „nyomás alatt” lenne a Budvár: folyamatos az ellenőrzés, és a friss vágások könnyen beazonosíthatók.
2015. február 10., 18:562015. február 10., 18:56
A derékmagasságban otthagyott csonkok legtöbbször az illegális fakitermelés jelei, ugyanis egyrészt az erdészeti törvények tiltják az e magasságban történő fakivágást, másrészt így a fatolvajoknak kevesebbet kell dolgozniuk, hiszen a szélesebb törzsrésszel több a munka – magyarázta portálunknak Balog Ágoston erdész.
A Budvár erdejének több tulajdonosa is van, a terület gondozója pedig a Székelyudvarhelyi Magánerdészet és a Homoród Erdészet – közölte Kádár Attila, a magánerdészet erdőmérnöke. Mint minden erdőben, itt is engedélyeznek fakivágást, ehhez pedig – törvény szerint – bélyegeznek fákat. „Állandó erdészeti felügyelet alatt áll a terület, mégis olykor akadnak, akik megkockáztatják az illegális tevékenységet. Bizonyíték erre, hogy rendszeresen állítunk ki jegyzőkönyveket az általunk felügyelt erdőkben elkövetett tolvajlásért, és sajnos ez alól a Budvár sem kivétel” – magyarázta.
Ioan Bănucu, a Homoród Erdészeti Hivatal vezetője még azt sem tudta a Székelyhonnak megerősíteni, hogy a közelmúltban loptak volna fát a Budvárról – emlékezete szerint e tekintetben tavaly nyáron állították ki az utolsó jegyzőkönyvet. Az állandó őrzés miatt ugyanakkor nem hiszi, hogy a Budváron gondok lennének. A derékban kivágott fákkal kapcsolatban viszont úgy döntött, kivizsgálást rendel el. „A romák gyűjtögetnek, de inkább a gyümölcsösből vagy az erdőszéli vadhajtásokból, ami nem az erdőhöz tartozik. A patak mellett is van olyan bozót, ami nem az erdő része” – magyarázta, hozzátéve, mindezek ellenére amíg vannak fatolvajok, nincs kizárva, hogy a Budvár is célpontjuk lehet.
Több százan indultak gyalogosan Csíksomlyóra a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-templomból pénteken reggel. A zarándokcsoporthoz más környékbeli és anyaországi keresztalják is csatlakoztak, hogy együtt érkezzenek szombaton a pünkösdi búcsúra.
Ingyenesen használható lesz az autópiaci parkoló a pünkösdi gyalogos zarándokok zárómiséjének ideje alatt Székelyudvarhelyen.
Több alkalommal töltötte be a környezetvédelmi miniszteri tisztséget RMDSZ-politikus az elmúlt 20 évben. A parajdi sóbányát fenyegető veszélyről Korodi Attila hivatali ideje alatt nem értesült, Tánczos Barnát még nem tudtuk megszólaltatni az ügyben.
Egyelőre úgy néz ki, hogy nem nő a veszély annál a parajdi bányarésznél, amelynek födémjén több kráter is keletkezett az elmúlt napokban. Eszerint csökken az esély, hogy egyszerre omoljon be a problémás bányarész.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus arra kérte csütörtökön a lakosságot, hogy ne röptessék saját drónjaikat a parajdi sóbánya körül, mert ezek veszélyeztetik a hatóságok tevékenységét segítő drónokat.
A Propark – Védett Területekért Alapítvány szerdán cáfolta Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszternek azt az állítását, hogy egy hódcsalád miatt nem valósult meg a Korond-patak elterelése, ami megmenthette volna a parajdi sóbányát.
Bár a tiltószalagot valaki átszakította, továbbra sem lehet közlekedni a vasút mentén haladó kövezett úton, amely Székelyudvarhelyet és Bikafalvát köti össze. Az áradásokkor beszakadt útszakaszt az elkövetkező napokban fogják rendbe hozni.
A parajdi sóbányánál földtani mozgások jeleit észlelték, ezért a hatóságok és kutatók fokozottan figyelik a helyszínt a lakosság és a környék védelme érdekében – derül ki az Országos Földfizikai Intézet (INCDFP) bejegyzéséből.
Nyolc nemzetközi szakértő érkezik Parajdra, hogy támogassa a román hatóságokat a helyzet stabilizálásában.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerdán Parajdon kijelentette, hogy a szakértőkkel folytatott megbeszélés témái között szerepelt az ivóvíz-probléma is, miután a Korond-patak és a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja jelentősen megnőtt.
szóljon hozzá!