
Fotó: Barabás Ákos
Többnyire külföldi fenyők közül lehet válogatni idén Székelyudvarhelyen, holland, horvát és magyarországi fákat kínáltak a kereskedők. Szépségüktől és méretüktől függően 50 és 150 lej között mozog az áruk, de a nagyobbak akár háromszáz lejbe is kerülhetnek.
2015. december 16., 16:212015. december 16., 16:21
Ötven lejnél kezdődik idén a fenyőfák ára Székelyudvarhelyen. Az árusok többnyire kaukázusi jegenyefenyőből és ezüstfenyőből álló portékával csalogatják az érdeklődőket, mint kiderült, a székelyudvarhelyiek is inkább ezeket igénylik, ugyanis dúsabbak, mint a hazai fenyők.
A Junior parkolójában már kora reggeltől állnak az árusok, többségük hétfőn érkezett portékájával. A fenyők kezdő ára 50 lej, ezért egy kisebb, alig egy méteres tömöttebb példányt vihetünk haza, de 40 lejért is láttunk kisebb fenyőket, igaz, azok alsó ágai szárazak voltak. 80 lejért már nagyobbat is lehetett kapni ugyanannál az árusnál, aki Hollandiából származó fenyőket kínált az érdeklődőknek. Néhány lépéssel odébb 150 lejért adták a nagyobb fenyőket, de volt, aki 130 lejért is kínálta a másfél méteres fát. Mint elmondta, karácsonyig lesznek a parkolóban, biztosított, hogy a szebbek sem fogynak el addig. „Addig maradunk, ameddig van fánk” – nyugtázta tervüket társa.
Horvát fenyőket is találni a Junior parkolójában, eladójuk már száz lejért árulta a nagyobb fákat. Tapasztalata szerint karácsonyig mind elfogynak, elsőként a mutatósabbak. Szerinte az udvarhelyiek főként a kaukázusi jegenyét és az ezüstfenyőt vásárolják. Az egyik udvarhelyi fenyőárus szerint egyelőre csak érdeklődők vannak, kevesen vásárolnak, ennek ellenére reméli, hogy az ünnepig teljesen eladja portékáját. A nő rendszerint száz, de olykor kétszázötven darabot is elad karácsony előtt. Arra a kérdésre, hogy miért a külföldi fenyőket árusítják, szinte mindannyian azt válaszolták, hogy az utóbbi években inkább ezekre volt igény, hiszen tömöttebbek, mint a hazai példányok.
Szintén külföldi ültetvényekről származó fenyőket találhatnak a vásárlók a terelőúti kertészetnél is, ahol mintegy tíz éve kaukázusi jegenyefenyőket árulnak. Már december harmadikától vásárolhatók a szemrevaló fák, amelyek ára nem változott a tavalyihoz képest, egy méter 95 lejbe kerül, így egy 130 centis fenyőért 124 lejt kell fizetni, míg egy három méteresért 285 lejt. Többnyire visszatérő vásárlók viszik el a fenyőket, de mindig akadnak újak is, így sosem maradnak meg a fák, tavaly már december 22-én elfogyott az összes – mondta Ungvári Ibolya, a kertészet alkalmazottja.
A városi kórház melletti udvaron ezüstfenyőket láthatnak a járókelők, itt Csendőr János saját, Tibódban nevelt fáit árusítja. A körülbelül kilencéves fenyők ára 50 és 75 lej között mozog. „Nem változtattam az árakon, hiába kérek sokat, mert akkor mástól vásárolnak” – véli Csendőr. Tavaly próbálkozott először a fenyőárusítással, idén mintegy száz darabot szán eladásra, és egyelőre elégedett, jól megy az üzlet.
Nullára csökkentik a gépjárművekre kiszabott helyi pótadót a korábbi években alkalmazott 40–50 százalékról Székelyudvarhelyen. Viszont fontos, hogy ismét a városban jegyeztesse be járművét az is, aki korábban más településen tette meg ezt.
Elsősorban a társaikat rettegésben tartó embereket fogják kilakoltatni a székelyudvarhelyi szociális lakásokból a már megkezdett folyamat során, ugyanakkor a felhalmozott tartozásokat sem tűrik a végtelenségig. Dávid Endre alpolgármestert kérdeztük.
Szintet lép Erdély gasztrofesztiválja 2026-ban: az eddigi gyimesi központ mellett négy új állomással, köztük egy magyarországi helyszínnel bővül a rendezvénysorozat. A szervezők célja nem kevesebb, mint 40 ezer látogató megszólítása.
Megkezdődtek a bontási munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál. Ezt követően a magyar állam támogatásával az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.
Elbontott hidak és nagyobb szakaszon felmart aszfaltréteg is jelzi, hogy ismét hozzáláttak a kilenc éve megpályázott udvarhelyszéki nagyberuházás megvalósításához, amely során mintegy 50 kilométernyi utat korszerűsítenek.
Kedden, 91 éves korában elhunyt Kerestély Zsolt zeneszerző – közölte a bukaresti Constantin Tănase Revüszínház.
Tűz ütött ki kedden délután egy székelyudvarhelyi lakóházban. A Rózsa utcába több tűzoltó- és mentőegységet vezényeltek ki, két embert pedig kórházba vittek.
Kigyulladt egy lakóház kedden délután Székelyudvarhelyen, a tulajdonosa egészségügyi ellátásra szorul. A tűzoltók a tűz továbbterjedését próbálják megfékezni.
Újra lehet látogatni a betegeket a székelyudvarhelyi kórházban jövő hét elejétől – adta hírül az intézmény Facebook-oldalán.
Megkezdik a héten az épületrész bontását a 2023 decemberében részben összeomlott székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál – adta hírül hétfőn este Szakács-Paál István polgármester.
szóljon hozzá!