Elismerte tévedését és elnézést kért a fizetésképtelenségről szóló jelentésében közölt hibás adatok miatt a Közpolitikákért Intézet a székelyudvarhelyi, oroszhegyi és székelyderzsi önkormányzatoktól. Nicsenek csődközelben az udvarhelyszéki települések.
2013. június 12., 17:272013. június 12., 17:27
2013. június 12., 17:392013. június 12., 17:39
Elnézést kért a bukaresti székhelyű Közpolitikákért Intézet a székelyudvarhelyi, oroszhegyi és székelyderzsi önkormányzatoktól a június ötödikén közzétett jelentésében közölt téves adatok miatt. A civil szervezet jelentése 90 olyan romániai települést sorolt fel, amelyek – állításuk szerint – kiadásaiknak még negyedét sem tudják fedezni saját bevételeikből. A listán egyetlen megyei jogú városként Székelyudvarhely is szerepelt, de a községek között Székelyderzs és Oroszhegy is megjelent. Az intézet a pénzügyminisztériumhoz leadott költségvetési jelentésekből származó adatokra hivatkozva azt állította, hogy a székelyderzsi önkormányzat kiadásainak mindössze 15 százalékát képes fedezni saját bevételeiből, a székelyudvarhelyi 20 százalékát, az oroszhegyi pedig 25 százalékát. A témában megjelent cikkünkben mindhárom település polgármestere valótlannak vélte az adatokat, hangsúlyozva, hogy a jelentéssel kapcsolatban magyarázatot fognak követelni az intézettől. Az elmúlt hétvégén a civil szervezet módosította a jelentéséhez csatolt listát, a pénzügyminisztériumtól kapott hibás adatokra hivatkozva előbb Székelyudvarhelyt, majd Oroszhegyet és Székelyderzset is törölték a jegyzékből.
A székelyudvarhelyi önkormányzattól levélben kért elnézést a kellemetlenségekért a Közpolitikákét Intézet, miután Bunta Levente polgármester kérte a jelentésben közölt adatok felülvizsgálását, mivel állítása szerint Székelyudvarhely az ország egyik legjobban teljesítő municípiuma. Az intézet kiigazított számításai szerint Székelyudvarhely kiadásainak nem 20, hanem több mint 72 százalékát saját bevételeiből fizeti, és ez magasabb az országos átlagnál.
Bálint Elemér oroszhegyi polgármester már az elmúlt hétvégén levelet küldött a Közpolitikákért Intézetnek, amelyben megbotránkozását és felháborodását fejezte ki a jelentésben megjelent adatokat illetően. Mint a településvezető elmondta, a diplomatikus levélre még a hét végén diplomatikus választ kapott, hasonló tartalommal, mint amilyen az udvarhelyi önkormányzathoz érkezett, a település lekerült a listáról, az intézet képviselője elnézést kért a hibás adatokért, bízva a jövőbeni jó együttműködésben.
A Közpolitikákért Intézet meg sem várta a székelyderzsi önkormányzat jelentkezését, a községet még azelőtt törölték jelentésükből, hogy a település képviselői kapcsolatba léptek volna velük. Zoltáni Csaba polgármester – aki korábban szintén hibásaknak vélte a településre vonatkozó költségvetési adatokat – érdeklődésünkre elmondta, elfoglaltságai miatt csak hétfőn, június 10-én tudott kapcsolatba lépni az intézettel, ahonnan telefonon azt a választ kapta, hogy tévesek voltak az adatok, és időközben már elvégezték a kiigazítást, majd elnézést kértek a kellemetlenségekért. A jelentésben közölt 15 százalékos bevétel/kiadás arány Székelyderzs esetében legalább 45-46 százalékos – közölte számításaik alapján Zoltáni Csaba.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
szóljon hozzá!