
Tizennégy kérdésben döntött pénteken délelőtt a székelyudvarhelyi önkormányzati testület, egyebek mellett az Urbana Rt. törzstőkéjének növelését, a bölcsőde székhelyének megváltoztatását is megszavazták a városatyák.
2012. augusztus 03., 18:102012. augusztus 03., 18:10
2012. augusztus 05., 17:342012. augusztus 05., 17:34
Reggel kilenckor egyperces csenddel vette kezdetét az udvarhelyi önkormányzati képviselő-testület augusztus havi ülése: a tanácstagok valamikori kollégájukra, Péter Pálra emlékeztek. Jakab Attila, az EMNP önkormányzati képviselője napirend előtti felszólalásában javasolta: a 13-as és 14-es, a Villanytelep utca 17. szám alatti ingatlan jogi helyzetére vonatkozó tanácshatározat visszavonásáról, valamint a bölcsőde költöztetéséről szóló tervezeteket vegyék le a napirendről. A testület végül az eredetileg előterjesztett 14 pontot fogadta el.
Az RMDSZ-frakció igenlő szavazatai mellett átment a város 2012-es első félévi zárszámadása, illetve a költségmódosításra vonatkozó tervezet, mely értelmében a testület 57 ezer lejjel a kórház, 27 ezer lejjel az Udvarhely Táncműhely, illetve 100 ezer lejjel az Urbana Rt. bevételét növelte. A székelyudvarhelyi tanintézmények megnevezésére vonatkozó, valamint a közhasznú munka éves tevékenységtervezését is egyöntetűen elfogadták a városatyák. Az ötös napirendi pont az Orbán Balázs Általános Iskola leltári értékének növelésére vonatkozott: a tanintézmény épületében 120 ezer lej értékben végezték el a fűtésrendszer felújítását, az iskola leltári értékét is ehhez kellett igazítani. Az önkormányzati testület egyöntetűen igennel szavazott a kérdésben. A testület szintén elfogadta azt a határozattervezetet, mely kivette a város vagyonleltárából a II. Rákóczi Ferenc utca 78. szám alatti, magántulajdonba került barompiacot.
Az Urbana Rt. vezetőtanácsi gyűlésén ugyan már elfogadták, viszont az önkormányzati testületnek is el kellett fogadni a város tulajdonában lévő bizonyos csővezetékek és egyéb javak áthelyezését a közszolgálati vállalat birtokába. Az üggyel kapcsolatosan Tankó László néppárti tanácstag szólalt fel: az önkormányzati képviselő felhívta a figyelmet, hogy a városi leltárban szereplő bizonyos elemek értéke nem valós. Tankó ígéretet kapott Benedek Árpád Csaba alpolgármestertől, hogy sorra kerül az új felértékelés, a tervezetet 15 mellette szavazattal elfogadta a testület. A nyolcas napirendi pont a hat, újonnan megürült ifjúsági lakás kiosztására vonatkozott, a tervezet apropóján Jakab Attila újból emlékeztette tanácsos társait, hogy az igénylők listája már elévült, frissíteni kellene azt. A határozattervezet elfogadása után a kilences, egy lakáscserére vonatkozó napirendi pontban előterjesztetteket is elfogadta az önkormányzati testület.
A városatyák a csillagvizsgáló épületének és a hozzá tartozó terület bérbeadásáról is döntöttek, valamint 20 ezer eurót különítettek el arra a célra, hogy közbeszerzési eljárás alapján külső jogászt alkalmazzon a hivatal, hisz 2010 óta nincsen saját jogi irodája. A tizenkettedik napirendi pont az Urbana Rt. törzstőkéjének 100 ezer lejjel való növeléséről szólt, az indoklás szerint azért van erre szükség, mert a távfűtés vízszintes rendszerét terjesztenék tovább bizonyos tömbházakban. Az előterjesztett anyagot Tankó László hiányosnak találta, elmondása szerint részletesebb hatékonysági tanulmányra lenne szükség. Az alpolgármester hozzáfűzte, hogy augusztusban összehívják az Urbana-közgyűlést, mely a mindenkori önkormányzati képviselőkből áll, a szakmai vitának pedig ott lenne a helye. Orbán Balázs MPP-s önkormányzati képviselő szerint feneketlen zsákba lapátolja a pénzt a városvezetés, holott hónapról hónapra egyre többen válnak le a távfűtésrendszerről, mindezek ellenére RMDSZ-es többséggel átment a tervezet.
Hosszasabb vitát eredményezett az utolsó két, a Villanytelep utca 17. szám alatti ingatlan tulajdonjogi perének visszavonására, valamint az ebben az épületben működő bölcsőde elköltöztetésére vonatkozó tervezet. Jakab Attila újból személyesen felkérte az alpolgármestert, hogy vonja vissza az előterjesztést. A polgári és néppárti tanácstagok arról próbálták meggyőzni az RMDSZ-frakciót, hogy a város vagyonát kár lenne elherdálni, valamint, hogy a tulajdonjogi per jó eséllyel nyerhető lenne, hisz van rá jogi precedens. A tervezet, akárcsak a kisdedmegőrző elköltöztetésére vonatkozó előterjesztés 11 mellette szavazattal átment. A különfélék között néhány észrevételt említettek a tanácstagok, majd az RMDSZ-frakció javaslatára Tamás Zoltán MPP-s önkormányzati képviselőt választották meg a következő ülés elnökéül.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!