Amiről a mesék árulkodnak

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

A Sylvester Dénes Egyesület és a Magyar Pszichológiai Társaság Erdélyi Tagozata által rendezett előadássorozat első székelyudvarhelyi kiadásaként hétfőn Dósa Zoltán pszichológus a nagy sikerű Mesepszichológia – Az érzelmi intelligencia fejlesztése gyermekkorban című könyv szerzőjét, Kádár Annamáriát faggatta a meseelemzésről, az érzelmi intelligencia fejlesztésének fontosságáról, illetve arról, hogy mikor ér véget a „mesekorszak”.

Kovács Eszter

2013. október 22., 20:062013. október 22., 20:06

2013. október 22., 22:242013. október 22., 22:24

A Mesepszichológia című kötet sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint a népes közönség, amely a székelyudvarhelyi Művelődési Ház kiállítótermében fogadta Kádár Annamária pszichológust. Bevezetőként a meseelemzés technikáiról, illetve a kötet születéséről beszélt az est meghívottja. „Nagyon sok vita van, hogy mennyire értelmezhetjük konkrétan a különböző meseelemeket, hisz ugyanaz a szimbólum két különböző mesében jelenthet teljesen más dolgot is. Fontos az, hogy ne csak kívülről hozott kategóriákat húzzunk rá egy-egy mesére, hanem nézzük meg, hogy ki annak a szövegnek a szerzője” – vázolta a szakember.

A meseértés apropóján elmondta: a gyerekek számára a meséket nem értelmezni kell, hisz azok tanulságát a kicsik érzelmi síkon vonják le. Az est házigazdájának, Dósa Zoltánnak a kérdésére, hogy mikor kell kivezetni a gyereket a mesevilágból, kihangsúlyozta: a lehető legkésőbb, hisz idősebb vagy akár felnőtt korban is jó, „ha életünkben ott van a gyermek énünk”. „A mesekorszakban a gyerek még hisz a varázslatban, ebből merítkezve vakmerő: el mer indulni olyan úton is, amelynek még nem látja a végét. Ezt a jó kifejletbe fektetett reményt, ezt a bátorságot a mesevilág adja” – magyarázta.

A mesepszichológia alkalmazásai mellett szó esett a szerző által gyakran használt „csodás véletlen”, azaz a szerendipititás fogalmáról is, mely – Kádár Annamária meglátása szerint – a rugalmas alkalmazkodási képességünk egyik, talán legfontosabb eleme.

A több mint húszezer példányban eladott Mesepszichológia-kötet sikere kapcsán a szerző kifejtette: az olvasók visszajelzése alapján a mesélve írt könyv legmegkapóbb jellemzője a sztori, hogy a tíz fejlesztő meséhez rendelt szakszöveg közérthető, emészthető nyelvezettel íródott. „A könyv megszületése maga is a szerendipititás jelenségét illusztrálja: ha van bátorságunk hozzáfogni, elindítani útján a könyvet, a művet, lehet, hogy sikeres lesz” – tette hozzá mintegy útravalóul a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 28., szerda

Idén is lesz disznótor Szentegyházán

Kilencedik alkalommal szerveznek disznótoros eseményt Szentegyházán, ahol a szakmaiság mellett a hangulat és a közösségi élmény is számít.

Idén is lesz disznótor Szentegyházán
Idén is lesz disznótor Szentegyházán
2026. január 28., szerda

Idén is lesz disznótor Szentegyházán

Hirdetés
2026. január 28., szerda

Kinyíltak a hóvirágok Székelyudvarhelyen

Az elmúlt napok enyhe időjárása nemcsak a hó olvadásában mutatkozik meg Székelyudvarhelyen, hanem az előbukkanó hóvirágokkal is.

Kinyíltak a hóvirágok Székelyudvarhelyen
2026. január 28., szerda

Többnapos programsorozattal emlékeznek Orbán Balázsra

Emlékünnepséggel, iskolai programokkal, városi sétákkal, kvízzel és fotókiállítással idézik fel Orbán Balázs emlékét Székelyudvarhelyen február elején.

Többnapos programsorozattal emlékeznek Orbán Balázsra
2026. január 27., kedd

Identitásról, emlékezetről és kultúráról az ízeken keresztül

Egy magyar Úr New Yorkból – Kövi Pál és az Erdélyi lakoma címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, amelyen jeles személyiség életébe engednek betekintést, aki könyvével a 20. század receptjeit mentette át az utókornak.

Identitásról, emlékezetről és kultúráról az ízeken keresztül
Hirdetés
2026. január 27., kedd

Egy dolog már biztos a lemondott székelyudvarhelyi tanácsos helyére kerülő jelöltről

Új tagot fog nevesíteni a Székelyudvarhelyért Párt a helyi önkormányzati képviselő-testületbe, miután korábbi tanácsosuk, Élthes Előd Etele tavaly iktatta lemondását. Az új személy kilétéről Gálfi Árpádot, a párt elnökét is faggattuk.

Egy dolog már biztos a lemondott székelyudvarhelyi tanácsos helyére kerülő jelöltről
2026. január 26., hétfő

Két új kiállítás is nyílik egymás után a Haáz Rezső Múzeumban

Két különböző tematikájú kiállítás megnyitójára várja az érdeklődőket január 26-án és 27-én a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum.

Két új kiállítás is nyílik egymás után a Haáz Rezső Múzeumban
2026. január 26., hétfő

Előadás a 20. századi székelyudvarhelyi képzőművészetről

Lőrincz Ildikó muzeológus, művészettörténész tart előadást a 20. századi székelyudvarhelyi képzőművészetről szerdán.

Előadás a 20. századi székelyudvarhelyi képzőművészetről
Hirdetés
2026. január 26., hétfő

A tervezettnél lassabban halad a bölcsődeépítés Parajdon

Idén meg kell épülnie a negyven férőhelyes bölcsődének a parajdi Mánya-kertben, ám egyelőre csak az épület alapjait lehet látni a helyszínen. A kivitelező a nagy havazások ellenére is dolgozott ottjártunkkor.

A tervezettnél lassabban halad a bölcsődeépítés Parajdon
2026. január 25., vasárnap

Székelyudvarhely számos utcájában fog szünetelni a vízszolgáltatás

Csőtörés javítása miatt több utcában vízszünet lesz január 26-án, hétfőn Székelyudvarhelyen.

Székelyudvarhely számos utcájában fog szünetelni a vízszolgáltatás
2026. január 24., szombat

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen

Konfliktus alakult ki egy négyfős társaság körében Székelyudvarhelyen, szombaton. Az összetűzés során egy személyt éles eszközzel sebesítettek meg.

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen
Hirdetés