
Fotó: Thomas Campean
Elkezdődtek A város és lakói elnevezésű projekt nyilvános foglalkozásai Székelyudvarhelyen: a hajléktalanok reintegrációját céljául kitűző kezdeményezés részeként decemberben színházi eseményre, illetve kiállításokra, vetítésekre, nyilvános fórumokra is sor kerül.
2013. december 10., 11:172013. december 10., 11:17
2013. december 10., 11:292013. december 10., 11:29
Az Albert Schweitzer Alapítvány kezdeményezésére jött létre a projekt, melynek kiemelt célja a hajléktalanokhoz fűződő előítéletek leküzdése, a hajléktalanság problematikájának hosszú távú megoldása. A város és lakói projekt első nyilvános foglalkozását tegnap délután tartották a Bethlen Gábor utca 43. szám alatti ingatlanban. „A hajléktalanok helyzetét érintő kérdések kiterjednek a társadalom egészére, a csapat nem kizárólagosan hajléktalanokkal dolgozik, hanem Székelyudvarhely lakosságának különböző szegmenseit képviselő személyekkel is. Az előítéletek leküzdése mellett alkalom nyílik arra is, hogy a részvevők a hajléktalansághoz kapcsolódó különböző problémákat feltárják” – magyarázta Gálovits Zoltán dramaturg, projektvezető.
Az első nyilvános találkozó témája a projekt és az eddigi eredmények ismertetése volt, a foglalkozások azonban továbbra is zajlanak majd: hétfőtől szombatig 16 és 22 óra között bárki bekapcsolódhat.
„A projekt foglalkozásai már augusztusban elkezdődtek, a Budvár Szociális Központ mellett működő hajléktalanszálló lakóival folytatott beszélgetésekből kiderült: a hajléktalanokban van nyitottság, könnyen lehet találni velük közös történeteket, közös problémákat, amelyek megértése hozzásegíthet ahhoz, hogy megszűnjön az a negatív kép róluk, amely megkülönbözteti őket a társadalom bármely más tagjától” – vázolta Gálovits Zoltán. A kezdeményezők és a bekapcsolódó önkéntesek törekvéseit a projekten belül tervezett rendhagyó színházi esemény is nyomatékosítja, amely a részt vevő személyek történetei alapján készül, és ők maguk adják elő. A cél olyan stratégia kidolgozása, amely hosszú távon megoldást jelentene a hajléktalanságra és a járulékos problémákra.
A Bethlen Gábor utcai, eddig kihasználatlan ingatlant a székelyudvarhelyi önkormányzat bocsátotta a kezdeményezők rendelkezésére. „Ez idáig mintegy tizenkét civil vett részt a beszélgetéseken, fontos viszont kiemelni, hogy a projekt önkéntes alapon működik, tehát sem a részt vevő hajléktalanokkal, sem a civilekkel szemben nincsenek semmilyen elvárások. Fontos számunkra, hogy mindenki önszántából legyen részese a programnak” – hangsúlyozta a projektvezető.
A projektbe a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai is bekapcsolódtak: hulladékból alkalmi hajlékokat készítettek. Az alkotásokból rendezett szabadtéri kiállítás december 13-án, pénteken lesz megtekinthető a városközpontban. Szombaton, december 14-én délben pedig ún. szoció-sétára invitálják az érdeklődőket, mely során a helybéli hajléktalanok vállalják az idegenvezetői szerepet.
A hétfőtől szombatig tartott délutáni foglalkozásokon egyelőre korlátozott a helyek száma, az érdeklődők bővebb információkat és folyamatos tájékoztatást a helyszínen vagy a projekt Facebook-oldalán kaphatnak.
Túlzónak tartják a korábban elkészített terveket, ráadásul pénz sem lenne azok megvalósítására, így beruházás helyett a karbantartási munkálatok részeként szeretné rendbe hozni a polgármesteri hivatal a városközponti közvécét.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.
Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.
Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.
Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.
Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.
Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.
Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.
szóljon hozzá!