A kereskedelmi és vendéglátói szak a legnépszerűbb Udvarhelyszéken

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A meghirdetett 253 szakiskolai hely közül 35 maradt Udvarhelyen a beiratkozási időszak utolsó napjára. Sok szakiskola idén fokozott figyelmet fordított a képzések népszerűsítésére. Megyei szinten Székelykeresztúron a legrosszabb a beiratkozási arány, ott csupán a helyek 56 százaléka telt be, Hargita megyében az átlag 77,6 százalék, 896 helyre 696 diák jelentkezett mostanáig.

Dávid Anna Júlia

2016. szeptember 02., 12:292016. szeptember 02., 12:29

Székelyudvarhelyen már tavaly is túljelentkezés volt a szakiskolákban, és idén sem állunk rosszul – mondta lapunknak Kedves Mónika szakoktatásért felelős tanfelügyelő. A Kós Károly és az Eötvös József Szakközépiskolában már az első fordulóban beteltek a helyek, ezért felvételit is szerveztek. Igen közkedvelt a kereskedelmi és vendéglátó szak. Az, hogy mely szakágakra van nagyobb kereslet, térségenként változik, ugyanakkor érződik az is, hogy sok szakiskola idén nagyobb hangsúlyt fektetett a képzések népszerűsítésére – mondta el Kedves. Éppen ezért fordulhat elő, hogy az Eötvös József Szakközépiskola kertész szakosztályában beteltek a helyek, míg Keresztúron ugyanerre a képzésre eddig senki nem jelentkezett.

Székelykeresztúron a meghirdetett 112 helyből ötvenhatot foglaltak el az első fordulóban. Ott az autószerelésre volt a legnagyobb igény, de vannak még helyek a könnyűipari, asztalos és bolti eladói szakképzésre is. Az, hogy ilyen arányban maradtak üres helyek, talán annak is tulajdonítható, hogy több osztály indult – mondta el Kedves. A Zeyk Domokos igazgatónője, Pávai Gyöngyvér reméli, hogy a kertészeti szakosztály is elindul, hiszen az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan az utolsó pillanatban iratkoznak be.

A szentegyházi Gábor Áron Líceumban még öt helyre lehet pályázni, asztalos- és könnyűipari képzésre, így problémamentesen kezdődhet a tanév.

A Bányai János Szakközépiskola könnyűipari osztályába eddig hatan jelentkeztek. Szakács Paál István igazgató szerint nincs veszélyben az indulása, hiszen az elmúlt években is az volt a jellemző, hogy az utolsó pillanatokban is jöttek beiratkozók. Ennek több oka van: egyrészt vannak olyanok, akik szezonmunkát vállaltak, mások a szüleikhez utaztak külföldre. Azok pedig, akik megbuktak kilencedik végén és a pótvizsgájuk sem sikerült, újra jelentkezhetnek, és elölről kezdhetik a szakiskolát. Az igazgató elmondta, a székelyudvarhelyi vállalkozókkal való beszélgetésekből az derül ki, hogy szükség van a könnyűipari munkásokra, tehát van munkalehetőség a szakmában. Abban az esetben, ha mégsem tud elindulni az osztály, a már beiratkozott hat diákot elhelyezik máshová.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 14., szerda

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”

A jelentős emelések ellenére nem torpant meg az adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: szerdán sorokban álltak az emberek a polgármesteri hivatal kasszái előtt. A többségnek az volt a legfontosabb, hogy legalább a tízszázalékos kedvezményt megkapják.

Adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: „kevesebb úgysem lesz, de több még lehet”
Hirdetés
2026. január 12., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán

Alig három óra különbséggel két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán a hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán
2026. január 09., péntek

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják

Több panasz is érkezett az ünnepi időszakban a Székelyudvarhelyi Városi Kórház sürgősségi osztályára. Az intézmény vezetősége javítani szeretne a helyzeten, ám a közösségi médiában tett névtelen bejegyzéseket egyszerűen figyelmen kívül hagyják.

Névvel várják a panaszokat, a név nélkülieket figyelmen kívül hagyják
2026. január 08., csütörtök

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház

Közel 26 millió lejes beruházássorozaton van túl a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. Az intézmény vezetősége és a polgármester nemcsak az elmúlt öt év legjelentősebb eszközvásárlásait összegezte, hanem felvázolta 2026 legfontosabb célkitűzését is.

Nagymértékű digitalizációban gondolkodik a Székelyudvarhelyi Városi Kórház
Hirdetés
2026. január 08., csütörtök

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk

Számos jogi vita után két kivitelezővel kötött szerződést Hargita Megye Tanácsa az Udvarhelyszéken elkezdett, majd félbehagyott nagyszabású útfelújítás elvégzésére: elvileg idén folytatódhat a munka. A modernizálás elhúzódásának azonban ára lesz.

Évtizedes történetté vált a nagyszabású útfelújítás Udvarhelyszéken, aminek még mindig csak az elején tartunk
2026. január 06., kedd

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében

Időjárási okok miatt több Hargita megyei településen is megszakadt az áramszolgáltatás kedd reggel, összesen több mint négyszáz felhasználót érint a kimaradás.

Áramszünet Székelyvarság, Sikaszó és Libán térségében
2026. január 05., hétfő

Székelyudvarhelyen is emlékezetes maradhat az idei adók befizetése

Leghamarabb január közepétől lehet befizetni a 2026-os helyi adókat Székelyudvarhelyen, ám akik ezt március 31-ig megteszik, 10 százalékos kedvezményben részesülnek. Idén sok esetben megduplázódnak az adóterhek.

Székelyudvarhelyen is emlékezetes maradhat az idei adók befizetése
Hirdetés
2026. január 05., hétfő

Elhunyt Kovács Ágnes nyugalmazott magyartanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője

Súlyos betegséget követően elhunyt Kovács Ágnes, székelyudvarhelyi nyugalmazott magyar szakos tanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője.

Elhunyt Kovács Ágnes nyugalmazott magyartanárnő, a Nőileg egykori főszerkesztője
2026. január 04., vasárnap

Ezek voltak a legnépszerűbb és a legkülönlegesebb keresztnevek tavaly Székelyudvarhelyen

Tavaly 1032 kisbaba jött világra Székelyudvarhelyen, csaknem százzal kevesebb, mint egy évvel korábban. Mutatjuk, hogy milyen keresztneveket választottak leggyakrabban az udvarhelyszéki szülők, ugyanakkor a ritkább, különlegesebb neveket is.

Ezek voltak a legnépszerűbb és a legkülönlegesebb keresztnevek tavaly Székelyudvarhelyen
2026. január 03., szombat

Medvét láttak a Szejkén

Medvét láttak szombat késő délután a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdőn. A hatóságok Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot.

Medvét láttak a Szejkén
Medvét láttak a Szejkén
2026. január 03., szombat

Medvét láttak a Szejkén

Hirdetés