
1704 anyakönyvi kivonatot bocsátott ki tavaly a csíkszeredai városháza. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A külföldön született gyermekeket is bejegyeztették szüleik a csíkszeredai városháza anyakönyvi hivatalában – többek között ez lehet az egyik magyarázata arra, hogy a korábbi évekhez képest jelentősen megnövekedett a regisztrált születések száma 2022-ben Hargita megye székhelyén.
2023. január 03., 19:522023. január 03., 19:52
Míg 2021-ben 1436 születést jegyeztek, tavaly már lényegesen többet, azaz 1704 gyermeket anyakönyveztek a városházán. Ehhez képest a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt évben 1351 baba született, 353 gyermekkel kevesebb, mint ahányat a városházán bejegyeztek.
A Sógor Enikő alpolgármester által rendelkezésünkre bocsátott anyakönyvi adatokból az is kiderült, hogy
Ez számottevő növekedést jelent a korábbi évekhez képest. Erre lehet egyfajta magyarázat, hogy 2018 óta törvényi kötelessége a román állampolgárságú anyáknak gyermekük külföldön történt születését honosítani.
Ez vonatkozik azokra a többnyire moldovai, ukrán anyákra, akik felvették a román állampolgárságot, de a külföldön élő román állampolgárságú anyákra is, nekik azon megye székhelyén kell anyakönyveztetniük a születést, ahová szól a román személyi igazolványuk – tette hozzá az alpolgármester.
A házasságkötések számát tekintve is némi növekedés észlelhető az adatokban: 2019-ben 239, 2020-ban 117, 2021-ben 194, 2022-ben pedig 278 polgári esküvőre került sor a megyeszékhelyen. A városházán jegyzett válások száma ugyanakkor lényegesen megcsappant, 2019-ben 36, 2020-ban 95, 2021-ben 62, tavaly pedig mindössze 19 válást regisztráltak.
Az elhalálozások száma a következőképpen alakult: 2019-ben 707, 2020-ban 810, 2021-ben 1061, 2022-ben pedig 802 személy vesztette életét.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.
A csíkszeredai városháza szolgáltatásai közül néhány online is elérhető a MySzereda applikáción keresztül, amely már élesben használható. Az alkalmazásba regisztrálni kell, az elérhető szolgáltatások listáját pedig bővíteni fogják a jövőben.
Az elmúlt 24 órában 68 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 72 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.
Tavaly novemberben a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal magasabb, mint októberben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Behavazott útra, mostoha időjárási körülményekre számíthatnak azok, akik mostanában közlekednének hegyvidéki utakon, így többek között a Csíkszeredát Székelyudvarhellyel összekötő 13A jelzésű országúton.
szóljon hozzá!