
Méltó helye lesz az értékes gyűjteménynek
Fotó: Szászrégeni polgármesteri hivatal
Erdély utolsó autodidakta tudósának szeretnének emléket állítani Szászrégenben a Kohl István természetrajzi múzeum létrehozásával. A tervek már korábban megvoltak, most sikerült leadni a pályázatot, és már idén szeretnék elkezdeni a munkálatokat.
2025. február 15., 19:092025. február 15., 19:09
Többedik nekifutásra a héten sikerült benyújtania a szászrégeni önkormányzatnak a Kohl István Természetrajzi Múzeum megépítését célzó pályázatot. Ezt a tervet már négy évvel ezelőtt, az első polgármesteri mandátuma idején is fontosnak tartotta Szászrégen magyar polgármestere, Márk Endre.
Gál Előd a szászrégeni polgármester kabinetvezetője a Székelyhonnak elmondta, hogy már 2020-ban elkészült a terv és a kivitelezéshez szüksége pénzügyi kimutatások, de akkor a drágítások után újra kellett készíteni a terv pénzügyi részét. Az viszont sok huzavonával járt, és mire végeztek, lejárt a pályázati kiírási határidő.
Idén indult az új kiírás, ezt meg kellett várni és amint lehetőség volt rá, vagyis február tizedikén be is nyújtották a pályázatot. Mivel ez egy érett tervnek számít és megvan már a kivitelező is,
A Kohl István természetrajzi múzeum megépítése 42 millió lejbe kerül majd, ebből 28 milliót biztosítanak uniós forrásokból, a többit helyi alapból kell előteremteni.
A tervek szerint így nézi ki majd a múzeum
Fotó: Szászrégeni polgármesteri hivatal
Megtudtuk, hogy a múzeummal méltó emléket akarnak állítani mindenki Pista bácsijának, azaz Kohl Istvánnak, és meg akarják őrizni azt a nagy gyűjteményt, amelyet hagyatékként rájuk hagyott.
Külön feladat lesz megtalálni azt a szakembert, azokat a szakembereket, akik segítenek majd átnézni a gyűjteményt, előkészíteni a kiállításokat. A múzeumot a Lucian Blaga Líceum mellé húzzák majd fel, beépítve az iskola volt tanműhelyét is.
A mindenki Pista bácsija
Kohl István ornitológus és muzeológus 1922. július 30-án született Szászrégenben, édesapja szűcs és preparátormester volt. Iskolás korában próbálkozott először madárpreparálással, és az iskolai szertár számára különböző emlőskoponyákat készített. 1937-ben Marosvásárhelyre került, hogy a szűcsmesterséget kitanulja. Inasévei alatt gyakran járta az erdőt és ismerkedett a madarakkal.
A nyári szabadságok idején apjától tanulta a preparálás művészetét. 1946-ban, apja halála után Szászrégenben, a családi műhelyben folytatta a mesterséget, közben madarakat gyűrűzött a Magyar Madártani Intézettől kapott gyűrűkkel. Bejárta Régen környékét, a Görgényi- és Kelemen-havasokat, megfigyeléseket végezve.
Kohl István életében fordulópontot jelent 1951. december 1., amikor a Szászrégeni Pedagógiai Líceumba (később 2-es számú líceum) laboránsként kezd el dolgozni. Ezzel vette kezdetét az a gigászi munka, amelynek eredményeként létrehozta a szászrégeni líceum messze földön híres madár- és emlősgyűjteményét, amelynek része 2330 preparált madár, 3700 részleges madárcsontváz, 167 emlős, 895 emlőskoponya és 9 hüllő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!