
A Fóris- és Hajdú-bástyák közötti szakaszon végezték az ásatásokat
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem mindennapi eredményre jutott az a régészcsapat, amely az elmúlt hetekben a székelyudvarhelyi Székelytámadt-vár délkeleti oldalán, a Fóris- és a Hajdú-bástyák közötti várfalszakasz mentén, ahol két ponton nyitottak szelvényeket.
2021. június 10., 18:412021. június 10., 18:41
A feltárás eredményeiről Sófalvi András, az ásatást vezető régész számolt be Facebookon. Mint hangsúlyozza: tudni kell, hogy régészeti szempontból ez egy teljesen felkutatásra váró szegmens a vár területén, mindössze G. M. Visconti hadmérnök és Orbán Balázs alaprajzai adnak fogódzót.
A beszámolóból kiderül, hogy a több mint három méter falvastagságú Fóris-bástyát egy hatalmas méretű alapozási gödörből kezdték el két oldalról falazni, majd fokozatosan töltötték vissza a kiásott gödröt a korabeli járószintig. Az építményt a 19. század végén a második szintjének derékmagasságáig bontották vissza. Északkeleti oldalán, a Hajdú-bástyát oldalozó lőrésének maradványa is napvilágra került, de ezt az Eötvös József Szakközépiskola földalatti gázvezetékének létesítése során erőteljes károsodás érte, ugyanis teljes mértékben átvágták hosszanti irányban – fejtette ki Sófalvi András.
A régészeti megfigyelés eredményei ugyanakkor arra utalnak, hogy a délkeleti oldalon a kurtinafalat, azaz a várfalat mindössze egy alacsony kőfal képezte:
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
„A földtöltést belülről faoszlopok tartották, ezen belül, a vár belseje felé egy földbemélyített építmény (pince?) helyezkedett el, ezt csak részlegesen tártuk fel” – sorolta a szakember. A két bástya között továbbá egy másik szelvényt is nyitottak, az itteni feltárás során derült ki, hogy az iskolakerítésként helyreállított falazat követi a korábbi várfal nyomvonalát, és külső oldalának rézsűs kiképzését.
„Miután kiásták a várárkot (ez a Tó utca előzménye), a meredeken bevágott árok belső lejtőjét képező, eleve adott földtömegnek rakták neki a köpenyfalat, így nem kellett külön földtöltést felhalmozni. Nagy meglepetésünkre,
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem tudhatjuk, hogy a sírokból mennyi pusztult el a várárok megásása és a várfal építése során” – magyarázta Sófalvi András. Summázásként megjegyezte: tudományos szempontból nem mindennapi eredmény, hogy az udvarhelyi vár helyén állt Székelyföld egyetlen középkori domonkos kolostora.
Várfelújítás
Mint ismeretes, a következő időszakban fog elkezdődni a Székelytámadt-vár felújítása, amelyre Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala Európai Uniós forrásokat hívott le. A földmunkákat megelőzően kerül sor a régészeti feltárásra. Sófalvi András szerint egyébként a régészcsapat új felfedezése kihatással lehet a vár rehabilitációja során végzendő földmunkálatokra, ugyanis „ez a középkori temető jelentős részének feltárását követelheti meg”.

A nagyközönség előtt is bemutatták a Székelytámadt-vár rehabilitációjának tervét csütörtökön délután Székelyudvarhelyen: az A kategóriás műemlék felújítására európai uniós forrásokat hívott le a város.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!