
A Fóris- és Hajdú-bástyák közötti szakaszon végezték az ásatásokat
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem mindennapi eredményre jutott az a régészcsapat, amely az elmúlt hetekben a székelyudvarhelyi Székelytámadt-vár délkeleti oldalán, a Fóris- és a Hajdú-bástyák közötti várfalszakasz mentén, ahol két ponton nyitottak szelvényeket.
2021. június 10., 18:412021. június 10., 18:41
A feltárás eredményeiről Sófalvi András, az ásatást vezető régész számolt be Facebookon. Mint hangsúlyozza: tudni kell, hogy régészeti szempontból ez egy teljesen felkutatásra váró szegmens a vár területén, mindössze G. M. Visconti hadmérnök és Orbán Balázs alaprajzai adnak fogódzót.
A beszámolóból kiderül, hogy a több mint három méter falvastagságú Fóris-bástyát egy hatalmas méretű alapozási gödörből kezdték el két oldalról falazni, majd fokozatosan töltötték vissza a kiásott gödröt a korabeli járószintig. Az építményt a 19. század végén a második szintjének derékmagasságáig bontották vissza. Északkeleti oldalán, a Hajdú-bástyát oldalozó lőrésének maradványa is napvilágra került, de ezt az Eötvös József Szakközépiskola földalatti gázvezetékének létesítése során erőteljes károsodás érte, ugyanis teljes mértékben átvágták hosszanti irányban – fejtette ki Sófalvi András.
A régészeti megfigyelés eredményei ugyanakkor arra utalnak, hogy a délkeleti oldalon a kurtinafalat, azaz a várfalat mindössze egy alacsony kőfal képezte:
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
„A földtöltést belülről faoszlopok tartották, ezen belül, a vár belseje felé egy földbemélyített építmény (pince?) helyezkedett el, ezt csak részlegesen tártuk fel” – sorolta a szakember. A két bástya között továbbá egy másik szelvényt is nyitottak, az itteni feltárás során derült ki, hogy az iskolakerítésként helyreállított falazat követi a korábbi várfal nyomvonalát, és külső oldalának rézsűs kiképzését.
„Miután kiásták a várárkot (ez a Tó utca előzménye), a meredeken bevágott árok belső lejtőjét képező, eleve adott földtömegnek rakták neki a köpenyfalat, így nem kellett külön földtöltést felhalmozni. Nagy meglepetésünkre,
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem tudhatjuk, hogy a sírokból mennyi pusztult el a várárok megásása és a várfal építése során” – magyarázta Sófalvi András. Summázásként megjegyezte: tudományos szempontból nem mindennapi eredmény, hogy az udvarhelyi vár helyén állt Székelyföld egyetlen középkori domonkos kolostora.
Várfelújítás
Mint ismeretes, a következő időszakban fog elkezdődni a Székelytámadt-vár felújítása, amelyre Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala Európai Uniós forrásokat hívott le. A földmunkákat megelőzően kerül sor a régészeti feltárásra. Sófalvi András szerint egyébként a régészcsapat új felfedezése kihatással lehet a vár rehabilitációja során végzendő földmunkálatokra, ugyanis „ez a középkori temető jelentős részének feltárását követelheti meg”.

A nagyközönség előtt is bemutatták a Székelytámadt-vár rehabilitációjának tervét csütörtökön délután Székelyudvarhelyen: az A kategóriás műemlék felújítására európai uniós forrásokat hívott le a város.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!