
A Fóris- és Hajdú-bástyák közötti szakaszon végezték az ásatásokat
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem mindennapi eredményre jutott az a régészcsapat, amely az elmúlt hetekben a székelyudvarhelyi Székelytámadt-vár délkeleti oldalán, a Fóris- és a Hajdú-bástyák közötti várfalszakasz mentén, ahol két ponton nyitottak szelvényeket.
2021. június 10., 18:412021. június 10., 18:41
A feltárás eredményeiről Sófalvi András, az ásatást vezető régész számolt be Facebookon. Mint hangsúlyozza: tudni kell, hogy régészeti szempontból ez egy teljesen felkutatásra váró szegmens a vár területén, mindössze G. M. Visconti hadmérnök és Orbán Balázs alaprajzai adnak fogódzót.
A beszámolóból kiderül, hogy a több mint három méter falvastagságú Fóris-bástyát egy hatalmas méretű alapozási gödörből kezdték el két oldalról falazni, majd fokozatosan töltötték vissza a kiásott gödröt a korabeli járószintig. Az építményt a 19. század végén a második szintjének derékmagasságáig bontották vissza. Északkeleti oldalán, a Hajdú-bástyát oldalozó lőrésének maradványa is napvilágra került, de ezt az Eötvös József Szakközépiskola földalatti gázvezetékének létesítése során erőteljes károsodás érte, ugyanis teljes mértékben átvágták hosszanti irányban – fejtette ki Sófalvi András.
A régészeti megfigyelés eredményei ugyanakkor arra utalnak, hogy a délkeleti oldalon a kurtinafalat, azaz a várfalat mindössze egy alacsony kőfal képezte:
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
„A földtöltést belülről faoszlopok tartották, ezen belül, a vár belseje felé egy földbemélyített építmény (pince?) helyezkedett el, ezt csak részlegesen tártuk fel” – sorolta a szakember. A két bástya között továbbá egy másik szelvényt is nyitottak, az itteni feltárás során derült ki, hogy az iskolakerítésként helyreállított falazat követi a korábbi várfal nyomvonalát, és külső oldalának rézsűs kiképzését.
„Miután kiásták a várárkot (ez a Tó utca előzménye), a meredeken bevágott árok belső lejtőjét képező, eleve adott földtömegnek rakták neki a köpenyfalat, így nem kellett külön földtöltést felhalmozni. Nagy meglepetésünkre,
Fotó: In situ - Udvarhelyszéki régészek naplója/Facebook
Nem tudhatjuk, hogy a sírokból mennyi pusztult el a várárok megásása és a várfal építése során” – magyarázta Sófalvi András. Summázásként megjegyezte: tudományos szempontból nem mindennapi eredmény, hogy az udvarhelyi vár helyén állt Székelyföld egyetlen középkori domonkos kolostora.
Várfelújítás
Mint ismeretes, a következő időszakban fog elkezdődni a Székelytámadt-vár felújítása, amelyre Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala Európai Uniós forrásokat hívott le. A földmunkákat megelőzően kerül sor a régészeti feltárásra. Sófalvi András szerint egyébként a régészcsapat új felfedezése kihatással lehet a vár rehabilitációja során végzendő földmunkálatokra, ugyanis „ez a középkori temető jelentős részének feltárását követelheti meg”.

A nagyközönség előtt is bemutatták a Székelytámadt-vár rehabilitációjának tervét csütörtökön délután Székelyudvarhelyen: az A kategóriás műemlék felújítására európai uniós forrásokat hívott le a város.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!