
Más-más stílusú munkákat sorakoztat fel a tárlat, amelyet érdemes megnézni
Fotó: Antal Erika
A Maros megyei magyar képzőművészek alkotásaiból nyílt rendkívüli ünnepi tárlat a Kultúrpalota képzőművészeti kiállítótermeiben, ahol mintegy ötven alkotó száz munkája tekinthető meg. A tárlat a reformáció 500. évfordulója tiszteletére jött létre, a Maros megyei protestáns egyházközségek és a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei fiókja szervezésében.
2017. október 15., 17:362017. október 15., 17:36
Rendkívüli évfordulót ünnepelünk, amely a képzőművészeket is megérintette, illetve egy olyan egyedi lehetőség, amely a Marosvásárhelyen és környékén élő, vagy egykor itt élt művészeket sorakoztatja fel – fogalmazott Nagy Miklós Kund, a kiállítás kurátora, aki elmondta, nemcsak mai alkotók művei kaptak helyet a tárlaton, hanem olyan művészeké is, akik már évek vagy évtizedek óta eltávoztak a földi életből. Például a marosvásárhelyiek számára kevésbé ismert Gidófalviné Pataky Etelka művészete, akit viszont számontart a művészettörténet, de látható többek közt Zsigmond Attila, Szécsi András, vagy Piskolti Gábor munkája is. A jelenlegi művészek közül Kántor Zita, Sajgó Ilona, Kákonyi Csilla, Gyarmathy János, Kuti Dénes, Csíky Ágnes, Bandi Kati és nagyon sok más alkotó műve látható, illetve néhány sepsiszentgyörgyi, kolozsvári, nagyváradi, csíkszeredai képzőművészé is, akik
A kiállítás azért is érdekes, mert egyfajta keresztmetszetet nyújt arról, hogy a reformáció mint téma miként érintette meg a képzőművészeket, kinek mit jelentenek a nagy reformátorok tanai, Kálvin, Luther, Zwingli vagy Károli Gáspár. Ugyanis
Ahogy a kurátor fogalmazott, a kiállításra beérkezett anyag elhelyezése, a tárlat berendezése elég nagy munkát jelentett, hiszen a művek stílusának különbözősége, keletkezésük ideje, formaviláguk, technikájuk, méreteik, színeik mind-mind olyan szempontok, amelyekre tekintettel kellett lenni, amikor azok helyet kaptak a falakon vagy a tárolókon.
Hagyományos és modern stílusú alkotások láthatók a tárlaton
Fotó: Antal Erika
A műalkotások egy része erre az alkalomra született – hangzott el a megnyitón, – illetve többet is a műgyűjtőktől, az örökösöktől kellett összegyűjteni, kölcsönkérni.
ezért is fontos volt megkeresni ezeket, és az érdeklődők elé tárni, ideiglenesen közkinccsé tenni. Hiszen művészi értékük mellett dokumentumértékűek is – mutatott rá Nagy Miklós Kund, – arról tanúskodnak, milyen volt egykor, az ’50-es, ’60-as, ’70-es évek marosvásárhelyi képzőművészeti élete, mi foglalkoztatta a művészeket, hogyan nyúltak azokhoz a témákhoz, amelyek hivatalosan tiltottak voltak ugyan, de a művészet mégis képes volt e korlátokon túllépni.
Fotó: Antal Erika
A kiállítást, annak szellemiségét Mana Bucur, a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei elnöke és Ötvös József református lelkipásztor is méltatta. Közreműködött a Tiberius vonósnégyes. A kiállítás ingyen látogatható, hétköznaponként hétfő kivételével 10 és 16 óra között.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!