
Más-más stílusú munkákat sorakoztat fel a tárlat, amelyet érdemes megnézni
Fotó: Antal Erika
A Maros megyei magyar képzőművészek alkotásaiból nyílt rendkívüli ünnepi tárlat a Kultúrpalota képzőművészeti kiállítótermeiben, ahol mintegy ötven alkotó száz munkája tekinthető meg. A tárlat a reformáció 500. évfordulója tiszteletére jött létre, a Maros megyei protestáns egyházközségek és a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei fiókja szervezésében.
2017. október 15., 17:362017. október 15., 17:36
Rendkívüli évfordulót ünnepelünk, amely a képzőművészeket is megérintette, illetve egy olyan egyedi lehetőség, amely a Marosvásárhelyen és környékén élő, vagy egykor itt élt művészeket sorakoztatja fel – fogalmazott Nagy Miklós Kund, a kiállítás kurátora, aki elmondta, nemcsak mai alkotók művei kaptak helyet a tárlaton, hanem olyan művészeké is, akik már évek vagy évtizedek óta eltávoztak a földi életből. Például a marosvásárhelyiek számára kevésbé ismert Gidófalviné Pataky Etelka művészete, akit viszont számontart a művészettörténet, de látható többek közt Zsigmond Attila, Szécsi András, vagy Piskolti Gábor munkája is. A jelenlegi művészek közül Kántor Zita, Sajgó Ilona, Kákonyi Csilla, Gyarmathy János, Kuti Dénes, Csíky Ágnes, Bandi Kati és nagyon sok más alkotó műve látható, illetve néhány sepsiszentgyörgyi, kolozsvári, nagyváradi, csíkszeredai képzőművészé is, akik
A kiállítás azért is érdekes, mert egyfajta keresztmetszetet nyújt arról, hogy a reformáció mint téma miként érintette meg a képzőművészeket, kinek mit jelentenek a nagy reformátorok tanai, Kálvin, Luther, Zwingli vagy Károli Gáspár. Ugyanis
Ahogy a kurátor fogalmazott, a kiállításra beérkezett anyag elhelyezése, a tárlat berendezése elég nagy munkát jelentett, hiszen a művek stílusának különbözősége, keletkezésük ideje, formaviláguk, technikájuk, méreteik, színeik mind-mind olyan szempontok, amelyekre tekintettel kellett lenni, amikor azok helyet kaptak a falakon vagy a tárolókon.
Hagyományos és modern stílusú alkotások láthatók a tárlaton
Fotó: Antal Erika
A műalkotások egy része erre az alkalomra született – hangzott el a megnyitón, – illetve többet is a műgyűjtőktől, az örökösöktől kellett összegyűjteni, kölcsönkérni.
ezért is fontos volt megkeresni ezeket, és az érdeklődők elé tárni, ideiglenesen közkinccsé tenni. Hiszen művészi értékük mellett dokumentumértékűek is – mutatott rá Nagy Miklós Kund, – arról tanúskodnak, milyen volt egykor, az ’50-es, ’60-as, ’70-es évek marosvásárhelyi képzőművészeti élete, mi foglalkoztatta a művészeket, hogyan nyúltak azokhoz a témákhoz, amelyek hivatalosan tiltottak voltak ugyan, de a művészet mégis képes volt e korlátokon túllépni.
Fotó: Antal Erika
A kiállítást, annak szellemiségét Mana Bucur, a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei elnöke és Ötvös József református lelkipásztor is méltatta. Közreműködött a Tiberius vonósnégyes. A kiállítás ingyen látogatható, hétköznaponként hétfő kivételével 10 és 16 óra között.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!