
Más-más stílusú munkákat sorakoztat fel a tárlat, amelyet érdemes megnézni
Fotó: Antal Erika
A Maros megyei magyar képzőművészek alkotásaiból nyílt rendkívüli ünnepi tárlat a Kultúrpalota képzőművészeti kiállítótermeiben, ahol mintegy ötven alkotó száz munkája tekinthető meg. A tárlat a reformáció 500. évfordulója tiszteletére jött létre, a Maros megyei protestáns egyházközségek és a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei fiókja szervezésében.
2017. október 15., 17:362017. október 15., 17:36
Rendkívüli évfordulót ünnepelünk, amely a képzőművészeket is megérintette, illetve egy olyan egyedi lehetőség, amely a Marosvásárhelyen és környékén élő, vagy egykor itt élt művészeket sorakoztatja fel – fogalmazott Nagy Miklós Kund, a kiállítás kurátora, aki elmondta, nemcsak mai alkotók művei kaptak helyet a tárlaton, hanem olyan művészeké is, akik már évek vagy évtizedek óta eltávoztak a földi életből. Például a marosvásárhelyiek számára kevésbé ismert Gidófalviné Pataky Etelka művészete, akit viszont számontart a művészettörténet, de látható többek közt Zsigmond Attila, Szécsi András, vagy Piskolti Gábor munkája is. A jelenlegi művészek közül Kántor Zita, Sajgó Ilona, Kákonyi Csilla, Gyarmathy János, Kuti Dénes, Csíky Ágnes, Bandi Kati és nagyon sok más alkotó műve látható, illetve néhány sepsiszentgyörgyi, kolozsvári, nagyváradi, csíkszeredai képzőművészé is, akik
A kiállítás azért is érdekes, mert egyfajta keresztmetszetet nyújt arról, hogy a reformáció mint téma miként érintette meg a képzőművészeket, kinek mit jelentenek a nagy reformátorok tanai, Kálvin, Luther, Zwingli vagy Károli Gáspár. Ugyanis
Ahogy a kurátor fogalmazott, a kiállításra beérkezett anyag elhelyezése, a tárlat berendezése elég nagy munkát jelentett, hiszen a művek stílusának különbözősége, keletkezésük ideje, formaviláguk, technikájuk, méreteik, színeik mind-mind olyan szempontok, amelyekre tekintettel kellett lenni, amikor azok helyet kaptak a falakon vagy a tárolókon.
Hagyományos és modern stílusú alkotások láthatók a tárlaton
Fotó: Antal Erika
A műalkotások egy része erre az alkalomra született – hangzott el a megnyitón, – illetve többet is a műgyűjtőktől, az örökösöktől kellett összegyűjteni, kölcsönkérni.
ezért is fontos volt megkeresni ezeket, és az érdeklődők elé tárni, ideiglenesen közkinccsé tenni. Hiszen művészi értékük mellett dokumentumértékűek is – mutatott rá Nagy Miklós Kund, – arról tanúskodnak, milyen volt egykor, az ’50-es, ’60-as, ’70-es évek marosvásárhelyi képzőművészeti élete, mi foglalkoztatta a művészeket, hogyan nyúltak azokhoz a témákhoz, amelyek hivatalosan tiltottak voltak ugyan, de a művészet mégis képes volt e korlátokon túllépni.
Fotó: Antal Erika
A kiállítást, annak szellemiségét Mana Bucur, a Romániai Képzőművészek Szövetségének Maros megyei elnöke és Ötvös József református lelkipásztor is méltatta. Közreműködött a Tiberius vonósnégyes. A kiállítás ingyen látogatható, hétköznaponként hétfő kivételével 10 és 16 óra között.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!