
Viharkárok. Több tízezer Hargita megyei fogyasztónál szünetelt az áramszolgáltatás az elmúlt napokban Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egy kiterjedt hálózati meghibásodás miatt több ezer székelyudvarhelyi fogyasztó maradt áram nélkül hétfőn hajnalban, és rövidesen sok háztartásban leállt a vízszolgáltatás is, ugyanis nem működnek a vízműrendszer nyomásfokozói. A még mindig fennálló meghibásodás elhárítását a déli órákra ígéri az áramszolgáltató vállalat. A karbantartócsapatoknak egyébként a megye számos településén akadt munkája a hétvégén, ugyanis a viharos időjárás miatt szakaszosan összesen legalább harmincezer fogyasztó maradt áram nélkül.
2021. augusztus 02., 11:452021. augusztus 02., 11:45
2021. augusztus 02., 15:072021. augusztus 02., 15:07
Hétfőn hajnalban kevéssel hat óra előtt egy föld alatti nagyfeszültségű vezeték elrobbanása miatt megszűnt az áramszolgáltatás Székelyudvarhely jelentős részén.
A kora délelőtti órákra a város központi zónájában a hálózat újratáplálását meg tudták oldani az áramszolgáltató vállalat karbantartói, ám amint arról Demeter Gábor, az Electrica Rt. székelyudvarhelyi kirendeltségének vezetője nem sokkal kilenc óra után tájékoztatta a Székelyhont,
Becslése szerint dél körülre tudják elhárítani a kiterjedt meghibásodást. A városban egyébként szombaton is hosszas áramkiesés volt, illetve akadozott a szolgáltatás, azt a meghibásodást az időjárás okozta – közölte Demeter Gábor.
Az áramellátási hálózaton keletkezett meghibásodások miatt több ezer háztartásban leállt a vízszolgáltatás is hétfőn reggel. Amint arról Palla Szabolcs, a Harvíz Rt. székelyudvarhelyi kirendeltségének a munkatársa tíz óra körül tájékoztatta lapunkat, az áramkiesés miatt leálltak a vízműrendszer nyomásfokozói.
Ez összesen mintegy 1000-1500 fogyasztót érint. Ez történt egyébként szombaton is, akkor négy órán át szünetelt a vízszolgáltatás az áramkiesés miatt – mondta a vízszolgáltató illetékese.
– közölte megkeresésünkre az áramszolgáltató vállalat Hargita megyei igazgatója, aki szerint 12-13 órára tudják teljesen helyreállítani a szolgáltatást. Csala Dénes a meghibásodás okáról elmondta, hogy
Csíkszeredában is meghibásodást okozott az időjárás hétfőn, ott is nem sokkal hajnali hat óra előtt szűnt meg az áramellátás az érintett háztartásokban, és fél tíz körül még nem volt áram a központi zóna egy részében.
„Hétvégén nagyon sok eseményünk volt, rengeteg kár történt”, folytatta kérdésünkre a meghibásodások felsorolását Csala Dénes, aki arról számolt be, hogy
Szombat este Maroshévízen, Bélboron és Gyergyótölgyesen nem volt áram, ott vezetékek szakadtak el, villanyoszlopok dőltek ki, és hasonló okokból Székelykeresztúr térségében, Kissolymoson is szünetelt a szolgáltatás. Utóbbi településen, illetve Tusnádon egy középfeszültségű trafoállomást is villámcsapás ért.
Számos településen már várják a finanszírozás első részletét abban a programban, amely házfelújításokra és a község adminisztratív kapacitásának növelésére nyújt támogatást. Sok helyen melegebéd-programot is indítanak a pályázati finanszírozásból.
A szenátus kedden elfogadta a SAFE-program végrehajtásáról szóló sürgősségi kormányrendelet kiegészítéséről szóló törvénytervezetet.
Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes szerint jelenleg egyetlen kormányalakítási forgatókönyv sem zárható ki, mivel a legfontosabb cél, hogy Romániának mielőbb teljes jogkörű kormánya legyen.
Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
2 hozzászólás