Hirdetés
Hirdetés

Nyílt levélben fordult az ország vezetőihez a medvejárás miatt Tusnádfürdő polgármestere

Otthon érzik magukat a medvék Tusnádfürdőn. Túl sokan vannak •  Fotó: Pinti Attila

Otthon érzik magukat a medvék Tusnádfürdőn. Túl sokan vannak

Fotó: Pinti Attila

Az élethez és testi épséghez, illetve a tulajdonhoz való jogot veszélyeztetik a medvék Tusnádfürdőn – értékel az önkormányzati képviselő-testület nevében írt nyílt levelében Albert Tibor tusnádfürdői polgármester, aki a levelet az államelnöknek, a miniszterelnöknek, illetve a szenátusnak és a képviselőháznak is elküldte, segítséget kérve.

Kovács Attila

2020. július 08., 19:052020. július 08., 19:05

Mint a segélykiáltásként értelmezhető írásban a polgármester megjegyzi, naponta küszködnek a medvék jelenlétével a fürdővárosban,

jelenleg három anyamedve összesen hat boccsal, egy rendkívül agresszív hím, illetve két, három év körüli nagyvad tűnik fel rendszeresen a utcákon, emiatt sok alkalommal kellett riasztani a hatóságokat is.

A városvezető szerint nemcsak a lakosság, hanem az odalátogató turisták életét is veszélyeztetik a medvék, gátolva őket az élethez, valamint a testi épséghez való jogaik gyakorlásában, melyet Románia Alkotmányának 22. cikkelye biztosít.

Idézet
Az élethez való jogot az Európai Unió Alapjogi Chartája 22. cikkelye is előírja

– jegyzi meg a levélíró. Mivel a vadak gyakran behatolnak az udvarokba, lakásokba, anyagi károkat okozva, a lakók javait is veszély fenyegeti, ily módon sérül az emberek tulajdonhoz való joga, melyet az alkotmány 44. cikkelye, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartája 17. cikkelye is biztosít – tér ki újabb jogsértésekre az elöljáró.

Hirdetés

Segítséget kérnek

,,Figyelembe véve a törvényes előírásokat, helyi hatóságként sem jogunk, sem pénzügyi alapunk nincs a medvekérdés ügykezelésére, ettől függetlenül akár naponta fogadjuk a telefonon, szóban vagy írásban tett bejelentéseket” – olvasható a levélben, amelyből az is kiderül, hogy

noha az önkormányzat a lakosság számára villanypásztor-rendszereket vásárolt, osztott ki és szereltetett fel, ez nem oldja meg a problémát.

Ezért javasolják a 2006. évi 407-os számú vadászati és a vadállomány védelméről rendelkező törvény szerinti beavatkozási és megelőző vadászati kvóta megállapítását és aktualizálását a lakossági bejelentések és csendőrségi beavatkozások figyelembe vételével. Úgy értékelik, hogy a medvepopuláció távol tartását szolgáló rezervátum létrehozása is megoldás lehet. „A saját meglátásunk szerint az emberi élet mindenek felett áll” – olvasható levélben, amelynek végén

felkérik azoknak a településeknek a vezetőit és lakóit, akik szintén a medvék által okozott problémákkal küszködnek, hogy csatlakozzanak a megfogalmazottakhoz.

korábban írtuk

Kampányban nem merik kilőni a medvéket, az újabb menhelyek, villanypásztorok sem segítenek sokat
Kampányban nem merik kilőni a medvéket, az újabb menhelyek, villanypásztorok sem segítenek sokat

Választási évben a környezetvédelmi minisztérium nem meri felvállalni a medveállomány kilövéssel történő szabályozását, mert az heves tiltakozást váltana ki a városi lakosság körében – szögezte le a Krónika által megszólaltatott szakember.

A választások miatt nincs kvóta?

A Krónikának nyilatkozó Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke emlékeztetett, hogy több vadásztársaság beperelte a szaktárcát törvényszegésért, bűnvádi eljárást kezdeményeztek, amiért nem alkalmazza a törvényt, ám az illetékesek választási évben nem merik bevállalni a kilövési kvóta jóváhagyását. A szakértő szerint arra számítanak, hogy a városi lakosság körében túl nagy tiltakozást váltana ki. Ő úgy vélte, a villanypásztor, a menhely viszont nem elég hatékony a kérdés rendezésére.

Idézet
Az egész ország egy medvemenhely. Egy újabb menedék létrehozásával nem oldanak meg semmit

– szögezte le a szakértő.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 29., szerda

Tisza-kormány államtitkára: a határon túli magyarok jogainak képviselete a kormány kötelessége

A kormány kötelességének nevezte a határon túli magyarok jogainak képviseletét a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, a 29. Kárpát-medencei Nyári Egyetem és a Határon Túli Intézmények Fórumának megnyitóján.

Tisza-kormány államtitkára: a határon túli magyarok jogainak képviselete a kormány kötelessége
Hirdetés
2026. július 29., szerda

Máris kiadták az első riasztást az érkező hőhullám miatt

Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia hét nyugati megyéjére.

Máris kiadták az első riasztást az érkező hőhullám miatt
2026. július 29., szerda

Megjelent a Hogyan tudnék élni nélküled folytatásának első előzetese

November 12-én érkezik a mozikba a rendszerváltás utáni legnépszerűbb film folytatása, a Hogyan tudnék élni nélküled? második része. A kedvcsináló plakát után szerdán megjelent az első előzetes.

Megjelent a Hogyan tudnék élni nélküled folytatásának első előzetese
2026. július 29., szerda

Bezárja erdélyi üzemét egy autóipari cég, és az olcsóbb Marokkóba helyezi át a termelést

Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems – írja Profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.

Bezárja erdélyi üzemét egy autóipari cég, és az olcsóbb Marokkóba helyezi át a termelést
Hirdetés
2026. július 29., szerda

Napi drágulás: már sehol sem tankolhatunk 10 lej alatti áron gázolajat

Ismét emelkedett az üzemanyagok ára szerda reggel, alig néhány órával az előző, kedd délutáni drágulás után. A gázolaj új irányadó ára literenként 10,2 lej, míg a benziné 9,2 lej.

Napi drágulás: már sehol sem tankolhatunk 10 lej alatti áron gázolajat
2026. július 29., szerda

Fokozatosan erősödve érkezik a hőhullám, Székelyföldet is eléri

Július 30-tól nyugat felől egy fokozatosan erősödő hőhullám éri el Romániát, amely várhatóan augusztus 3–6. között tetőzik – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Fokozatosan erősödve érkezik a hőhullám, Székelyföldet is eléri
2026. július 28., kedd

Jóváhagyta a kormány 6850 álláshely betöltését az egészségügyben

Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.

Jóváhagyta a kormány 6850 álláshely betöltését az egészségügyben
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Sanitas-képviselő: a betegek nem fogják megérezni, hogy sztrájk van

A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.

Sanitas-képviselő: a betegek nem fogják megérezni, hogy sztrájk van
2026. július 28., kedd

Rengett a föld kedden délután

A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld kedden délután
Rengett a föld kedden délután
2026. július 28., kedd

Rengett a föld kedden délután

2026. július 28., kedd

Sanitas-vezető: szerdán is folytatódik a sztrájk az egészségügyben

Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.

Sanitas-vezető: szerdán is folytatódik a sztrájk az egészségügyben
Hirdetés