Egyelőre csak a PCR-teszt és az antigéngyorsteszt az elfogadott koronavírus-tesztelési módszer
Fotó: Veres Nándor
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság azt javasolja, hogy az óvodások, iskolások és a tanintézetek személyzete rendszeresen végezzen nyálmintából vett gyorsteszteket a koronavírus-fertőzés kiszűrésének érdekében. Egyelőre azonban még nincsenek ilyen tesztek az iskolákban.
2021. október 06., 10:532021. október 06., 10:53
2021. október 06., 11:392021. október 06., 11:39
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) felhatalmazta az egészségügyi szaktárcát arra, hogy az Országos Gyógyszerügynökség által találjanak a követelményeknek megfelelő gyorsteszteket, a minisztérium pedig kezdeményezze ezek beszerzését. Egyelőre azonban a népegészségügyi igazgatóságoknak nincsenek non invazív tesztjei készleten,
– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Egyelőre nem is elfogadott módszer a nyálmintás gyorsteszt, kizárólag a PCR- vagy az antigéngyorsteszteket fogadják el ott is, ahol követelmény a tesztelés.
A népegészségügyi igazgatóság vezetője lapunk megkeresésére közölte, majd ha elfogadott lesz ez a fajta non invazív gyorsteszt, és a módszertanban lesz erre vonatkozó előírás, valamint lesz egy lista az elfogadottak típusáról – ahogy van az antigéngyorstesztekről, amelyeket most végeznek –, és szakmailag széles körben elfogadottá válik, illetve erre megteremtik a jogi keretet is, akkor a népegészségügyi igazgatóság is használni fogja ezeket.
„Mindenkit oltásra és tesztelésre biztatunk, hisz
hogy ne terjedjen olyan nagy sebességgel a betegség, hisz látjuk, hogy milyen gyorsan terjed” – fejtette ki Tar Gyöngyi. Hozzáfűzte, bár tudja, hogy a szülők részéről létezik egy nyomás, de nincs meggyőződve arról, hogy jelentősen megnőne azoknak a szülőknek a száma, akik ezt a fajta tesztelést elfogadják.
„Azok a szülők, akik tiltakoznak a tesztelés ellen, nem feltétlenül az orrpálcika ellen tiltakoznak, az csak egy kifogás, mert aki tesztelni vagy oltatni akar, most is megteheti. Sajnos azzal a jelenséggel állunk szembe, hogy sokan az önigazolást keresik maguknak, hogy miért nem oltatják be magukat, és miért nem jelentkeznek tesztelésre, ezért
mert azok, akik vállalták a kockázatokat, amelyektől mások félnek – az a húsz százalék, aki be van oltva –, illetve azok a szülők, akik vállalták a gyerekeik tesztelését, felelősen viselkedtek, így sikerült sok iskolában a járvány terjedését ideig-óráig megfékezni” – fejtette ki véleményét a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Nyálból gyorsan és egyszerűen
A különböző vírusok, így a SARS-CoV-2 koronavírus kimutatására a felső légutakból vett kenetminta az általánosan alkalmazott eljárás. A COVID-19 diagnosztizálására használt PCR-teszt elvégzéséhez is az orrból és a garatból nyernek mintát, amelyet csak erre képzett egészségügyi szakember tud levenni megfelelő védőfelszerelésben, továbbá a páciens számára kis kellemetlenséggel járhat. Ennél sokkal egyszerűbb és gyorsabb a nyálminta begyűjtése, amelyhez sem érintkezés, sem szakavatott mintagyűjtő személyzetet igénylő ún. invazív beavatkozás nem szükséges, így sokkal optimálisabb lehet széles körű szűrővizsgálatok gyors elvégzésére. (Forrás: Semmelweis Egyetem)
A megszorítások miatt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatta beruházások közül a legfontosabbal, a megyeháza felújításával versenyt futnak az idővel – vázolta a helyzetet a Hargita megyei tanács elnöke, Bíró Barna Botond.
Ilie Bolojan hétfőn a Victoria-palotában a közigazgatás reformjáról és követeléseikről tárgyalt a közigazgatási szakszervezetek képviselőivel.
Elutasította hétfőn a szenátus 40 támogató és a 82 ellenszavazattal a Daniel David oktatási miniszter elleni ellenzéki egyszerű indítványt.
Idén eddig közel 280 tűzesethez riasztották a Hargita megyei tűzoltóságot, azonban leggyakrabban a rohammentőknek (SMURD) kellett beavatkozniuk, több mint kétezer esetben vonultak helyszínre segíteni.
Teljes gázzal, mindenféle körültekintés nélkül mentek be az útkereszteződésbe a fiatalok egy motorral, ahol egy autó érkezett. Borulás lett a vége, de szerencsés kimenetelű.
A következő két hétben 20 és 30 Celsius-fok között ingadozik a legmagasabb nappali hőmérséklet és futó záporok várhatók Románia nagy részén – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Florin Manole munkaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a Szociáldemokrata Párt (PSD) gazdaságélénkítő javaslatait a munkaügy területén.
Életét vesztette egy 66 éves férfi a resicabányai megyei kórház területén. A páciens vélhetően leesett a lépcsőn, miután annak egyik foka beszakadt a súlya alatt. A rendőrség kivizsgálást indított.
A kormánykoalícióban volt tárgyalás arról, hogy az alapélelmiszerek árrésének korlátozását nem kellene meghosszabbítani október elsejétől – ismerte el hétfőn a sajtónak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.
A diákok november 20-án kapják kézhez a szeptemberi és októberi ösztöndíjat. A dokumentumokat október 2-áig kell leadni az iskolák titkárságán. Idén azonban a tantárgyversenyeken jól teljesítőknek már nem jár a motiváló ösztöndíj.
szóljon hozzá!