
Csíkszentsimonban nemcsak a lakosságnak szükséges a földgáz
Fotó: Pinti Attila
Aláírták a szerződést, a földgázhálózat tervezése elkezdődött, jövőben pedig a kivitelezést is be kell fejezni Csíkszentsimomban és Csíkszentimrén. A beruházás nemcsak a lakosság számára biztosít majd több lehetőséget, a gazdasági szereplők számára is kiemelten fontos.
2022. szeptember 10., 11:482022. szeptember 10., 11:48
Több hónapig tartó közbeszerzési eljárás után augusztusban tudták aláírni a szerződést a két község gázhálózatának tervezésére és kivitelezésére megbízást kapott cégtársulással – tájékoztatott érdeklődésünkre Kozma István. Csíkszentsimon polgármestere szerint az aláírt szerződés 16 hónapos határidőt tartalmaz, értéke pedig áfa nélkül közel 22 millió lej. Jelenleg a műszaki terveket készítik, erre novemberig van határidő.
Ezzel párhuzamosan készülnek kiadni egy részleges építkezési engedélyt és elkezdeni a gázátadó-állomás építését, amelynek már korábban kijelölték a helyét Csíkszentsimonban, és a szükséges tervek is elkészültek – tudtuk meg. A vezetékhálózat műszaki terveinek elkészítése után a Hargita megyei tanács hatásköre az építkezési engedély kiadása, mivel két községet érint a beruházás. Az elöljáró úgy látja, idén a gázátadó építésével lehet dolgozni, a vezetékhálózat elkészítését a téli időszak közelsége miatt csak jövő tavasszal tudják elkezdeni, és ha minden a tervek szerint halad, év végéig befejezni.
– fejtette ki a polgármester. Hozzátette, a lakókkal is egyeztetnek majd a munkálatok megkezdése előtt, tájékoztatva őket a részletekről.
Közel 2 millió lejes önrésszel kell számolnia a két községnek, ennek nagy része Csíkszentsimont terheli, mint fő pályázót. Kozma István szerint arra számítanak, hogy a kormány az elfogadott határozat értelmében az áfaköltséget átvállalja, amely nagy segítség lesz számukra, az önrészt pedig igyekeznek összegyűjteni. Arra is készülnek, hogy az áremelkedések miatt árkiigazításokra is szükség lesz. A községvezető úgy látja,
Csíkszentsimon Csíkszentimrével társulva az Európai Alapok Minisztériuma pályázati kiírásán nyert támogatást a beruházásra, a két község területén majdnem 46 kilométernyi vezeték épül. A korábbi igényfelmérések során a két szomszédos községből 1700 háztartás jelezte csatlakozási szándékát, ebből több mint 1000 Szentsimonból és a közigazgatásilag hozzá tartozó Csatószegből.
A Prahova megyei vízválság kapcsán végzett ellenőrzésekről és az ezek nyomán hozott intézkedésekről számolt be a környezetvédelmi miniszter.
Átvette az irodalmi Nobel-díjat szerdán Stockholmban Krasznahorkai László.
Rendkívüli ülésen döntött a Hargita megyei önkormányzat a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság költségvetésének a kiegészítéséről szerdán, hogy az intézmény alkalmazottai megkaphassák fizetésüket.
Kidobott az emeletről egy macskát egy bukaresti férfi, súlyos sérüléseket okozva az állatnak, ezért a rendőrség előbb őrizetbe vette állatkínzás gyanújával, majd hatvannapos hatósági felügyeletet rendeltek el ellene.
December 28-ára halasztotta szerdán az alkotmánybíróság annak a beadványnak a tárgyalását, amelyet a legfelsőbb bíróság nyújtott be a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító új törvénytervezettel kapcsolatban.
A közlekedésrendészet munkatársai kedden 11 és 15 óra között 67 helyen végeztek ellenőrzést az 1-es országút különböző, balesetveszélyes szakaszain Ilfov, Prahova, Brasó, Szeben, Fehér, Kolozs és Bihar megyében.
Romániában vannak olyan megyék, ahol minden harmadik aktív munkaszerződés minimálbérre szól – jelentette ki szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
Két tonna törvénytelenül árusított pirotechnikai eszközt kobozott el a Maros megyei rendőrség tavaly, idén is fokozott ellenőrzéseket tart. Fontos változás, hogy 16 év felett már legálisan használhatók az alacsony kockázatú pirotechnikai eszközök.
Elhunyt Balázs Péter Kossuth-díjas színművész, a szolnoki Szigligeti Színház korábbi igazgatója – közölte az intézmény közösségi oldalán szerdán.
Idén októberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában (-7081 fő), a halálozások száma az 1,5-szöröse volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
4 hozzászólás