
A legnagyobb értékű vadkár Nagykadácson történt az első negyedévben Hargita megyében: 42 jószágot ölt meg egy medve egy helyi gazdaságban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az időjárás miatt idén kissé késve kezdődött a legeltetési szezon Hargita megyében, és ez a tényező is hozzájárult ahhoz, hogy egyelőre nincs sok feljegyzett vadkár a megyében. A háztáji gazdaságokban azonban jó néhány vadgarázdálkodás történt, juhokat, teheneket, de lovat és kutyát is zsákmányoltak a medvék és farkasok.
2023. április 23., 09:002023. április 23., 09:00
Év eleje óta legkevesebb nyolcvan háziállatot öltek meg a ragadozók, illetve nagyvadak Hargita megyében, továbbá majdnem két tucat méhkaptárt is tönkretettek. Az idei vadkármérlegről Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője tájékoztatta a Székelyhont, továbbá arról is beszámolt, hogy miként áll a vadkárok kifizetése.
A veszteség a juhállományban a legnagyobb, összesen 70 birkát pusztítottak el a ragadozók és nagyvadak, továbbá hét tehenet, egy lovat, egy kutyát, illetve 23 méhkaptárt is tönkretettek – derült ki a Domokos László József által elmondottakból.
A megölt állatok számát, illetve a keletkezett kár értékét tekintve a legkimagaslóbb káreset is a juhállományt érintette: arról a március végi esetről van szó, amely során egy medve 42 jószágot pusztított el a Siménfalva községhez tartozó Nagykadács egyik gazdaságában.

Kifejlett medve tört be a hétvégén egy nagykadácsi gazdaságba, ahol negyvenkét bárányt, juhot és kecskét pusztított el, jelentős károkat okozva a gazdának. Akkor figyelmeztető lövésekkel sikerült elriasztani a nagyvadat, de később megjelent a közelben.
Az év eleje óta hivatalosan jegyzett vadkárok száma összességében nagyjából hasonló, mint más években. A megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője által elmondottak alapján azért sem gyorsult még az ilyen esetek előfordulásának a gyakorisága, mert az időjárás miatt megkésve kezdődött el a legeltetési szezon, tehát nem voltak még a legelőkön a medve és a farkas számára viszonylag könnyű prédát jelentő háziállatok.
– tájékoztatott a kártérítések helyzetéről Domokos László József.
Hargita megyében a múlt hónapban elkezdődött a szigorúan védett vadállatok, azaz a medvék, farkasok, hiúzok és vadmacskák számának az éves becslése. A terepmunkát jórészt a vadásztársaságok végzik – egyebek mellett nyomolvasás, illetve a vadetetőknél elvégzett terepszemlék alapján készül a becslés –, de a környezetvédelmi ügynökség munkatársai, a környezetőrség, valamint az erdészeti és vadászati felügyelőség képviselői is részt vesznek a munkában.
A felmérés még nem ért véget, így egyelőre még nem ismertek az idei becslés számai. Az összesítés még nem készült el, most várják az adatokat a vadásztársaságoktól, május végére derül ki, hogy mekkora a megyében élő szigorúan védett vadfajok populációja – közölte Domokos László József.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!