
A gyergyótölgyesi medvetámadás után életmentő beavatkozásra volt szükség
Fotó: Hargita megyei tűzoltóság
A töredékére csökkentette a másodfokon eljáró bíróság azt az összeget, amelyet kártérítésként köteles fizetni a környezetvédelmi tárca egy Hargita megyei medvetámadás sérültjének. Az ítélet nem jogerős, még van lehetőség egy fellebbezésre, ugyanakkor alkotmányossági kifogást is benyújtottak az ügy miatt.
2023. március 28., 08:052023. március 28., 08:05
Eltért az eddigi gyakorlattól a Marosvásárhelyi Ítélőtábla egy olyan kártérítési per fellebbviteli tárgyalásán, amelyet egy medve által súlyosan megsebesített gyergyótölgyesi férfi kezdeményezett a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium ellen. A bírósági eljárás a Hargita Megyei Törvényszéken kezdődött 2021-ben,
Az elsőfokú tárgyalás 2022 májusában fejeződött be, az akkor kihirdetett ítélet szerint a bíróság megállapította a szaktárca felelősségét, elutasítva, hogy ezt a területileg illetékes vadásztársulatra hárítsák. A sértett kérését részben elfogadva, számára 20 ezer euró értékű erkölcsi kártérítés kifizetésére kötelezte a minisztériumot, ugyanakkor 2000 lej értékű vagyoni kártérítést is megítélt. A férfi a kártérítés összegének növelése, a minisztérium ennek eltörlése érdekében fellebbezett a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához.
A másodfokú tárgyalás végén kihirdetett ítélet szerint, amelynek kivonata a bíróságok portálján jelent meg, mindkét fellebbezést részben elfogadták, és
Az ítélet ezúttal sem jogerős, még van lehetőség egy fellebbezésre.
A sértettet képviselő Nicolae Daniel Cătinean ügyvéd szerint a másodfokú döntés alapjául szolgáló, 2020-ban elfogadott, a vadászati törvényt módosító 13-as számú törvény azon előírásai, amelyek a vadállatok támadása miatt megsérült személyek kárpótlására vonatkoznak, teljesen rossz irányba vitték el azt a kezdeményezést, amely a vadak által okozott károk gyorsabb rendezésre irányult.
Az ügyvéd fenntartja, hogy
Ezért az említett rendelkezések miatt alkotmányossági kifogást nyújtottak be, kérve ezek érvénytelenítését.
A vadállomány okozta károk rendezésére vonatkozó törvény végrehajtási utasításai szerint, amelyeket a 2023. évi 3. számú kormányhatározat tartalmaz, vadállat okozta személyi sérülés esetén a sérültnek kártérítésként a munkaképtelenség időszakára számított nettó jövedelme, vagy, ha nem alkalmazott, a bruttó minimálbérnek megfelelő összeg fizetendő, meg kell téríteni a kórházi ellátás költségeit, ha az illető nem biztosított, erkölcsi kártérítésként pedig a munkaképtelenség időszakára a javadalmazásának, vagy a bruttó minimálbérnek megfelelő összeg jár.
Korábban egy másik hasonló per nyomán egy Tusnádfürdőn történt medvetámadás sérültjének jogerős bírósági ítélet alapján 15 ezer eurónak megfelelő összeget fizetett ki a szaktárca.

Már ki is fizette a kártérítést a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium annak a tusnádfürdői sértettnek, akit medve sebesített meg a fürdővárosban több mint három éve. Ennyi ideig tartott a kártérítési per, amely végleges ítélettel lezárult.
Ugyanakkor számos olyan hasonló kártérítési per van folyamatban jelenleg is Hargita megyében, amelyekben még nem született ítélet.
A gyergyótölgyesi medvetámadás 2021. július 3-án történt, amikor egy 63 éves férfit lakóházától nem messze, az erdőből hazafelé tartva támadott meg egy bocsos anyamedve. A nagyvad ráugrott a férfira, fején és arcán is megharapta, de több sebet ejtett a karján, vállán, lábán és hastájékon is. Segélykiáltásait fia hallotta meg, aki vadász lévén, vadászpuskájával a levegőbe lőtt, így riasztva el a medvét a helyszínről. A súlyos sebesültet mentőhelikopter szállította el a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórházba, ahol megműtötték.

Medve támadt egy 65 éves férfira Gyergyótölgyesen szombaton, a reggeli órákban – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya. Az áldozatot a fia mentette meg azzal, hogy lövéseket adott le egy vadászpuskával.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás