
Fotó: Boda L.Gergely
A tűzoltóság és a környezetvédelmi őrség hathatós támogatásával a Maros megyei prefektúrának sikerült rávennie a gáztárolással foglalkozó Depomureş Kft. vezetőségét, hogy ne ragaszkodjon a gázkutak körüli 450 méteres biztonsági övezethez.
2013. június 18., 17:242013. június 18., 17:24
Az egyeztetések és a szakemberek által végzett számítások alapján a cég vállalta, hogy 50 méteres körzetre csökkenti a biztonsági zónát. A Depomureş által eredetileg megkövetelt közel fél kilométeres övezet teljesen ellehetetlenítette a gázkutak környéki ingatlanberuházásokat, így Marosvásárhely egyetlen, készülőfélben lévő lakóparkjánál is teljesen leállt az építkezés. A francia érdekeltségű gáztároló vállalat arra hivatkozott, hogy egy uniós ajánlás alapján 2009 óta a gázkutak körüli biztonsági övezet az addig 25 és 75 méter közötti távolságról 25 és 450 méter közöttire nőtt. A Depomureş a maximális, 450 méteres távolság betartását követelte meg a Csereerdő alatti lakópark beruházójától, a Belvedere negyedet építő Benţa Construcţii cégtől.
„Újraindulhat az ingatlanberuházás” – újságolta a kedden délben Corneliu Grosu prefektus, aki nem rejtette véka alá, hogy személyes diadalként élte meg a Depomureş vezetőinek jobb belátásra való terelését. Mint mondotta: a gázvállalat meghátrálásával prefektusi célkitűzései egyike teljesült. A kormánybiztos áprilisban a gázas cég működési engedélyének a bevonását is kilátásba helyezte.
A Depomureş diktatórikus eljárását korábban a város vezetése is bírálta. Csegzi Sándor polgármesteri tanácsos megengedhetetlennek nevezte, hogy egy néhány személy tulajdonában lévő magáncég érdekei fölülírják a város fejlesztési stratégiáját. „Az önkormányzatot senki nem kérdezte meg, hogy mit akar a Csereerdő széle és a Hidegvölgy közötti csodálatos övezetben: végre egy korszerű és szép lakóparkot vagy földalatti gáztárolót? Én elhiszem, hogy jövedelmező felvásárolni egy nagyobb mennyiségű gázkészletet nyáron és a hideg beálltáig a föld alatt tárolni, de Marosvásárhely sorsáról, jövőjéről nem dönthet mindössze egy kisebb közösség” – nyilatkozta két hónappal ezelőtt Csegzi. A városvezető már akkor jelezte, hogy a gázkitermelők és -fogyasztók ’89 után is a lakosság tudatlanságát próbálják meglovagolni, hisz az emberek nagy többsége abban a tudatban él, hogy ha altalaji kincsekről van szó, az csakis állami monopólium lehet, amiről a közösség nem illetékes dönteni.
A robbanásveszélyt illetően a szakemberek szerint az esély egy a millióhoz. Ha viszont megtörténik a baj, akkor teljesen mindegy, hogy a gázkúthoz legközelebbi ház 50 vagy 450 méterre fekszik.
A marosvásárhelyi sürgősségi klinikai kórház lesz az egyik új központ, amivel bővül a hirtelen szívhalál megelőzésére irányuló országos program – jelentette be szombaton az egészségügyi miniszter.
Már másodjára kell javítani a tavaly nyáron átadott parkolót a marosvásárhelyi nagykórház környékén. A hely népszerű az autósok körében, de jelenleg termetes kátyúk fogadják a sofőröket. Az odavezető út pedig sártengerhez hasonlít.
Bántalmazás és családon belüli erőszak gyanújával vettek őrizetbe egy férfit és egy nőt Mezőméhesen – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Jóváhagyták a marosvásárhelyi repülőtér kereskedelmi felületeinek bérleti díjait, egyben rögzítve azt is, hogy mely szolgáltatók számára kívánják ezeket bérbe adni.
Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.
Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.
Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.
Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.
A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.
Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.
szóljon hozzá!