
Fotó: Boda L. Gergely
Bár az orvosi egyetem rektora, Leonard Azamfirei hétfőn délelőtt a közös – román–magyar – évnyitó öröméről beszélt, a felsőoktatási intézmény magyar tagozata ebben az évben is külön tanévnyitót szervezett a hivatalos esemény után. Mint mondják, hagyományteremtő szándékkal szervezték a Vártemplomban az évnyitót, s tudják, hogy az eseménnyel gyakorlatilag történelmet írnak.
2012. október 01., 17:292012. október 01., 17:29
2012. október 01., 17:332012. október 01., 17:33
Hétfőn délelőtt 10 órára tűzték ki a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanévnyitóját, s bár közös ünnepségnek szánták, ottjártunkkor inkább román ajkú diákokat hallottunk beszélgetni. „Az egyetem szenátusának hétvégi döntése azt jelenti, hogy jó irányba mozdultak el a dolgok, és ezt bizonyítja az is, hogy most közösen ünnepelünk, magyarok és románok. Ezt az utat kell tovább folytatni” – nyilatkozta a hivatalos MOGYE-évnyitó után az intézmény rektora, Leonard Azamfirei utalva arra, hogy a hétvégén az egyetem szenátusa elfogadta a magyar tagozat képviselőivel szeptember 21-én kialkudott hétpontos rendezési tervet, így Leonard Azamfirei szerint hétfőtől új korszak kezdődött az orvosin.
Magyar évnyitó az „ellenszél” hatására
A „közös évnyitó” után az egyetem magyar tagozata a Vártemplomban gyűlt össze egy ünnepélyes tanévnyitóra, amelyen az oktatók és diákok mellett különböző közéleti személyek is részt vettek. A helyhez méltóan hálaadó istentisztelettel kezdődött a rendezvény. „Először nyílik meg az orvosi egyetem tanéve a Vártemplomban, ez fontos nap az orvosi életében, de a Vártemplom kronológiájában is. Ma itt erdélyi magyar történelmet írunk” – mondta Ötvös József leköszönő református esperes, majd felhívta a figyelmet arra, hogy „ellenszél” van a MOGYE-n, ezért kell külön évnyitót tartani.
A református lelkész mellett a magyar tagozatért imádkozott, és az elsőéveseknek adott útravalót Papp Noémi evangélikus lelkész, Nagy László unitárius főjegyző és Oláh Dénes katolikus esperes is.
Hagyományteremtő szándékkal
A gólyákat köszöntötte a magyar tagozat megválasztott vezetője, dr. Szabó Béla. Elmondta, először tartják a Vártemplomban a magyar évnyitót, de nem utoljára, sőt hagyományt szeretnének teremteni ebből. „Húsz éve annak, hogy az 1992-es év végzősei külön magyar ballagást szerveztek itt a Vártemplom falai között, s azóta hagyomány lett belőle. Az együvé tartozás érzésére azonban a többi egyetemi év alatt is szükség van” – jegyezte meg Szabó Béla, aki szerint bármilyen széljárás lesz a MOGYE-n, a magyar évnyitónak létjogosultsága van. „Ezen templom falai között szentesítették 440 évvel ezelőtt a vallásszabadságot, de az anyanyelvi oktatással még mindig baj van” – magyarázta az egyetemi „ellenszélt” a megválasztott vezető. Hozzátette: a hétvégén elmozdult a MOGYE-ügy jó irányba, de hosszú még az út a célig.
A Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) vezetője, Halavathy Katalin is megjegyezte, nem könnyű orvosnak tanulni, s még nehezebb magyar diáknak lenni az orvosin, de mindehhez erőt, bátorságot és kitartást kívánt az újoncoknak.
Alig egy óra eltéréssel két tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat két különböző településre, péntekre virradóra.
A Maros megyei rendőrség gazdasági bűncselekményeket kivizsgáló osztályának munkatársai április 9-én, csütörtökön öt ingatlanban tartottak házkutatást.
Vandalizmus történt Marosvásárhely legújabb parkjában: ismeretlenek megrongálták a Cserealja szabadidőpark nyilvános mosdóit.
Két különböző helyszínen is be kellett avatkozniuk szerda reggel a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak.
Elpusztult őzet távolítottak el a Marosból a tűzoltók kedden délelőtt Marosvásárhelyen.
Az EMKE Mozi keretében mutatják be Marosvásárhelyen a Hegyeken, völgyeken zengedezve járnék… című portréfilmet, amely Nyisztor Ilona életét és munkásságát dolgozza fel.
Szénraktár gyulladt ki Balavásáron hétfőre virradóra, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók.
Melléképület gyulladt ki hétfőn délután Fickópatakán, a tűzesetben a tulajdonos is égési sérüléseket szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Általánosságban 50-70, elszigeteltebb helyszíneken pedig 80-100 km/órás széllökésekre figyelmeztetett hétfőn a Maros megyei katasztrófavédelem.
Nagytestű kutya tetemét emelték ki hétfőn reggel a Marosból, a folyó marosvásárhelyi szakaszán – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!