Ha Varga Nikol táncol, megáll körülötte a világ. Ősztől tizedikes lesz a marosvásárhelyi Bolyai iskolában, de már nyolcszoros világbajnok. Táncos története ötévesen kezdődött a nappalijukban való tornázással, ám azóta egész Európa felfigyelt rá.
2025. július 27., 20:592025. július 27., 20:59
2025. július 28., 11:082025. július 28., 11:08
Fotó: Haáz Vince
Ha Varga Nikol táncol, megáll körülötte a világ. Ősztől tizedikes lesz a marosvásárhelyi Bolyai iskolában, de már nyolcszoros világbajnok. Táncos története ötévesen kezdődött a nappalijukban való tornázással, ám azóta egész Európa felfigyelt rá.
2025. július 27., 20:592025. július 27., 20:59
2025. július 28., 11:082025. július 28., 11:08
„Nagyobb testvéremmel sokat tornáztunk otthon, amikor 4-5 éves lehettem, és anyukám egyszer csak azt mondta: próbáljuk ki a táncot. Kipróbáltuk… és bevált” – meséli mosolyogva Nikol, aki édesanyjával, Varga Tímeával érkezett a beszélgetésre. Éppen táncedzésről jöttek, hiszen nincs olyan nap, amikor ne tenné be a lábát a próbaterembe.
A vakáció sem sokkal szabadabb, csak épp fordítva történik: reggel edzés, utána pihenés, este barátok vagy család. Ha épp nem ő edz, akkor ő tanítja a kisebbeket. Varga Nikol kilencediket végzett a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum társadalomtudomány osztályában, és már nyolcszor nyert tánc világbajnokságot különböző országokban.
Csak idén már két világbajnokságot is megnyert
Fotó: Haáz Vince
Amikor arról kérdezem, miért szeret táncolni, nem a kupákat, érmeket vagy rivaldafényt említi először, hanem az érzést.
– válaszolja Nikol. Kedvenc táncstílusa a kortárs, mert – ahogy ő mondja – abban valóban kifejezi önmagát, ez hozza elő belőle leginkább azt, amiért szeret az egészet.
Fotó: Haáz Vince
Az első világbajnoki címét kilencévesen szerezte Horvátországban, egy 9–12 éveseknek szóló korcsoportban. „Nem is fogtam fel igazán, csak csináltam, amit szeretek. Tíz táncos volt a kategóriámban, én voltam a legfiatalabb.
– emlékszik vissza a marosvásárhelyi lány.
Azóta viszont már tudja, mit jelent a világbajnoki cím, hiszen nyolcszor nyert már – és azt is, hogy mennyi munka, lemondás és fájdalom van mögötte. Sokszor kellett programokat lemondani. Ez a sport, vagy inkább életforma sok áldozattal jár. De ha valamit el akarsz érni, az nem megy másképp – vallja.
Édesanyja és családja mindig mellette áll, még a strasszköveket is közösen ragasztják fel a fellépőruhákra
Fotó: Haáz Vince
Az idő a legnagyobb kihívás számára. „Szerintem
– magyarázza. Édesanyja hozzáteszi, hogy nagyon pontosan kell tervezniük. Még a félórányi szabadidőt is be kell osztani, hogy mindenre jusson idő.
Bár sok lemondással jár, Nikol nem sajnál semmit. Edzője, Pásztor Tünde már ötéves kora óta kíséri az útján a Together Dance Tánciskola színeiben. A szülők pedig nemcsak idővel és energiával, hanem pénzzel is támogatják: a ruhák, nevezési díjak, utazások költségét jórészt ők állják. Segítség is érkezett, hiszen a MOL Tehetségtámogató Program már három éve nyújt anyagi támogatást Nikolnak, de – ahogy édesanyja fogalmaz – a legtöbbet a család vállalja, de megéri, mert Nikol szorgalmas és tehetséges.
Varga Tímea, Nikol édesanyja büszke lánya szorgalmára és tehetségére
Fotó: Haáz Vince
Egy-egy fellépőruha több ezer strasszkővel van ékesítve, amelyeket a család ragaszt fel egyenként Nikol ruháira.
Ez napokig tart, de megspórolunk vele sok pénzt” – meséli az édesanya.
A legtöbb kupára és címre büszke, de a jazz kategóriában szerzett első helyezés különleges helyet foglal el a szívében. „Nagyon sokan voltunk azon a versenyen, nem is számítottam rá, hogy nyerek. Ez volt a World of Dance (WDA) bajnokság Budapesten” – magyarázza Varga Nikol. Két első helyet szerzett itt Jazz és Open kategóriákban, és mindkét koreográfiát saját maga állította össze.
Fotó: Haáz Vince
A fiatal tehetség úgy látja, a hazai táncélet sokat fejlődött, de a külföldi klubokhoz képest még mindig van lemaradás. „Nálunk is nagyon magas lett a színvonal, de külföldhöz képest azért picit más. Mert amikor mentem a versenyekre, látszott a különbség csapatnál is, meg egyéninél is. A külföldieknél teljesen máshogy vannak az edzések, látszik, hogy ott tényleg odaállnak, komolyabb a rendszer, nagyon magas szinten űzik. De az is látszik, hogy azért mi is próbálkozunk felzárkózni, és ott vagyunk mögöttük valahol” – hasonlítja össze Nikol a hazai pályát a külföldiekkel.
A kezdőknek pedig azt tanácsolja a többszörös világbajnok, hogy soha ne adják fel.
– fogalmaz Nikol, és ebből érzi az ember, hogy nemcsak a dobogón állva tanulta ezt meg, hanem minden lemondott program, minden fárasztó edzés és minden felragasztott strasszkő mögött ott van ugyanez a hit.
Fotó: Haáz Vince
Kérdésemre, hogy mi motiválja akkor, amikor épp fáradt, és nincs kedve? A válasz nem egy világhírű táncos neve, hanem valami sokkal egyszerűbb: „a kisebb táncosok a csapatból, mert úgy érzem, hogy ha én lennék a kicsi, és így felnéznék egy nagyobbra, akkor nem szeretném látni, hogy feladja”. Varga Nikol példája jól mutatja, az igazi győztesek nem a dobogón születnek, hanem a próbateremben.
Első helyet ért el a budapesti World of Dance (WDA) bajnokságon is
Fotó: Varga Nikol Barbara saját archívuma
Fotó: Varga Nikol Barbara saját archívuma
Fotó: Varga Nikol Barbara saját archívuma
A helyi érdekeltségű vasúti szolgáltatás előkészítéséről, a földrengésveszélyes tömbházakról és a várbeli vendéglők bérbeadásáról is döntöttek csütörtökön. A marosvásárhelyi képviselő-testület csaknem ötven napirendi pontot tárgyalt.
Újraválasztották Kovács Mihály Leventét az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnökévé a csütörtöki tisztújító küldöttgyűlésen.
Több mint két napja dolgoznak a tűzoltók a ludasi hulladéklerakónál keletkezett tűz megfékezésén. A lángokat már eloltották, de a területen továbbra is vannak tűzfészkek, amelyek folyamatos felügyeletet igényelnek.
Óriáskivetítőn lesz megtekinthető csütörtök este a világbajnoki pótselejtező elődöntője a marosvásárhelyi várban.
Átadták szerdán Héjjasfalván az országos bölcsődeépítési program keretében felhúzott legújabb intézményt – ez már az 55. „zsiráfos” bölcsőde, amely jellegzetes arculatához tartozik egy foltos hosszúnyakú is a bejáratnál.
Hivatalból indítottak eljárást egy közösségi médiában megjelent bejelentés nyomán a Maros megyei rendőrök március 24-én, amely szerint egy segesvári férfi nem megfelelő körülmények között tartja kutyáját.
II. Rákóczi Ferenc születésének 350. évfordulója alkalmából március 27-én, pénteken egész napos rendezvénysorozattal emlékeznek meg a fejedelemről Marosvásárhelyen.
Őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek egy 22 éves férfit, akit kiskorúval kapcsolatos pornográfia és zsarolás miatt vizsgálnak.
Marosvásárhelyen is kihasználják az adókedvezményt a helyiek, hiszen látványosan megnőtt márciusban az adófizetések száma, bár elmarad a tavaly ilyenkor tapasztalt befizetésektől. Idén eddig több mint ötvenezren törlesztették az adóikat.
Nagy területen kapott lángra a hulladék Marosludason, a tűz a száraz növényzetre is átterjedt – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!