Elképzelhető, hogy jövőre átszervezik a településeket, a 2001. évi 351-es számú törvény által meghatározott besorolási feltételek ugyanis sok esetben nem teljesülnek – ezt igazolják a tavaly év végi általános népszámlálás ideiglenes adatai. Maros megyében is több község megszűn(het)ne. Székelyföldön nem lenne elsőrangú település.
2012. július 17., 13:282012. július 17., 13:28
2012. július 17., 16:162012. július 17., 16:16
A 2001. évi 351-es számú törvény értelmében a megyei jogú városok esetében (minicipiu cu rang de judeţ) a lakosság száma legalább 40 ezer kell legyen, a municípiumok esetében legalább 25 ezer, a városok esetében legalább 5 ezer, a községeknél legalább 1500. A jogszabály a következőképpen kategorizálta a településeket: 0. rangú város (Bukarest), elsőrangú város (200 ezer fő fölött), másodrangú város (50–200 ezer fő), harmadrangú város (5–50 ezer fő), negyedrangú települések a községek. Eszerint országos szinten a 0. rangú Bukarest után 11 elsőrangú municípium, 81 másodrangú municípium és 172 város jönne létre.
Ez Maros megye esetében azt jelenti, hogy csupán Marosvásárhely maradna megyei jogú város (131 .753 lakos), és ezzel Székelyföld legnagyobb városaként is csupán másodrangú településnek számítana, hasonlóan a többi nagyobb székelyföldi helységhez: Csíkszereda, Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely. Megőrizné municípiumi rangját Szászrégen (31 273) és Segesvár (27 706), Dicsőszentmártont (21 641) viszont vissza kellene minősíteni várossá. A jelenlegi városokat (Marosludas – 15 649, Szováta – 10 234, Radnót – 8643, Nyárádtő – 7792, Nagysármás – 6858, Nyárádszereda – 5333, Erdőszentgyörgy – 5081) nem érintené az intézkedés, sőt, amennyiben igényelné, akkor Marosszentgyörgy (8765), Marosszentkirály (7247), Mezőbánd (6162), Mezőpanit (5925), Görgényszentimre (5877), Mezőcsávás (5779), Nagyernye (5764), Marosszentkirály (5690), Maroskeresztúr (5650), Gernyeszeg (5520), Fehéregyháza (5503), Ádámos (5130) és Görgényhodák (5011) is előléphetne várossá. Csakhogy a törvény azt is rögzíti, hogy a lakosság számán kívül milyen feltételeknek kell megfelelnie egy városnak, ezeket pedig nem teljesítik a fentiek.
A községek esetében korántsem ilyen egyszerű a helyzet, ott ugyanis több esetben össze kellene vonni több jelenlegi közigazgatási egységet, hogy a lakosság száma megfeleljen az „új” községi előírásnak; ez elméletileg mindenhol érvényesíthető, ahol a jelenlegi közigazgatási egység népessége nem éri el az 1500-at. Ez érint(het)ené Bala (747), Székelybere (1189), Magyarbükkös (819), Marosbogát (1980), Kóródszentmárton (1382), Kozmatelke (594), Küküllőkirályfalva (905), Oláhkocsárd (1471), Hodos (1255), Mezőmadaras (1249), Nyárádmagyarós (1250), Havad (1338), Mezőbodon (923), Gödemesterháza (1458), Mezőtóhát (977), Székelyvécke (891), Zágor (1169) községeket. Egyelőre azonban még nem esett szó arról, hogy hozzáfognának az ország települési-közigazgatási átszervezéséhez.
Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.
Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.
Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.
Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.
A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.
Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.
Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.
Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.
Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.
Súlyosan megsérült egy férfi miután felborult az autójával szombat este Sáromberkén. A sérültet egy SMURD-egység látta el a helyszínen és vitte kórházba.
szóljon hozzá!