Autonómiakonferencia Szovátán

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Európai Szabad Szövetség (European Free Alliance – EFA) politikai háttérintézménye, a Maurits Coppieters Központ nemzetközi értekezlet tartott Decentralizáció és autonómia Európában címmel szombaton Szovátán, a Danubius Szálló Diamant konferenciatermében, mintegy 40 meghívott részvételével.

Dénes László

2012. június 16., 11:132012. június 16., 11:13

2012. június 17., 10:012012. június 17., 10:01


A 10 órakor megkezdődött értekezlet elején a galiciai (Spanyolország), gallego nemzetiségű Xabier Macias, a Maurits Coppieters Központ – amely a az EFA megálmodójának, első európai parlamenti képviselőjének, a flamand Maurits Coppietersnek (1920-2005) a nevét viseli – elnöke mondott rövid üdvözlőbeszédet, majd Lorena Lopez de Lacalee, a spanyol korona alá tartozó Baszkföld tartományi parlamentjének képviselője, az Alkaratsuna Alapítvány főtitkára beszélt rövid történeti és helyzeti áttekintés után a baszkföldi gazdasági egyezményről, amelynek lényege az autonóm adóügyi hatáskörök és pénzügyi decentralizáció gyakorlatba ültetése. Őt Roccu Garoby követte, aki vázolta a francia nemzetállami dominancia történelmi-politikai keretei közé szorított korzikai autonómiatörekvéseket. Az EFA-Zöldek európai parlamenti frakciójának pénzügyi tanácsadójának, az EFA ifjúsági tagozatának elnökének prezentációjából kiderült: az egykor a függetlenség és önálló fejlődés korát is megélt mediterráneumi szigeten, Korzikán sok még a teendő az autonómia terén. Tudósításunk pillanatában Joseph Huguet, a Katalán Autonóm Tartomány volt gazdasági és turisztikai minisztere, a Josep Irla Alapítvány elnöke beszél meggyőző szuggesztivitással és elánnal az idegenforgalom és a nemzeti önazonosság összefüggéseiről a spanyol-katalán viszony függvényében.


A decentralizációról és autonómiáról európai kitekintésben, erdélyi nagyításban


A konferencia első része kérdésekkel és hozzászólásokkal zárult. Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke azt kérdezte a külföldi előadóktól, hogy milyen esélye lehet egy olyan átfogó európai kisebbségvédelmi törvény életbe léptetésének, amely szavatolná az őshonos, államalkotó nemzeti kisebbségek közösségi jogainak betartását, sőt kiterjesztését. A már-már költőinek tűnő kérdésre konkrétumok nélküli latolgatás volt a válasz.

Kávészünet után a flamand Günther Dauwen, az EFA pártigazgatója az Európai Unió tagállamaiban előforduló autonómiaformákról beszélt, számos példát felhozva, ugyanakkor a létező gondokat is kivetítve.


Tőkés László EP-képviselő, az EMNT elnöke az egyszerre jelképes és programatikus Unió, Erdéllyel cím alatt valójában a romániai magyarság 1920 utáni helyzetét vázolta, a közösségi jogok itteni felfogását, nemzeti kisebbségünk helyzetét – a diktatúra előttit, de az azutánit is – taglalta, megállapítva: a demokratikus fejlődés fokát a kisebbségi jogok érvényesülése illusztrálja  a legkifejezőbben. E tekintetben az uniótag Románia kullogó, a bukaresti propaganda és kirakatpolitika dacára. Az a fajta erőszakos asszimiláció, amit a királyi, majd a kommunista Románia folytatott az ország határai között élő és akaratukon kívül odakerült nemzetiségek ellen, az mindmáig tetten érhető, ha a koercitív módszereket fel is váltották rafináltabb eszközök. A volt királyhágómelléki református püspök külön kiemelte az ortodoxia állami támogatással történő terjeszkedését, az ún. hagymakupolás honfoglalást. Elmondta: Európában számos pozitív példa van a sikeres autonómiatörekvésekre, de az EU szintjén mindmáig késik az áttörés a kisebbségvédelem terén, hiszen az ajánlástól a kötelezővé tételig igen nagy a táv. Méltatta ugyanakkor a szovátai konferencián részt vevő külhoni politikusok, jogvédők munkáját, akikkel maga is vállvetve küzd az érdekvédelem európai porondján.

Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke a romániai magyarság autonómiatörekvéseit mutatta be, különös tekintettel az elmúlt húsz évre, amikor is képviselettel rendelkeztünk a bukaresti törvényhozásban, sőt az állami vezetésben is.

Bakk Miklós politológus, kolozsvári egyetemi tanár az erdélyi magyar autonómia esélyeit politikatörténeti és jogelméleti szempontból taglalta, megállapítva: azért nem sikerült 1989 után számottevő sikert elérni az önrendelkezésünk terén, mert nem volt egységes, határozott, kemény és következetes kiállásunk az érdekvédelemben és közképviseletben, és nem tudtuk „nemzetköziesíteni” törekvéseinket.


A szovátai Danubius Szállóban lezajlott konferenciát Antal János, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács külhoni tájékoztatási szolgálatának vezetője zárta be, megköszönve a meghívott előadóknak és a részvevőknek a hozzájárulásokat. A tanácskozáson egyébként az EMNT és az SZNT vezetőin kívül az EMNP és az MPP több politikusa is részt vett, RMDSZ-tagokat nem láttunk.

A tervezett sajtótájékoztató elején Joseph Huguet, a katalóniai kormány volt tagja fogalmazta meg és adta át az erdélyi magyar nemzeti közösségnek szánt testvéri támogató és biztató üzenetet, mondván: a gazdasági krízis idején különösen nagy szükség van az európai értékeket megjelenítő összefogásra és együttműködésre. Lorena Lopez de Lacalee baszkföldi politikus az önrendelkezés érdekében folytatott politikai küzdelem lankadatlan folytatására ösztökélte a kontinens őshonos kisebbségeit, beleértve a romániai magyarokat. Végül Tőkés László házigazdaként méltatta mindazokat az európai partnereket, akik a normalitást szorgalmazzák, és a szükséges pozitív megkülönböztetést próbálják meghonosítani a hátrányban lévő népcsoportok számára. Újságírói kérdésre válaszolva elhangzott még: a decentralizáció elengedhetetlen feltétele mindenféle autonómiának, pláne, hogy európai szinten rendkívül nehéz állampolitikai rangra emelni és a nemzeti kormányokra ráerőltetni a kisebbségek sajátos érdekeinek védelmét, a velük való kiemelt törődést.

Az EFA tizenhárom EU-tagország mintegy harminc haladó felfogású, nemzeti, regionalista és autonomista pártját egyesíti magában. Egyik fontos célkitűzésének tartja Európa állam nélküli nemzetei és történelmi-földrajzi régiói demokratikus jogainak biztosítását. Ennek megfelelően elkötelezetten támogatja az erdélyi magyarság – ezen belül Székelyföld területi – autonómiájának kivívását. Az Európai Bizottság által támogatott intézmény célkitűzése az európai régiók monitorizálása, az adatok feldolgozása és az európai politikai köztudatba való bevitele. A Maurits Coppieters Központ erősen elkötelezett a tényleges európai integráció, valamint a demokratikus nemzeti, illetve regionalista mozgalmak felé, ugyanakkor európai szintű együttműködést kíván biztosítani az országos és regionális autonómia-műhelyek részére.







szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 06., hétfő

Tűz ütött ki Fickópatakán, az épület tulajdonosa megsérült

Melléképület gyulladt ki hétfőn délután Fickópatakán, a tűzesetben a tulajdonos is égési sérüléseket szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Tűz ütött ki Fickópatakán, az épület tulajdonosa megsérült
Hirdetés
2026. április 06., hétfő

Felerősödő szélre figyelmeztetnek Maros megyében

Általánosságban 50-70, elszigeteltebb helyszíneken pedig 80-100 km/órás széllökésekre figyelmeztetett hétfőn a Maros megyei katasztrófavédelem.

Felerősödő szélre figyelmeztetnek Maros megyében
2026. április 06., hétfő

Kutyatetemet emeltek ki a Marosból

Nagytestű kutya tetemét emelték ki hétfőn reggel a Marosból, a folyó marosvásárhelyi szakaszán – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kutyatetemet emeltek ki a Marosból
Kutyatetemet emeltek ki a Marosból
2026. április 06., hétfő

Kutyatetemet emeltek ki a Marosból

2026. április 04., szombat

Négy személy sérült meg egy balesetben Fehéregyházán

Négy személyt szállítottak kórházba egy balesetet követően, amely szombaton reggel történt Fehéregyházán.

Négy személy sérült meg egy balesetben Fehéregyházán
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben

Gyerekzsivaj, viaszos kesicék és két pelyhes kiscsibe – nagycsütörtökön a régi hagyományok jegyében, közösen írták meg húsvéti tojásaikat a marosvásárhelyi Gecse utcai református gyülekezet tagjai.

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben
2026. április 03., péntek

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda

Fennállásának 170. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Stefánia Napköziotthon, ehhez a különleges alkalomhoz a közösséget is bevonnák: régi fotókat keresnek a jubileumi kiállításhoz.

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda
2026. április 03., péntek

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés

Napirendre került a játéktermek korlátozása vagy kitiltása. Marosvásárhelyen már készül a tervezet, Koronkán teljes tiltásról szavazhatnak, Nyárádszeredában még mérlegelnek, Szászrégenben pedig a lakók egyértelműen az elköltöztetés mellett álltak ki.

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben

A Maros megyei Uzdiszentpéter polgármestere az egyik őrizetbe vett gyanúsított a három közül, akiket előállítottak húsz házkutatást követően egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi akció során – értesült igazságügyi forrásokból az Agerpres hírügynökség.

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben
2026. április 03., péntek

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve

Őrizetbe vettek három férfit egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi rajtaütés után Maros megyében, ahol húsz házkutatást tartottak csütörtökön.

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve
2026. április 03., péntek

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba

Rendőröket riasztottak egy összetűzéshez csütörtök este a Maros megyei Felsőrépán, de nemhogy csillapodott volna a helyzet, hanem még inkább eldurvult.

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba
Hirdetés