A marosvásárhelyi Kerecsensólyom Hagyományőrző Egyesület tagjai hétfőn érkeztek haza a bugaci pusztán tartott Kurultajról, amely mára már Európa legnagyobb hagyományőrző rendezvénye több tízezer magyar és hun-türk érzelmű hagyományőrző és -tisztelő résztvevővel.
2012. augusztus 16., 14:002012. augusztus 16., 14:00
2012. augusztus 16., 16:022012. augusztus 16., 16:02
Magyarságtörténetünkkel kapcsolatos előadásokon vettek részt, fémkohászati és kovácsoló, csikós, harci, íjász- és barantabemutatóknak voltak szemtanúi a vásárhelyiek az augusztus 10–12. között tartott törzsi gyűlésen. Ugyanakkor számos, a magyarokkal rokon népek küldötteivel is sikerült reményeik szerint hosszú távú barátságot kötniük.
Eleink iránti tisztelet
Az egyesület elnöke, Tölgyesi Szabolcs elmondta: „Szükség van erre a gyűlésre, ahol minden magyarérzelmű ember rendbe teheti őseibe és azok szokásaiba, valamint magyarságába vetett hitét és bizalmát. Lelki erőt ad a hagyományaink továbbéltetéséhez és magyar mivoltunk egészének a kutatásához és csodálatához. Szemet és lelket gyönyörködtető látvány több ezer hasonló gondolkodású emberrel találkozni, akik a rendezvény egész ideje alatt őseink által is viselt különböző harci és hétköznapi viseletbe voltak beöltözve és eleink hajlékában, jurtában laktak”.
„Sokan vagyunk ebben a kicsi világban”
Igen ritka eseményeknek is tanúi lehettek a jelenlevők, mint például a sámánkuruzslás, gyógyítás, amelyet egy belső-ázsiai sámán végzett. „Igen jó tapasztalatokkal és élményekkel térhettünk haza. Testközelből láthattunk lovas harcász, különböző harművészeti bemutatókat, csikós bravúrokat, távlövő íjász világrekorddöntést. Ez volt az első alkalom, hogy a Kurultájon részt vettünk, de úgy érezzük, ennek ellenére komoly kapcsolatok születtek jakut, török, dagesztáni, lengyel, magyarországi és erdélyi hagyományaikat éltető és tisztelő csoportokkal és személyekkel. A fizikai világon és tapasztalatokon túl fontos része ennek a gyűlésnek az ünnep. Az ünnep, hogy sokan vagyunk ebben a kicsi világban, akik hasonlóan gondolkodunk és tartalmasan próbáljuk élni hétköznapjainkat, ragaszkodva, ahhoz, amit eleinktől kaptunk örökül” – tette hozzá Tölgyesi Szabolcs.
Erdőszentgyörgy nem a Kis-Küküllőből nyeri a vezetékes vizet, így a folyóvíz sókoncentrációjának emelkedése nem érinti a várost – hívja fel a lakók figyelmét a helyi önkormányzat.
Látványos drónok, harci járművek, fegyverek, háborús övezetben használt gépek sorakoznak a marosvásárhelyi orvosi egyetem udvarán, ahol szerdán megnyitották a nemzetközi katonai kiállítást és fórumot. A közelben forgalomkorlátozásra kell számítani.
Marosvásárhelyen 165 iskolás gyalogol együtt iskolába a lábbuszprogramban. Egy hónapnyi gyaloglás és tekerés után díjazták is azokat a tanintézeteket, csapatokat, akik a legtöbb kilométert gyűjtöttek.
Egy idős nő fulladt bele a Maros folyóba Marosvásárhelyen kedden délután. Ezen a héten ez már a második fulladásos eset, miután hétfőn egy férfi holttestét emelték ki a vízből.
Eltűnt egy idős nő Marosvásárhelyről kedden, a rendőrség keresi.
Marosvásárhelyen rendezi meg a Borsika Néptáncegyüttes az első Lépj a virtus nyomába! című ifjúsági legényesversenyt június 14-én, amikor ifjú amatőr táncosok mérhetik össze tudásukat a mákófalvi legényesben.
A parajdi bányakatasztrófa miatt megemelkedett a Kis-Küküllő sótartalma, így több Maros megyei településen a csapvíz nem iható. A csapvíz csak háztartási célokra ajánlott – például mosásra, tisztálkodásra és WC-használatra.
A Maros Vízügyi Igazgatóság ellenőrzött keretek között leereszt bizonyos vízmennyiséget a bözödújfalusi víztározóból, hogy a parajdi bányakatasztrófa nyomán a Kis-Küküllő megemelkedett sókoncentrációját hígítsák.
A Maros folyóba fulladt egy férfi Marosvásárhelyen hétfőn délután.
Egy 12 éves lányt az utcán felpofozott két idősebb lány, mert korábban az interneten sértő üzeneteket írt róluk.
szóljon hozzá!