Életet ment, nem szerencsét hoz a kéményseprés

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az elmúlt napokban Bonyhán és a Szeben megye határnál levő Balázstelkén három személy hunyt el szénmonoxid-mérgezés miatt. A vizsgálatok szerint mindhárman az eldugult kémények miatt a lakásba visszaáramló szénmonoxid belélegzése miatt vesztették életüket. Megkérdeztünk pár kéményseprőt, hogy mire kell odafigyelni a fűtés beindításakor, illetve milyen gyakran kell kitisztíttatni az égéstermék-elvezető berendezéseket.

Simon Virág

2013. október 08., 19:442013. október 08., 19:44

2013. október 08., 20:042013. október 08., 20:04

 

Az érvényben levő törvények értelmében a fűtésszezon előtt és után, évente kétszer kell kipucoltatni a kéményeket, ilyenkor engedéllyel rendelkező kéményseprő kell ellenőrizze, hogy a kémények tiszták-e, nincsenek beomolva, nincs-e fészek bennük.

A törvényes előírások ellenére idén az E-On gáz által kiszolgált településeken 14 szénmonoxid-mérgezés volt, amelynek következtében 14 személy hunyt el, hét személy életét pedig az utolsó pillanatban mentettek meg. A gázszolgáltató szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében ismételten felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy a nem megfelelően karbantartott, rosszul megépített kémények életveszélyesek, s szintén nagy veszélyt jelentenek az improvizált, csövekből összetákolt berendezések is.

Ezerhétszáz tűzeset

Az országos tűzoltóság kimutatása szerint  tavaly szeptembertől idén augusztusig országszerte 1700 olyan tűzeset keletkezett, amelyet az eldugult vagy improvizált kémények okoztak. Maros megyében legutóbb pénteken riasztották a  szászrégeni tűzoltókat a Szőlősök utcájába egy kigyulladt kéményhez. A tüzet sikerült rövid idő alatt eloltani, különösebb anyagi kár nem keletkezett. A tűzoltók szerint a kémény kigyulladását az okozta, hogy nem végeztették el a szükséges seprési munkálatokat.

Egyharmadára csökkent a munka

Sántha Mihály marosvásárhelyi kéményseprővel kedden a Vihar utcában találkoztunk, épp Kiss Katalinéknál dolgozott. Mint elmondta, 1986-tól sepri a kéményeket, ellenőrzi, hogy minden rendben van-e. „Az elmúlt húsz évben egyharmadára csökkent az ellenőrzésre szoruló kémények száma, hiszen sok magánházban cserélték le a csempekályhákat turbós kazánokra. A városnak ez a része az enyém, és Marosszentgyörgyre is én szoktam járni. Vannak csalók is, akik nem hivatalos papírokat adnak, amelyet nem fogadnak el a gázasok. Néha megjelenik a konkurencia is, de legtöbben engem hívnak, mert ismernek és elégedettek” – mondja Sántha Mihály, aki egy kémény kitakarításáért 25 lejt számláz ki.

Miközben a kéményseprő a munkáját végzi, Kiss Katalintól megtudjuk, hogy régebb voltak gondok a kéményével, hiszen egy alaposabb ellenőrzéskor kiderült, a csempekályha építője rosszul rakta fel, s csupán egy kis rés volt, ahol távozni tudott a szénmonoxid. „Akkor azt mondták, isteni gondviselés volt, hogy semmi gond nem történt, senki nem halt meg. Azt akkor kijavították, azóta semmi gondunk nincs, igaz, évente ellenőriztetjük a kéményt. Tavaly egy fiatalember jelentkezett be, hogy ő az új kéményseprő. Utólag kiderült, hogy csaló, mert az általa kiállított nyugta nem volt hivatalos” – mondja az idős asszony, miközben megmutatja, hogy a jó nyugtán jól látható és olvasható Sántha Mihály kéményseprő neve és vállalkozásának száma, míg a hamis nyugtán csupán egy apró kerek pecsét van, amelyről semmit nem lehet leolvasni.

Kifele menet Kiss szomszédasszonya, Máthé Rozália is szól a kéményseprőnek, hogy hozzá is térjen be, mert idén tavasszal nem tudta felengedni a padlásra. „Akkor nálunk munkálatok voltak, befalaztunk valamit, ezért nem tudtam fogadni a kéményseprőt. Fontosnak tartom, hogy évente egyszer ellenőriztessem a kéményt, hiszen olyan sok balesetről, mérgezésről, tűzesetről hall az ember. Ötven évig tömbházban laktam, és csupán három éve költöztem házba, így sok mindent meg kellett szokjak, többek között azt is, hogy kéményseprőt kell hívni” – mondja mosolyogva.

Jobb megelőzni a bajt

A Székelyudvarhelyen élő, de Maros megyében is dolgozó Kencse Lurcza Albert kéményseprő szerint az a legfontosabb, hogy az emberek megértsék: ha elmulasztják a kémények kitakaríttatását, igaz, hogy spórolnak pár tíz lejt, de életüket kockáztatják. „Az emberek részben tájékozatlanok, nem tudják, nem értik meg, milyen nagy veszélyt jelent az eldugult kémény. Részben anyagiak miatt halogatják, de sajnos hanyagok is. Vannak olyan intézmények, iskolák, óvodák, ahol esedékes lenne a tisztítás, de nincs pénzük rá. Pedig a legegyszerűbb és a legfontosabb a megelőzés a kémények tisztán tartása és rendszeres ellenőriztetése” – figyelmeztet a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 21., szombat

A marosvásárhelyi sürgősségi kórház az országos szívvédelmi program egyik új pillére

A marosvásárhelyi sürgősségi klinikai kórház lesz az egyik új központ, amivel bővül a hirtelen szívhalál megelőzésére irányuló országos program – jelentette be szombaton az egészségügyi miniszter.

A marosvásárhelyi sürgősségi kórház az országos szívvédelmi program egyik új pillére
Hirdetés
2026. február 20., péntek

Sáron át jutunk el a kigödrösödött parkolóhoz

Már másodjára kell javítani a tavaly nyáron átadott parkolót a marosvásárhelyi nagykórház környékén. A hely népszerű az autósok körében, de jelenleg termetes kátyúk fogadják a sofőröket. Az odavezető út pedig sártengerhez hasonlít.

Sáron át jutunk el a kigödrösödött parkolóhoz
2026. február 20., péntek

Nevelőszülőket vettek őrizetbe kiskorúak bántalmazása miatt

Bántalmazás és családon belüli erőszak gyanújával vettek őrizetbe egy férfit és egy nőt Mezőméhesen – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Nevelőszülőket vettek őrizetbe kiskorúak bántalmazása miatt
2026. február 19., csütörtök

A marosvásárhelyi repülőtér termináljának kereskedelmi helyei is megtelhetnek élettel

Jóváhagyták a marosvásárhelyi repülőtér kereskedelmi felületeinek bérleti díjait, egyben rögzítve azt is, hogy mely szolgáltatók számára kívánják ezeket bérbe adni.

A marosvásárhelyi repülőtér termináljának kereskedelmi helyei is megtelhetnek élettel
Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen

Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen
Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen
2026. február 19., csütörtök

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen

2026. február 19., csütörtök

Drágulhat a parkolás Marosvásárhelyen: inflációkövető tarifák és módosuló büntetések

Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.

Drágulhat a parkolás Marosvásárhelyen: inflációkövető tarifák és módosuló büntetések
2026. február 18., szerda

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja

Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése

Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

2026. február 16., hétfő

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek

Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek
Hirdetés