
Fotó: Boda L. Gergely
A készülőben levő új tankönyvek mellett digitális verzió is található, amely megkönnyítené és érdekesebbé tenné a tanulást. Erre azonban nincs mindenhol lehetőség, egyes településeken nincs internet, és a számítógép is csak díszítőeleme az osztálynak. A digitális tankönyv mellett és ellen szóló véleményeket kértünk szakemberektől.
2014. június 06., 10:102014. június 06., 10:10
2014. június 06., 10:222014. június 06., 10:22
A könyvkiadók számára készült versenykiírásban többek között az is szerepelt, hogy az új tankönyveknek el kell készíteni a digitális változatát, amelyet a könyvvel együtt megkapnak a gyerekek és a pedagógusok. A dokumentációkból azonban konkrétan nem derül ki az, hogy hogy is kell kinéznie ennek a változatnak – mondta Dáné Károly, az Országos Tankönyvkiadó igazgatója.
„Én ezt úgy képzelem el, hogy a gyerek ugyanazt látja a képernyőn, mint a könyvben, de a digitális formátumban van egy többlet. Például a gyakorlatok megoldásánál nem a füzetbe karikázza a helyes válaszokat, hanem ráklikkel a gépen, ahol megjelenik az is, hogy helyes volt-e a válasz vagy sem. Ha internethez van csatlakoztatva a számítógép, az adatokat el is lehet menteni, sőt a helyes megfejtések statisztikája is elkészül. Volt olyan eset, hogy ameddig a tanár előkészített és lebonyolított egy kísérletet, lejárt az óra. A digitális könyvben lehetne felvételeket nézni kísérletekről, persze ennek az a hátránya, hogy nem a legkézzelfoghatóbb a gyerekek számára” – mondta az igazgató. Az intézmény vezetője hozzátette, nem tartja a legjobb ötletnek azt, hogy az elemi osztályosok sokat „klikkeljenek”, ugyanis ebben a korban még a gyurmázás, a ceruzával való rajzolás szükséges a fejlődésükhöz. Szerinte a nagyobbak már jobban bánnak ezekkel az eszközökkel, és önállóan, tanulás céljából is fel tudják használni ezeket. „Meg vannak az előnyei és a hátrányai a digitális könyvnek, de ez minden újítással így volt: van aki lelkesedik és van, aki szkeptikus ezzel kapcsolatban” – fejtette ki az igazgató.
Ahol még a térerő sem jár
Egyes vidéki iskoláknál nem oszt s nem szoroz a tankönyv számítógépes verziója, hiszen van, ahol számítógép sincs, az internetről nem is beszélve. A Nagyernyéhez tartozó Székes település iskolájában jártunk, ahol arról érdeklődtünk, miként használhatják majd fel a digitális könyvet. Az iskolának egyetlen számítógépe van, de az sem működik, és a faluban nincs térerő és internet sem. A tanintézetnek nyolc diákja van, összevont osztályban működik az előkészítő, a harmadik, illetve a negyedik évfolyam, szeptembertől pedig öt gyerek érkezik az előkészítőbe – tudtuk meg Boros Éva tanítónőtől. „Jól fogna egy számítógép, mert a gyerekek nagyon élvezik. Amikor működött a gép uzsonna közben betettem egy mesét, vagy énekeket tanultunk erről. Korábban volt szó arról, hogy hoznak egy működő gépet, de biztonsági okok miatt nem akarták itt hagyni az iskolában. A legújabb hírek szerint azonban adományként kap az iskola néhány számítógépet” – mondta a tanítónő.
A gyerekeknek nagyon tetszik az az ötlet, hogy a tanulás számítógép segítségével történjen. Safale Renáta és Bende Alexandra szerint érdekesebb lenne a tananyag, több kedvük lenne tanulni, s a házi feladat számítógépen való megoldásáért egyenesen ujjongtak. Azért azt is elmondták a lányok, hogy nagyon szeretnek labdázni, hintázni és csúszdázni, úgyhogy ezekkel sem hagynának fel, ha több időt töltenének a gép előtt. A tanítónő elmondta, sok szabadtéri programot szerveznek, olyan is van, amikor az udvaron tartják az órátokat, azzal pedig semmilyen számítógépes tevékenység nem ér fel.
Előbb felszerelésre lenne szükség
A nagy iskolákban több informatika labor is található, amelyekben elfér egy-egy osztály. Így könnyebb használni a digitális könyveket, de az még mindig nem lehetséges, hogy minden diák előtt legyen egy képernyő. Horváth Gabriella, a Bolyai Farkas Gimnázium aligazgatója, és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Maros megyei elnöke elmondta, előbb fel kellett volna szerelniük az iskolákat a megfelelő eszközökkel, ezután kezdődhetne a digitalizálás. „Nem tartom rossz ötletnek a digitális könyvet, azonban meg kell nézni azt is, hogy miképpen lehet megvalósítani, hiszen nem csak nagyvárosban kell gondolkodni, vannak kisebb települések, kisebb iskolák is. Az elképzelés lényege, hogy könnyítsék a diákok munkáját, és keltse fel az érdeklődésüket a tanulás iránt, a kisebb iskolák viszont így nem tudják felvenni a versenyt. Nem szeretném azt, hogy a tankönyv helyét átvegye a digitális könyv, mert az az igazi olvasás, tanulás, ha kezünkben tarthatjuk, megfogható, bármikor elővehető” – fejtette ki Horváth Gabriella.
A Németországból Marosvásárhelyre érkező repülőgép kényszerleszállását hajtott végre Budapesten szombaton este.
Nem tudják biztosítani az ivóvíz-szolgáltatást Gyulakuta magasabban fekvő otthonaiban, így korlátozásokat vezetnek be.
Eszméleténél volt és már a helyszínen megvizsgálták azt az áldozatot, aki szombaton délben kútba esett Maros megyében.
Májat, veséket, csontszövetet és szaruhártyát távolítottak el péntekre virradó éjszaka egy 49 éves, agyhalott betegtől a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban – számoltak be a kórház a közösségi oldalán.
Átszervezési terv miatt mulasztással és nemtörődömséggel vádolják a mikházi Felnőtt Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetőségét az alkalmazottak. Szerintük nem néhány beteget helyeztek volna át, hanem teljesen ki akarták üríteni az intézményt.
Látványetetésekkel, sportvetélkedőkkel és rendhagyó divatbemutatóval ünnepli 62. születésnapját a marosvásárhelyi állatkert.
Őrizetbe vették a rendőrök azt az 54 éves, szászrégeni férfit, akit egy kilencéves kislánnyal szembeni molesztálással gyanúsítanak.
Mintegy 400 négyzetméteren pusztított a tűz péntekre virradó éjszaka Balavásáron: egy ipari csarnok és a közelében álló lakóház is lángra kapott. A tűzoltók több egységgel, órákon át küzdöttek a lángokkal.
Az alapítvány szerint a marosvásárhelyi reptéren nem jelennek meg magyar nyelven is a közérdekű információt tartalmazó feliratok, ezért annak vezetője bírósághoz fordult. A reptér igazgatója szerint a panasz nem valós, el is magyarázta, miért.
Újabb részleteket közölt a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság a csütörtök délutáni marosvásárhelyi ejtőernyős incidensről.
szóljon hozzá!