
Első alkalommal szerveznek rendezvényt Marosvásárhelyen augusztus 20., Szent István és az Új Kenyér ünnepe alkalmából. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács a főtéri Keresztelő Szent János plébánia udvarára várja az érdeklődőket.
2013. augusztus 14., 10:112013. augusztus 14., 10:11
2013. augusztus 14., 10:552013. augusztus 14., 10:55
Egy héttel az augusztus 20-ai ünnepségsorozat kezdete előtt, kedden sajtótájékoztatón ismertették a szervezők a programot. A marosvásárhelyi honosítási iroda vezetője, Kirsch Attila elmondta, az a céljuk, hogy a helyi magyar közösségben tudatosítsák Szent István és az Új Kenyér ünnepét, és ebből hagyományt szeretnének teremteni.
A rendezvényt eredetileg a Színház téren képzelték el, erre azonban nem kaptak engedélyt a polgármesteri hivataltól, ezért a főtér felső felében található Keresztelő Szent János plébánia udvarára várják az érdeklődőket. A szervező Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Maros megyei szervezetének elnöke, Cseh Gábor ötletgazda szerint a magyarok legősibb ünnepének megtartása Marosvásárhelyen 19 órakor kezdődik. Tőkés Tibor világbajnok pékmester megsüti a megye mintegy 20 kilogrammos kenyerét, amelyet az erdélyi történelmi egyházak képviselői megszentelnek, megáldanak és a szeleteket a jelenlevők között osztják szét. Ezután fellép Szabó Előd énekes, Kilyén Ilka és Ritziu Ilka Krisztina színművészek, Diós Brigitta Borbála népdalénekes, valamint a backamadarasi Kincses néptáncegyüttes. Továbbá kiállítják Hunyadi László Szent István-szobrát, valamint a Magyar Korona mását, amelyet Szabó Albert amatőr képzőművész készített. A koronát székely ruhás gyerekek őrzik majd.
„Mutassuk meg, hogy itthon vagyunk és sokan vagyunk. A marosvásárhelyi magyar politikusoktól pedig azt kérném: legyen e szent napon testvére magyar a magyarnak” – fogalmazott Cseh Gábor, aki Marosvásárhely polgármesterének, Dorin Floreának, illetve a megyei önkormányzat elnökének, Ciprian Dobrénak Czegő Zoltán erdélyi költő szavaival üzent, mivel előbbi nem egyezett meg a Vásárhelyi Forgatag szervezőivel, akik így Marosszentgyörgyre kényszerültek, utóbbi pedig a Kultúrpalota fennállásának 100. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozatra csupán három magyar fellépőt hívott meg: „Azé a haza és a szülőföld, és azé a birtoklás joga, aki csontjaival megszenteli azt, és aki meleg tenyerét ükapja, ükanyja fejfájára téve megpecsételi, igen, a tulajdonjogot”.
A közlekedésre is veszélyes fákat vágnak ki a 15-ös országút Marosvécs községhez tartozó szakaszán, így több napig útlezárásokra kell számítani a helyszínen reggel nyolc és délután négy óra között – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Rendőrségi nyomozás indult, miután vasárnap este egy Marosvásárhelyről Besztercére tartó mentőhelikoptert lézersugarakkal világítottak meg, veszélybe sodorva a pilóták életét.
Iratok nélkül érkeztek Maros megyébe azok a gondozottak, akik korábban Bihar megyei szociális intézményekben éltek. A szakigazgatóság szakemberei próbálják kideríteni, hogy honnan származnak és milyen betegségeik vannak.
Több mint 220 közlekedési bírságot szabtak ki a Maros megyei rendőrök vasárnap a 15-ös országúton tartott ellenőrzés során. A legtöbb szabálysértés ezúttal is gyorshajtás volt, egy sofőrt pedig 122 kilométer/órás sebességgel mértek lakott területen.
Súlyos kvadbalesethez riasztották vasárnap délután a mentőegységeket a Kelemen-havasokba.
Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.
Tűz ütött ki vasárnap délután egy teherautóban a Nyárádselye és Nyárádmagyarós közötti útszakaszon. A forgalom a helyszínen váltakozó irányban, egy sávon haladt.
Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.
Esővel indult, de fergeteges koncertekkel folytatódott a Vibe Fesztivál pénteki napja. A sár sem tántorította el a bulizókat, a ValMar, T. Danny, Dzsúdló, a Döndi Duó és Inna koncertjeire ezrek voltak kíváncsiak a Maros-parti fesztiválon.
Tűz ütött ki szombaton délután egy melléképületben a Maros megyei Füleházán. Szerencsére senki nem sérült meg.
szóljon hozzá!