
Fotó: Boda L. Gergely
Súlyos rendellenességekre derített fényt a Maros Megyei Számvevőszék. Az intézmény munkatársai szerint 2011-ben a megye önkormányzatai több mint tizennégymillió lejjel rövidítették meg a központi költségvetést.
2013. február 05., 17:292013. február 05., 17:29
2013. február 05., 17:422013. február 05., 17:42
Maros megyében harminc önkormányzat egy évvel korábbi pénzügyeit vizsgálták a Maros Megyei Számvevőszék munkatársai a tavaly. Az általuk felfedezett törvénytelenségek, rendellenességek következtében 14,6 millió lejjel károsították meg az államkasszát. A legtöbb problémát a marosvásárhelyi önkormányzatnál találták.
Elmaradt bérleti díjak
A számvevőszék jelentéséből kiderül, hogy az önkormányzat nem kapta meg a város parkolóit kezelő vállalkozástól a haszonbér ellenértékét, 408 ezer lejt. „A tavaly április végén fejezték be a vizsgálódást nálunk a számvevőszék munkatársai. A bért még abban a hónapban, a vizsgálat lezárása előtt megkaptuk a vállalkozástól, és ezt jeleztük is. Emellett kifogásolták azt is, hogy bizonyos szövetkezetek nem fizették ki a megszabott bérleti díjat az általuk használt telkek után. A szövetkezeteknek fizetési felszólítást küldtünk” – mondta megkeresésünkre Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának gazdasági igazgatója, Kiss Imola.
Visszaköszön a távfűtés
Az igazgató szerint a hivatal alkalmazottai közül senki sem kap semmilyen pótlékot, kivéve az európai uniós pénzalapokból megvalósított projektek résztvevői. „Összesen 17 609 lejt kapott pluszban nyolc személy. Esetükben a számítással volt gond, de az összeget visszaadták” – mondta Kiss Imola.
A számvevőszék szerint a városháza törvénytelenül fizetett ki 807 ezer lejt az E-starnak gázártámogatásként. „Az önkormányzat képviselő-testülete 2011 februárjában megemelte a gigakalória előállítási árát, de az illetékes szervek ezt csak márciusban fogadták el. Február-márciusban így több gázártámogatást fizettünk. A különbözetet úgy szereztük vissza, hogy levontuk a társaság 2012-ben kiállított számláiból” – mondta a gazdasági igazgató.
Szemétügy
A számvevőszék a dokumentumban kifogásolta, hogy a város csaknem félmillió eurót fizetett ki a Salubriservnek. „A 450 ezer eurót szerződés alapján fizettük ki, de nem szemétszállításra, hanem felújítási és bővítési munkálatok finanszírozására. Időközben a megyei tanács elfogadta a megyei hulladékgazdálkodásra vonatkozó tervét, így a befektetésekre már nem volt szükség” – mondta Kiss Imola.
Hozzátette, a hatóság által kifogásolt pénzügyi tranzakciókat felül kell vizsgálniuk, és amennyiben hibáztak, úgy ki kell javítsák, ellenkező esetben a város vezetőjén és az érintett szakigazgatóságok illetékesein hajtja be az okozott kár ellenértékét a számvevőszék. Amennyiben a városháza illetékesei úgy gondolják, a vizsgálat téves eredményre jutott, a bíróságon fellebbezhetnek.
Fel nem robbant lövedéket találtak Marosbogáton, ehhez riasztották hétfőn este a pirotechnikai szakembereket – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Fatárolóban csaptak fel a lángok hétfőn délután Marosszentgyörgyön, de szerencsére senki sem szenvedett komolyabb sérülést – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizennégy síremléket döntöttek fel vasárnapra virradóan a szászrégeni zsidó temetőben ismeretlen tettesek. A hatóság sírgyalázás gyanújával indított nyomozást az ügyben.
Mintegy 250 négyzetméternyi felületen teljesen leégett a teteje egy lakóháznak egy Maros megyei faluban vasárnap hajnalban, szerencsére a lakóknak időben sikerült kimenekülniük.
Facebook-videóban foglalt állást a vasárnapi magyarországi országgyűlési választásokkal kapcsolatban Dorin Florea korábbi marosvásárhelyi polgármester.
Súlyosan megsérült két ember egy marosludasi közúti balesetben szombaton. Az egyik sérült életveszélyes állapotban volt, amikor a mentőegységek kiértek.
Az ortodox húsvéti ünnepek miatt változások lesznek a tömegközlekedésben és a forgalomban Marosvásárhelyen.
Péntek estétől-hétfő reggelig Marosvásárhelyen, a város különböző részein forgalomkorlátozásra kell számítani az ortodox húsvét miatt.
Kigyulladt autóhoz riasztották a Maros megyei tűzoltókat Héjjasfalvához, pénteken a déli órákban.
Alig egy óra eltéréssel két tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat két különböző településre, péntekre virradóra.
szóljon hozzá!