Fotó: Haáz Vince
A parajdi sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt jótékonysági koncert szervezésébe kezdett a ManGoRise zenekar. A kezdeményezéshez ismert előadókat hívnak, a teljes bevételt Parajd megsegítésére ajánlják fel.
2025. május 29., 12:092025. május 29., 12:09
2025. május 29., 12:102025. május 29., 12:10
A Parajdot, pontosabban a sóbányát sújtó árvízhelyzet nyomán a ManGoRise zenekar nyílt levélben fordult az anyaországi és erdélyi zenei élet szereplőihez és közönségéhez:
„Most összefogásra van szükség!” – írják Facebook-oldalukon, kiemelve, hogy a sóbánya és a hozzá kapcsolódó turisztikai, gazdasági és közösségi értékek megmentése közös ügy. Az együttes azt kéri, hogy
A zenekar a közösségi médiában buzdítja rajongóit is: jelöljék be kommentekben kedvenc előadóikat, hogy minél több művészhez eljusson a felhívás. Meghívottjaik közt szerepel többek között a Bagossy Brothers Company, Halott Pénz, Majka, Tankcsapda és a Road zenekar is.
A ManGoRise reméli, hogy a koncerttel nemcsak anyagi segítséget nyújthatnak Parajdnak, hanem a figyelmet is ráirányítják az ott élők nehézségeire.
„Valójában nem is tudjuk, hogy mennyire súlyos a helyzet a parajdi sóbányánál. Az viszont biztos, hogy évtizedek óta nem látott katasztrófával küszködünk” – emeli ki videónkban Bokor Sándor, Parajd község korábbi polgármestere.
A parajdi óriás sótelep gyökere akár három kilométer mélységig is lenyúlik. A sótömzs vízszintes síkban enyhén ellipszis alakú, átmérői 1,2 és 1,4 kilométeresek – írja tanulmányában Horváth István geológus.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
A heves esőzések és áradások súlyos károkat okoztak Nagyborosnyón, több tucat család otthonát is elpusztította a víz. A komandói önkormányzat adománygyűjtést indított, hogy segítse az érintetteket a talpra állásban.
Pénteken kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások az Európa-barát pártokkal – nyilatkozta péntek reggel Nicușor Dan.
Ro-Alert üzenetet kapott péntekre virradóan a Tulcea megye északi részén élő lakosság arról, hogy az Ukrajnában dúló háború következtében tárgyak hullhatnak a légtérből.
Tizennyolc évvel ezelőtt, egy nemzetközi bányászati konferencián, Olaszországban megjelent egy tanulmány, amely részletesen feltárta a parajdi sóbányát fenyegető súlyos kockázatokat. Ami akkor egy tudományos figyelmeztetés volt, ma szomorú valóság.
Feltelhetett vízzel a parajdi sóbánya csütörtök estére: erről tanúskodik néhány, Facebookon megosztott videó. Értesülésünket a polgármester is megerősítette.
Uzon elárasztott útjain csütörtökön kissé visszább húzódott a víz, Bácsteleken és Kökösben folyamatosan dolgozik több száz ember, hogy a gátakat megerősítsék.
Daniel David tanügyminiszter kijelentette csütörtökön, hogy az iskolai oktatással kapcsolatban a leginkább a funkcionális analfabetizmus miatt aggódik.
Valamilyen lábbelit mindig is viselni kellett, nemdebár? Na de milyet? És miért?
A cipők története a divattörténet tudományának méltatlanul elfeledett, ám annál érdekesebb ága, Benő Eszter segítségével felfedezőútra indulhatunk e területen.
Rögtönzött falugyűlést tart a parajdi kultúrotthonban Antal Lóránt Hargita megyei szenátor, melyen a település kétségbeesett, feldúlt lakóinak igyekszik válaszolni a kérdéseire.
Az alkotmánybíróság csütörtökön úgy döntött, hogy a vagyon- és az érdekeltségi nyilatkozatokat nem kell közzétenni az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) és más közintézmények honlapján, illetve nem kell kiterjedniük a házastársakra és a gyerekekre.
szóljon hozzá!