Hirdetés
Hirdetés

Létszámcsökkentési megoldás Hargita Megye Tanácsánál: vezérigazgatóságokból igazgatóságok lettek

•  Fotó: Gábos Albin

Fotó: Gábos Albin

Főként a kulturális intézményektől bocsátottak el néhány munkatársat, többségében azonban átszervezéssel, munkakörök újraosztásával, vezetői pozíciók megszüntetésével oldották meg az önkormányzatok és alintézményeik a kormány által előírt 10 százalékos létszámcsökkentést Hargita megyében. A vezérigazgatói, irodavezetői posztok felszámolásával egyidőben néhány érintettnek csökkenni fog a fizetése.

Barabás Hajnal

2024. július 05., 10:152024. július 05., 10:15

2024. július 05., 10:512024. július 05., 10:51

Hargita Megye Tanácsa apparátusának kerete a korábbi 241 állásról 219-re csökkent – tudtuk meg a megyei önkormányzattól. A kormány írta elő 10 százalékos létszámcsökkentést a közhivatalokban, a végrehajtási határidőt pedig június 30-ával szabta meg.

Hargita Megye Tanácsánál ezt az előírást úgy oldották meg, hogy nem kellett egy munkatársat sem elbocsássanak.

„Az álláskeret ugyan csökkent, de nem került sor elbocsátásra” – válaszolták a Székelyhon érdeklődésére. Hozzátették, amióta megjelent a jogszabály, megkeresték a legemberségesebb lehetőségeket a csökkentésre.

Idézet
Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy részüket kérésükre áthelyeztünk különféle megyei kormányzati hivatalokhoz, polgármesteri hivatalokhoz, akadt olyan is, akinek segítettünk felkészülni, hogy más intézményben vizsgázhasson egy állásra. Ugyanakkor több kolléga nyugdíjba vonult, és habár a törvény engedte volna, hogy maradjanak még dolgozni, megegyeztünk, hogy ezt most nem lehet, az így felszabadult állásokat pedig nem hirdettük újra”

– részletezték.

Fontos változások

Ezzel párhuzamosan a Hargita Megye Tanácsánál további fontos változtatásokat vezettek be:

a korábbi vezérigazgatói funkciók mindegyikét megszüntették, igazgatói funkciókká alakították át.

„Annak következményeként, hogy a vezérigazgatóságok igazgatóságokká alakultak, kisebb létszámmal és átszervezett munkakörrel működnek tovább” – jegyezték meg. Továbbá a jogi igazgatóságból jogi osztály lett, tudtuk meg. Ugyanakkor szintén változás, hogy

az irodavezetői állásokat is meg kellett szüntetni, illetve a vezetői funkciók számát is szigorúbban korlátozta a törvény.

„A korábbi 25 vezető tisztségből 6 megszűnt, ezek közül 3 betöltetlen tisztség volt, 3 pedig átalakult végrehajtói állássá. Ezzel együtt 3 irodát is felszámoltunk: az elemző irodát, a digitalizáció irodát és az elnöki ellenőrzési testületét (corp control)” – sorolták a szerkesztőségünknek küldött tájékoztatásban.

Az új szervezeti és működési szabályzatot egyébként a megyei önkormányzati képviselő-testület legutóbbi soros ülésén fogadták el.

A megyei önkormányzathoz tartozó alintézményeknél is előírás volt az állások keretének 10 százaléknyi csökkentése.

Idézet
Ezekben az intézményekben összesen 14 állás szűnt meg, esetenként munkaviszony-átalakulást, illetve -módosulást, vagy teljes megszűnést is eredményezve”

– fogalmazott Hargita Megye Tanácsának sajtóosztálya.

Az alintézmények közé tartozik többek között a Hargita Megyei Kulturális Központ, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, a Hargita Kiadó, a Hargita Népe Lapkiadó, a Vámszer Géza Népművészeti Iskola, a Kájoni János Megyei Könyvtár, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, a Hargita Megyei Nevelési és Tanácsadás Erőforrás Központja, Hargita Megye Tanácsának Hegyimentő Közszolgálata, a Hargita Megyei Személynyilvántartó Igazgatóság. Utóbbi két intézmény mentesült az átszervezés alól.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A Hargita Megye Tanácsától kapott válasz szerint – amely Borboly Csabának, az ősszel leköszönő tanácselnök e-mail-címéről érkezett –

az állásokat csökkenteni nem az önkormányzatoknál kellett volna, „hanem a rengeteg bürokráciát növelő, a saját fontosságuk alátámasztásával elfoglalt hivataloknál, ügynökségeknél és hatóságoknál”.

Mint fogalmaznak, így lehetett volna csökkenteni nemcsak a költségvetési kiadásokat, hanem a magánvállalatok, vállalkozók és az emberek adminisztratív költségeit is, jelentősen.

Egyre több a feladat, kevesebb az ember

Ferencz Angélát, Hargita Megyei Kulturális Központ vezetőjét is megkerestük, aki elmondta, hogy alintézményüknél nem kellett elbocsátaniuk senkit.

Idézet
Nyugdíjba vonult egy kollégánk, ezt az adminisztrátori állást felszámoltuk, ezzel a törvénynek megfelelően csökkentettük az állások 10 százalékát”

– magyarázta. Hozzátette, ez az intézkedés viszont megnehezíti az intézmény munkáját, még annak ellenére is, hogy várhatóan ősztől elköltözik az intézményük a jelenlegi székhelyéről, mivel fel fogják újítani az ingatlant (a régi fogászat épületét), így nem kell majd az épületet ügykezelniük. Ezt leszámítva egyre nagyobb volumenű munkát végeznek.

Idézet
Nem csökkenek a feladatok, egyre többet kell teljesítsenek az emberek, növekszik a teher, miközben ez nem mutatkozik meg a fizetésben”

– mutatott rá a visszásságra az igazgató. Az állások megszüntetésével, vagy az alkalmazások befagyasztásával egyre kevesebb alkalmazottal kell helytállniuk, miközben egyre több a rendezvény, egyre nagyobbak a kihívások. Jelenleg a kulturális központnál 11-en dolgoznak.

Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság részéről pedig arról beszélt, hogy nekik is strukturális átszervezést kellett végrehajtaniuk, azonban nem kellett elbocsátaniuk senkit.

Idézet
Jelenleg 750 alkalmazottal dolgozunk, azonban még így is sok állásunk betöltetlen, hiány van a szakemberekből, többek között pszichológusokra, szociális munkásokra volna szükségünk”

– jegyezte meg. Hozzátette, így nemhogy leépítéseket végeznek, hanem éppen a kulcspozíciókba keresik az embereket.

Hirdetés

Többnyire betöltetlen állásokat számoltak fel

A csíkszeredai önkormányzatnál ugyancsak nem volt szükség elbocsátásokra, átszervezéssel megoldották a helyzetet.

„Nem kellett senkit elbocsátanunk, mert olyan állásokat szüntettünk meg, amelyek nem voltak betöltve” – osztotta meg érdeklődésünkre Karda Róbert is, Csíkszentdomokos polgármestere. Mint magyarázta,

az önkormányzatnak kevesebb alkalmazottja van, mint amennyit a község számára jóváhagyott alkalmazotti keretszám megenged, így elég volt a 10 százalékos csökkentéshez két betöltetlen állás megszüntetése.

Szántó László, Csíkkozmás polgármestere elmondta, nem kellett elküldeni senkit az önkormányzattól, viszont

az adminisztratív és a pénzügyi osztályon számoltak fel posztokat, ami a későbbiekben hátrányosan érheti az önkormányzatot, hiszen egyre több a feladat.

Nem tudjuk, hogyan lesz – jegyezte meg. Jelenleg 27-en dolgoznak a csíkkozmási községházán.

Pálfalván viszont érvágás volt a községnek, hogy egy könyvtárosi állás megszűnt.

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés