
Fotó: Veres Nándor/MTI
Külső és belső felújításon esett át a Székelyudvarhelyi Oktatási Központ Kőkereszt téri épülete: a felsőoktatási intézmény húsz éve nyitotta meg kaput, azóta többezer diák koptatta padjait, termeit, folyosóit, ráfért hát a ráncfelvarrás. A felújított épület átadóján Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke is jelen volt.
2019. október 05., 17:252019. október 05., 17:25
2019. október 05., 20:552019. október 05., 20:55
Ünnepélyesen avatták fel szombaton az idéntől SZÉK névre keresztelt udvarhelyi felsőoktatási intézmény felújított épületét: az intézmény elérte célját, hogy a helyi közösség szolgálatában legyen.
„Jövőnk van azért, mert ezt mi így akarjuk” – ismételte el a tanintézet vezetőségének mottóját Ilyés Ferenc igazgató.
Az ünnepségen Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere, az intézményt alapító Székelyudvarhelyért Alapítvány egyik életre hívója, jelenlegi kuratóriumának tagja
Felszólalt Szász Jenő, a Székelyudvarhelyért Alapítvány és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki visszaemlékezett, hogy tizennyolc éve avatták fel az egyetemi központ jelenlegi épületét.
Ez a példa előszobája volt a majdani Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem létrehozásának” – hangsúlyozta Szász, megjegyezvén: több mint kétezer hallgatója volt a SZÉK-nek, de több százra tehető azoknak a végzősöknek a száma, akik itt szereztek diplomát és itthon szolgálják a közösségüket.
Fotó: Veres Nándor/MTI
Az esemény díszmeghívottja volt Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, aki egyébként a 18 évvel ezelőtti épület-felavatáson is részt vett. „Az általános magyar virtuson belül létezik olyan, hogy székely virtus, amely nélkül a székely élet alakulása külső szemlélő számára nehezen érthető.
170 évvel ezelőtt a Nyergestetőn a székely virtus segítette honvédeinket a túlerővel szemben, ugyanaz a virtus, amely száz esztendővel ezelőtt a székely hadosztályt segítette, hogy legalább a magyar önbecsülést megmentse a sokszoros túlerővel szemben” – fejtette ki a házelnök. Fontosnak tartotta megjegyezni:
Fotó: Veres Nándor/MTI
A székely nép ugyanis a történelem során ezer év alatt Magyarországnak, száz év alatt Romániának mindig többet adott, mint amennyit visszakapott – tette hozzá. „1998-ban, a székelyföldi magyar felsőoktatási intézmény létrehozásával három évvel megelőzték a magyar kormányt, amely 2001-ben alapította a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet.
Székely virtusuk nélkül mindez biztosan nem sikerült volna. De mára megváltozott a helyzet: nemcsak a nemzetnek, de a városnak is van felelős vezetősége, ezért megérkezett annak az ideje, hogy közösen új fejezetet nyissunk Székelyudvarhely, a 426 éves iskolaváros oktatási történetében.
– jelentette be a házelnök.
Az ünnepi beszédeket követően szalagvágásra került sor az épület bejáratánál, majd a történelmi egyházak képviselői megáldották az immár felújított épületet.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás