
Fotó: Veres Nándor/MTI
Külső és belső felújításon esett át a Székelyudvarhelyi Oktatási Központ Kőkereszt téri épülete: a felsőoktatási intézmény húsz éve nyitotta meg kaput, azóta többezer diák koptatta padjait, termeit, folyosóit, ráfért hát a ráncfelvarrás. A felújított épület átadóján Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke is jelen volt.
2019. október 05., 17:252019. október 05., 17:25
2019. október 05., 20:552019. október 05., 20:55
Ünnepélyesen avatták fel szombaton az idéntől SZÉK névre keresztelt udvarhelyi felsőoktatási intézmény felújított épületét: az intézmény elérte célját, hogy a helyi közösség szolgálatában legyen.
„Jövőnk van azért, mert ezt mi így akarjuk” – ismételte el a tanintézet vezetőségének mottóját Ilyés Ferenc igazgató.
Az ünnepségen Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere, az intézményt alapító Székelyudvarhelyért Alapítvány egyik életre hívója, jelenlegi kuratóriumának tagja
Felszólalt Szász Jenő, a Székelyudvarhelyért Alapítvány és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki visszaemlékezett, hogy tizennyolc éve avatták fel az egyetemi központ jelenlegi épületét.
Ez a példa előszobája volt a majdani Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem létrehozásának” – hangsúlyozta Szász, megjegyezvén: több mint kétezer hallgatója volt a SZÉK-nek, de több százra tehető azoknak a végzősöknek a száma, akik itt szereztek diplomát és itthon szolgálják a közösségüket.
Fotó: Veres Nándor/MTI
Az esemény díszmeghívottja volt Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke, aki egyébként a 18 évvel ezelőtti épület-felavatáson is részt vett. „Az általános magyar virtuson belül létezik olyan, hogy székely virtus, amely nélkül a székely élet alakulása külső szemlélő számára nehezen érthető.
170 évvel ezelőtt a Nyergestetőn a székely virtus segítette honvédeinket a túlerővel szemben, ugyanaz a virtus, amely száz esztendővel ezelőtt a székely hadosztályt segítette, hogy legalább a magyar önbecsülést megmentse a sokszoros túlerővel szemben” – fejtette ki a házelnök. Fontosnak tartotta megjegyezni:
Fotó: Veres Nándor/MTI
A székely nép ugyanis a történelem során ezer év alatt Magyarországnak, száz év alatt Romániának mindig többet adott, mint amennyit visszakapott – tette hozzá. „1998-ban, a székelyföldi magyar felsőoktatási intézmény létrehozásával három évvel megelőzték a magyar kormányt, amely 2001-ben alapította a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet.
Székely virtusuk nélkül mindez biztosan nem sikerült volna. De mára megváltozott a helyzet: nemcsak a nemzetnek, de a városnak is van felelős vezetősége, ezért megérkezett annak az ideje, hogy közösen új fejezetet nyissunk Székelyudvarhely, a 426 éves iskolaváros oktatási történetében.
– jelentette be a házelnök.
Az ünnepi beszédeket követően szalagvágásra került sor az épület bejáratánál, majd a történelmi egyházak képviselői megáldották az immár felújított épületet.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás