
Főleg a hátrányos helyzetű, vándorló életmódot folytató közösségekre jellemző, hogy a gyerekek egyáltalán nincsenek, vagy csak részben vannak beoltva. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Országszerte 80–85 százalékra csökkent a kanyaróvírus elleni átoltottság aránya, ezért fennáll a betegség járványos elterjedésének a veszélye. A fertőzés Székelyföldön is jelen van, Maros megyében jegyeztek fel igazolt megbetegedéseket, így – a Hargita megyei egészségügyi szakhatóság vezetője szerint – valószínűleg csak idő kérdése, hogy Hargita megyében is megjelenjen.
2023. szeptember 10., 14:182023. szeptember 10., 14:18
Az orvosok szerint a kanyaró járványos elterjedésének a veszélye fenyeget Romániában a vírus elleni átoltottság csökkenése miatt. A bukaresti Victor Babeș-kórházban a Digi24 hírtelevízió híradása szerint 25 beoltatlan kanyarós gyermeket kezeltek júliusban, a kórház egyik orvosa pedig az egészségügyi tárca adataira hivatkozva elmondta, hogy
Kanyarós megbetegedést már Székelyföldön is igazoltak, az egészségügyi szakhatóság pedig országszerte megelőző intézkedéseket végez a szakminisztérium utasítására.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője a Székelyhonnak elmondta, volt egy módszertani gyűlésük videokonferencián az egészségügyi minisztériummal, és azon is szó volt a kanyarós megbetegedésekről.
– számolt be a szakhatósági adatokról. A fertőzések megjelenését jórészt romaközösségekben igazolták, és mivel Maros és Brassó megyében már történtek megbetegedések, Tar Gyöngyi szerint
ugyanis ebben a három megyében ezek a hátrányos helyzetű, vándorló közösségek gyakran összejárnak.
„Mi számítunk, készülünk a kanyaró megjelenésére. A kollégák megelőző akciókat fognak lebonyolítani, meg van már szervezve a pótló oltások beadása ott, ahol el vannak maradva, ahol gyengébb a lefedettség. Illetve vannak olyan helyek, ahol a közösségnek új tagjai lesznek időközben, hiszen jönnek-mennek, vándorolnak” – mondta a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Azt is hozzáfűzte, az átoltottság helyzetét a hátrányos helyzetű közösségekben a közösségi asszisztensek, illetve romamediátorok segítségével próbálják felmérni, máshol pedig a háziorvosok bevonásával. Hasonlóan járnak el egyébként Maros és Kovászna megyében, illetve az ország többi részén is, hiszen ez ilyenkor egy rutineljárás.
„Főleg az ROR, azaz kanyaró, rózsahimlő és mumpsz elleni oltás második adagját szokták elmulasztani. Az elsőt még valahogy megkapják egyévesen, de ezekben a vándorló közösségekben a gyerek utána nem kerül napközibe, hol itt vannak, hol külföldön, hol egy másik megyében,
– részletezte a helyzetet a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Ez a legfőbb oka az átoltottság csökkenésének, de kisebb mértékben hozzájárult az is, hogy
– mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi.
Egy harmadik ok az oltásellenesség, amit évekkel ezelőtt a kanyaró elleni oltással összefüggésbe hozott, autizmussal kapcsolatos álhírek generáltak – amelyeket később a tudományos tanulmányok eredményei is cáfoltak –, de
tehát ez nem releváns tényező az átoltottság csökkenésének okait illetően – fűzte hozzá.
Az átoltottsági arány egyébként korcsoportonként és oltásadagonként is változó – az elsőt jellemzően többen adatják be, mint az emlékeztető oltást –, de Hargita megyében az országos átlagnál jobb az átoltottság – válaszolta kérdésünkre Tar Gyöngyi.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!